Planifikohet Evakuimi i 3 Milionë Banorëve nga Kievi

/

New York Times shkruan se: “Autoritetet planifikojnë të evakuojnë 3 milionë banorë nga Kievi për shkak të bombardimeve ruse”.

Nëse sistemi i energjisë elektrike shembet, atëherë çfarë mund të bëjnë banorët e Kievit? Autoritetet në Ukrainë po bëjnë ende plane për një errësirë ​​të plotë në Kiev, duke përgatitur një skenar të fundit, evakuimin e kryeqytetit pa ditur se ku do të çohen gjithë këta njerëz në mes të dimrit.

Situata siç zbulohet nga ‘New York Times’ është tashmë e rëndë, me 40% të infrastrukturës energjetike të Ukrainës të dëmtuar ose të shkatërruar plotësisht.

Me afrimin e dimrit, qyteti po përgatit 1.000 strehime me ngrohje që mund të mbrojnë gjithashtu civilët nga raketat ruse. Shumica janë brenda objekteve arsimore, por autoritetet kanë kërkuar që vendndodhjet e tyre të sakta të mos zbulohen për të mos i bërë ato objektiva të lehtë të sulmit.

Për të parandaluar një dështim të plotë të rrjetit, kompania kombëtare e energjisë e Ukrainës tha të shtunën se do të vazhdojë të vendosë ndërprerje të energjisë elektrike në shtatë rajone.

Tension i madhe mbi aftësinë e Ukrainës për të siguruar energji, si rezultat i granatimeve nga forcat ruse të infrastrukturës kritike të energjisë në të gjithë vendin, një taktikë që analistët thonë se presidenti rus Vladimir Putin ka përdorur, pasi trupat e tij kanë pësuar dështime të përsëritura në fushën e betejës.

Dëmi i shkaktuar nga sulmet ruse ka shkaktuar vuajtje të reja për qytetarët ukrainas dhe i ka detyruar zyrtarët të marrin në konsideratë mundësinë që dëmet e mëtejshme mund t’i bëjnë ata të paaftë për të ofruar shërbime thelbësore.

“Ne e kuptojmë se nëse Rusia vazhdon sulme të tilla, ne mund të humbasim të gjithë sistemin tonë elektrik” tha në një intervistë Roman Tkachuk, Drejtor i Sigurisë i Qeverisjes Lokale të Kievit, duke folur për qytetin. Zyrtarëve në kryeqytet u është thënë se ka të ngjarë të kenë të paktën 12 orë në dispozicion për njoftim, se rrjeti do të jetë në prag të dështimit. Nëse arrihet deri në atë pikë, tha zoti Tkachuk, “ne do të fillojmë të informojmë njerëzit dhe t’u kërkojmë të largohen”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Nesër e Marta e Madhe që Amerikanët Mund ta Bëjnë të Shenjtë, Duke Bërë të Majtën të Vogël!

Next Story

Shefi i Wagner Pranoi Ndërhyrjen në Zgjedhjet Amerikane

Latest from Info

Melina Merkuri

Personaliteti Melina Merkuri u dallua jo vetëm si aktore, por edhe si politikane me luftën e