James Stavridis: “Sulmet Ndaj Bazave Ruse Janë Një Kthesë Jashtëzakonisht e Rrezikshme në Luftën në Ukrainë!”

/

“Kiev do të vazhdojë me sulme edhe më të fuqishme.”

James Stavridis, një admiral në pension i NATO-s, flet për një kthesë të re dhe jashtëzakonisht të rrezikshme të luftës në Ukrainë, duke iu referuar sulmeve të fundit me dron ukrainas në bazat ajrore në territorin rus.

“Raportet për sulme të mëdha kundër dy bazave ajrore ruse janë një zhvillim i ri dhe i rrezikshëm në luftën në Ukrainë.

Njëri nga shpërthimet u regjistrua në bazën ajrore Engels në rajonin e Saratovit, tjetri në Djagilevo, në rajonin Rjazan. Të dy rajonet ndodhen qindra kilometra larg vijës kufitare Rusi-Ukrainë”, thotë Stavridis në artikullin e tij, duke theksuar se, “deri në këtë moment, Kievi as nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet dhe as nuk e ka mohuar atë”.

Vihet re se sot më 12 shtator ka pasur një sulm të tretë ukrainas me dron në një rezervuar karburanti pranë një baze ajrore në Kursk dhe Briansk, një provincë ruse në kufi me Ukrainën.

Ky është një zhvillim që ngre pikëpyetje nga njëra anë për aftësinë e Rusisë për të mbrojtur territorin e saj nga sulme të tilla dhe nga ana tjetër se cili do të jetë reagimi i saj.

Megjithatë, deri më tani Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për këto sulme.

Kievi do të refuzojë, sipas vlerësimit të James Stavridis, Ukraina pra do të vazhdojë të mohojë përgjegjësinë për këto sulme, por në një moment, nuk ka dyshim se do të bëjë haptazi një lëvizje të tillë.

Këto sulme janë thjesht një demonstrim i aftësive të ukrainasve.

“Në të ardhmen, Kievi mund të shkojë në sulme edhe më të fuqishme, por do të jetë i kujdesshëm që të synojë vetëm instalimet ushtarake”, thekson Stavridis.

Analistët rusë thonë se meqenëse ukrainasit mund të godasin deri më tani në territorin rus, ata madje mund të jenë në gjendje të godasin Moskën.

Por përtej simbolikës pas këtij sulmi, ka gjithashtu një ndikim të rëndësishëm në operacionet ushtarake, pasi rusët kanë përdorur bazën ajrore Engels për të nisur sulmet ajrore me bombarduesit Tupolev kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Perëndimorët do t’i mbajnë prapa.

“Perëndimi do të përpiqet të pengojë ukrainasit nga kryerja e sulmeve në shkallë më të gjerë, duke shpresuar të zvogëlojë rrezikun e një përshkallëzimi të mëtejshëm të konfliktit ushtarak që mund të përfshijë edhe NATO-n.

NATO do të përpiqet të zbusë tonet e ukrainasve duke u ofruar atyre më shumë dhe sisteme më të mira armësh, si raketa tokë-ajër për të mbrojtur qytetet e tyre, ndërsa do të marrin në konsideratë seriozisht furnizimin e tyre me avionë luftarakë”, thotë Stavridis.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Një Grusht Berishës që Rrënon Ramën

Next Story

Kirstie Alley u Nda nga Jeta në Moshën 71 Vjeç

Latest from Info

Melina Merkuri

Personaliteti Melina Merkuri u dallua jo vetëm si aktore, por edhe si politikane me luftën e