Një Valë e Dytë e Sulmit Iranian Ndaj Izraelit

/

Dhe një valë e dytë e sulmit iranian ndaj Izraelit me dhjetëra sulme tokësore dhe raketa balistike.

Një valë e tretë sulmi pason.

Po vijon sulmi i valës së parë, me dhjetëra dronë kamikazë.

Irani për herë të parë në historinë e tij ka sulmuar Izraelin me dy valë sulmesh deri më tani: Vala e parë përbëhet nga dronët kamikaze, ndërsa sipas informacioneve është duke u zhvilluar një valë e dytë sulmi me raketa lundrimi.

Izraelitët raportojnë se pritet një valë e tretë e sulmeve me raketa nga Huthi. Të gjitha këto sulme synojnë të sinkronizohen.

Dronët që lëvizin ngadalë mund të përdoren për të shpërqendruar mbrojtjen izraelite.

Një zyrtar izraelit ka konfirmuar se Irani ka lëshuar qindra dronë në Izrael, të cilët pritet të mbërrijnë në orën 02:00 të natës së sotme, në orën 2:30. IDF do të kërkojë të përgjojë sa më shumë drone që të jetë e mundur jashtë hapësirës ajrore izraelite, me ndihmën e SHBA dhe partnerëve të tjerë.

Mbrojtja ajrore e Jordanisë është e gatshme të përgjojë dhe të rrëzojë çdo dron ose avion iranian që shkel hapësirën e saj ajrore, deklaron Reuters nga dy burime rajonale të sigurisë.

Garda iraniane ka konfirmuar zyrtarisht në një deklaratë lëshimin e “dhjetëra raketave dhe dronëve” kundër objektivave izraelite, si hakmarrje për sulmin e fundit izraelit në konsullatën iraniane në Damask.

Sulmi i parë i Iranit kundër Izraelit.

Daullet e luftës po tingëllojnë në Lindjen e Mesme, pasi sulmi i Iranit, i cili pritej në orët e fundit, ka nisur të ndodhë kundër Izraelit pas kapjes së anijes izraelite nga Garda Revolucionare, para 20 orësh.

Sipas raporteve nga zyrtarët amerikanë dhe izraelitë, Teherani ka nisur sulmet me të paktën 50 dronë që pritet të arrijnë në Izrael brenda tetë orëve të ardhshme ose më shumë.

Ushtria izraelite konfirmoi, nga ana e saj, se dhjetëra dronë janë nisur drejt Izraelit, duke deklaruar se IDF është në gatishmëri të plotë. Mediat iraniane theksojnë, megjithatë, se ky është një sulm i madh kundër Izraelit.

Aeroplanët luftarakë të SHBA-së dhe aleatëve thuhet se do të përpiqen të neutralizojnë dronët iranianë përpara se të arrijnë në Izrael.

Televizioni izraelit Channel 12 raportoi se dhjetëra mjete ajrore pa pilot (UAV) janë nisur nga Irani dhe po shkojnë drejt objektivave në Izrael.

Gjenerali në pension Amos Yadlin i tha Channel 12 TV se dronët mbajnë secili 20 kilogramë eksploziv dhe se mbrojtja ajrore e Izraelit është gati për t’i rrëzuar.

Për shkak të klimës luftarake, Izraeli është në proces të mbylljes së hapësirës ajrore, diçka që kanë bërë edhe Irani, Jordania dhe Iraku.

Izraeli “po monitoron nga afër një sulm të planifikuar” kundër tij nga Irani dhe aleatët e Teheranit në rajon, tha ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallad, pa dhënë detaje të kërcënimit.

Në deklaratën e tij, Gallad thekson se izraelitët duhet të ndjekin urdhrat që mund të lëshohen nga Komanda Homefront e ushtrisë izraelite, e cila zbulon raketa në hyrje ose kërcënime ajrore kundër vendit, për të rërnë alarmi, që popullsinë të nxitojë për t’u në strehimore.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari njoftoi anulimin e të gjitha udhëtimeve dhe ngjarjeve shkollore për ditët e ardhshme dhe tha se forcat e armatosura janë në gatishmëri të lartë. Duke njoftuar masat në televizion, Haggari tha se dhjetëra avionë luftarakë ishin në ajër si pjesë e një gjendje gatishmërie.

Deklarata e Netanyahut: “Jemi të përgatitur për çdo skenar”.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu në një fjalim pak më parë tha: “Qytetarët e Izraelit, në vitet e fundit dhe aq më tepër në javët e fundit, si dhe Izraeli janë përgatitur për mundësinë e një sulmi të drejtpërdrejtë nga Irani.

Sistemet tona të mbrojtjes janë të zhvilluara, ne jemi të përgatitur për çdo skenar, si në mbrojtje ashtu edhe në sulm. Shteti i Izraelit është i fortë, IDF është i fortë, publiku është i fortë. Ne e vlerësojmë qëndrimin e SHBA-së pranë Izraelit, si dhe mbështetjen e Britanisë së Madhe, Francës dhe shumë vendeve të tjera.

Unë vendosa një parim të qartë – kushdo që na lëndon, ne do e lëndojmë gjithashtu. Do të mbrohemi kundër çdo kërcënimi dhe këtë do ta bëjmë me gjakftohtësi dhe vendosmëri. E di që edhe ju qytetarët e Izraelit po e ruani gjakftohtësinë. Ju nxis të dëgjoni udhëzimet e Komandës së Frontit të Brendshëm. Së bashku do të qëndrojmë dhe me ndihmën e Zotit – së bashku do t’i mposhtim të gjithë armiqtë tanë.”

Previous Story

Ligj i Ri në SHBA për Etiketat e Ushqimeve - Çfarë Nuk do të Shkruhet?

Next Story

Deklaratë: Misioni i Iranit në OKB

Latest from Info