Dera e Çmendinës po Hapet: NATO do të Godasë Përmes Ukrainës Objektivat Strategjikë Thellë në Rusi – Deklarata e Holandërs për Fillimin e L3B!

/

Lufta në Ukrainë po zhvillohet tani në një luftë të hapur Rusi-NATO, pasi SHBA, Britania, Gjermania i dhanë zyrtarisht lejen Kievit për goditje në brendësi të Rusisë, ndërsa Holanda shkoi një hap më tej.

Ministri i Jashtëm holandez ka konfirmuar se ai mbështet sulmet ukrainase me F-16 thellë në Rusi.

“Holanda nuk është kundër përdorimit të avionëve luftarakë F-16 nga Ukraina për sulme në territorin e Rusisë”, tha ministri i jashtëm i vendit, Bruins-Slot.

“Nëse keni të drejtën e vetëmbrojtjes, nuk ka kufi për përdorimin e armëve… Ky është një parim i përgjithshëm” tha ai.
Ministri i Jashtëm holandez jo vetëm që “harron” se Rusia do t’i konsiderojë F-16 si transportues të mundshëm të armëve bërthamore, por gjithashtu jep leje për goditje në brendësi të territorit rus.

Radarët rusë do të zbulojnë një raketë ajër-tokë, nga një F-16 që do të hyjë në hapësirën ajrore ruse… Si do ta dinë rusët nëse ajo ka kokë bërthamore apo jo?

Rusia këtë herë do të përgjigjet në përputhje me rrethanat, fatkeqësisht për të gjithë ne, në formën më të keqe të mundshme.

“Drita jeshile” nga SHBA.

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken ka konfirmuar se Uashingtoni ka autorizuar përdorimin e armëve amerikane nga Ukraina brenda territorit rus, pasi Kievi kërkoi leje javët e fundit mes sulmeve ruse në Kharkiv.

Sa më sipër transmetohet nga agjencia Reuters pasditen e së premtes, duke konfirmuar në thelb raportimin “zjarr” Politico, sipas të cilit administrata Biden u dha dritën jeshile ukrainasve për goditje me armë amerikane brenda Rusisë!

Më konkretisht, kreu i diplomacisë amerikane, duke folur për gazetarët pas takimit të ministrave të jashtëm të Aleancës Atlantike në Pragë, tha se presidenti Joe Biden e miratoi kërkesën.

Ai tha gjithashtu se “Shtetet e Bashkuara duan të sigurohen që të ndërmarrin hapa efektivë në drejtim të mbështetjes së ofruar për Ukrainën“. Ai shtoi se “në Samitin e NATO-s në Uashington, në korrik 2024, do të ndërmerren hapa konkretë për ta afruar Ukrainën me Aleancën”.

Në të njëjtën kohë, presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, zbuloi se Kievi mori “një mesazh” nga Uashingtoni, i cili mund të ishte “një hap përpara”, pa hyrë në më shumë detaje.

“Ne morëm një mesazh nga pala amerikane herët këtë mëngjes. E mora këtë mesazh nga ushtria ime, por nuk mund t’ju them detaje për të. Dua të shoh se çfarë do të ndodhë në praktikë, por mendoj se në çdo rast është një hap përpara drejt një objektivi që duhet të ishte diskutuar më herët”.

Politico: Biden i dha Ukrainës lejen për të përdorur sistemet e armëve amerikane në tokën ruse.

Presidenti amerikan Joe Biden ka autorizuar në heshtje Ukrainën të përdorë sistemet e armëve amerikane në sulmet kundër zonave kufitare ruse, por vetëm pranë rajonit të Kharkiv, sipas një raporti të Politico dje, teksa citonte një zyrtar amerikan dhe dy burime të paidentifikuara të mirëinformuara.

“Presidenti Biden kohët e fundit i kërkoi stafit të tij të sigurojë që Ukraina të jetë në gjendje të përdorë sistemet e armëve të SHBA për qëllime kundërsulmuese” … në mënyrë që forcat ukrainase “të mund të sulmojnë forcat ruse që po i sulmojnë ose përgatiten për t’i sulmuar ato”, tha zyrtari amerikan. Politico, argumentoi se “nuk ka pasur asnjë ndryshim” në qëndrimin e Uashingtonit për autorizimin e sulmeve brenda territorit rus.

Por raporti i Politico nuk specifikoi se kur presidenti amerikan autorizoi Ukrainën të përdorte sistemet e armëve amerikane për të kryer sulme kundër tokës ruse.

Britania dhe Gjermania: “Drita jeshile” në Ukrainë

Gjermania i ka thënë “po” përdorimit të armëve gjermane kundër objektivave ruse në Ukrainë, siç njoftoi zëdhënësi i qeverisë Steffen Hempstreit.

Përfaqësuesi i kancelarisë gjermane raportoi se “javët e fundit Ukraina është sulmuar, kryesisht në Kharkiv, nga pozicionet në zonën kufitare ruse ngjitur me të. Ne jemi bashkërisht të bindur se Ukraina ka, sipas ligjit ndërkombëtar, të drejtën për t’u mbrojtur kundër këtyre sulmeve” theksoi zëdhënësi.

Dhe Britania pak më parë dha “dritën jeshile” për sulmet me raketa Storm Shadow në brendësi të Rusisë.

Ukraina mirëpret autorizimet perëndimore për sulme brenda Rusisë.

Ukraina njoftoi sot se drita jeshile nga SHBA për të përdorur armë perëndimore kundër objektivave në Rusi, në kushte të caktuara, “do të forconte ndjeshëm” mbrojtjen e saj kundër sulmeve ruse, veçanërisht në rajonin e Kharkiv, ku ushtria e Moskës ka nisur sulmin në fillim të majit.

“Kjo do të forcojë ndjeshëm aftësinë tonë për t’iu kundërvënë përpjekjeve të grumbullimit masiv të Rusisë në të dy anët e kufirit” vuri në dukje, duke shprehur kënaqësinë e tij, Sergei Nikiforov, zëdhënësi i presidentit ukrainas Volodimir Zelenski, në një mesazh me shkrim për mediat, përfshirë AFP.

Previous Story

Deklaratë e Ashpër & Kërcënuese e Medvedev

Next Story

Elon Musk Deklaron Mbështetjen për Trump, pas Dënimit të Tij nga Gjykata e NY!

Latest from Info