Putin: “Nëse Raketat Taurus Përdoren Kundër Territorit Rus, Marrëdhëniet Tona me Gjermaninë do të Shkatërrohen Plotësisht!”

/

“Nuk ka dallim për Rusinë se kush fiton zgjedhjet në SHBA”, tha presidenti rus.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të mërkurën se ai foli për dërgimin e afërt të raketave gjermane Taurus në Ukrainë, por veçanërisht përdorimin e tyre kundër territorit rus.

Sa i përket Gjermanisë, ai vend ndoqi politikën e SHBA-së duke i dhënë dritën jeshile Ukrainës për të goditur objektivat ruse me armë me rreze të gjatë të furnizuar në Kiev.

“Dorëzimet e tankeve gjermane në Ukrainë kanë tronditur shumë Rusinë”, tha Putin.

“Nëse tani përdoren raketa kundër objekteve ruse, marrëdhëniet tona me Gjermaninë do të shkatërrohen plotësisht”, shtoi ai.

Për zgjedhjet amerikane

“Ne do të punojmë me këdo që zgjidhet president i Shteteve të Bashkuara”, tha Putin duke folur në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg.

“Sinqerisht, nuk mendoj se do të ndryshojë asgjë. Asgjë kaq serioze nuk do të ndodhë”, shtoi ai.

Duke komentuar gjyqin kundër Donald Trump në të cilin ai u shpall fajtor për 34 akuza kundër tij, presidenti rus foli për mjetet e duhura dhe taktika të njëanshme nga ana e gjyqësorit në kontekstin e përleshjeve të brendshme politike në SHBA.

Vihet re se është hera e parë në këtë forum të veçantë ekonomik në Rusi, që nga ndërhyrja në Ukrainë, që Putin merr pyetje nga media perëndimore, si Associated Press, pasi vitin e kaluar pyetjet nga agjencitë e SHBA-së dhe BE-së nuk u lejuan, pasi ato konsideroheshin si tema jo miqësore për Rusinë.

Previous Story

"Re të Errëta" për Sigurinë Globale!

Next Story

Apokalipsi - Krishti Në Mes të Shtatë Shëndanëve

Latest from Info