Lufta Totale NATO – Rusi – Leje për Bastisje “Deep Strike” Brenda Rusisë

/

Pilotët e NATO-s drejtojnë F-16 ukrainas, Stoltenberg “gabimisht” e tha, aq sa mund të thuahen gabuimisht të tilla.

Drita jeshile gjithashtu nga Holanda dhe Danimarka.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është i vendosur ta çojë situatën me Rusinë “në ekstrem”. Pas deklaratave të tij për gatishmërinë operacionale të armëve bërthamore të NATO-s, ai zbuloi se pilotët e F-16-ve ukrainas do të jenë pilotë të NATOs.

Duke komentuar dërgimin e avionëve luftarakë F-16 në Kiev, Jens Stoltenberg e përshkroi Forcën Ajrore të Ukrainës si “Forca Ajrore e NATO-s” dhe shtoi se “pilotët e NATO-s” do të jenë ata që do të operojnë F-16.

Stoltenberg i korrigjoi menjëherë deklaratat e tij, por në fund të fundit ai ndoshta zbuloi aksidentalisht “të shkruarat e imta” të planit të NATO-s.

Në të njëjtën kohë, John Kirby deklaroi se Amerika “do të vazhdojë të evoluojë mbështetjen për Ukrainën, ndërsa ajo evoluon (strategjinë e saj) në fushën e betejës”!

Me Ukrainën duke zbuluar tashmë se F-16 do të vendosen në Poloni dhe Rumani, ka shumë të ngjarë që pilotët e tyre të jenë NATO, qoftë zyrtarisht ose jozyrtarisht, si mercenarë.

Jemi shumë afër të shohim përleshjet e para dhe goditjet me armë midis dy Forcave Ajrore të NATO-s dhe Rusisë.

Stoltenberg: Përdorimi i F-16 kundër territorit rus nuk janë përshkallëzim!

Por nuk është vetëm kjo deklaratë e Stoltenberg që shkakton shqetësim. Pak ditë më parë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s deklaroi se goditjet në territorin rus nga armët e NATO-s nuk përbëjnë përshkallëzim!

Në veçanti, Stoltenberg pretendoi se përdorimi i luftëtarëve F-16 të prodhimit amerikan kundër territorit të njohur ndërkombëtarisht të Rusisë “nuk do të jetë gjithashtu një përshkallëzim i konfliktit”.

“Nëse kjo është logjika e zyrtarit të NATO-s, atëherë është mjaft e mundur të thuhet se sulmet ruse në ato fusha ajrore të NATO-s ku do të pozicionohen F-16-të ‘të akorduara për në Ukrainë” nuk do të konsiderohet përshkallëzim.

Dhe çdo goditje e mëtejshme nga armët ruse mbi objektivat e NATO-s, për shembull në vende të treta nga rebelë të panjohur, sigurisht që nuk do të çojë në përshkallëzim.

A nuk është kështu, zoti Stoltenberg?” – Ky ishte komenti i mediave ruse.

Pas Holandës, tani edhe Danimarka.

Lista e vendeve perëndimore që tani zyrtarisht lejojnë ukrainasit të përdorin armët e NATO-s për sulme në brendësi të Rusisë po rritet.

Pas Holandës, qeveria daneze miratoi gjithashtu përdorimin e luftëtarëve F-16 për sulme thellë, pas linjave ruse. Ministri i Jashtëm danez Lars Løkke Rasmussen, duke folur për shtypin, tha se Kopenhaga as që po mendon më për këtë çështje. Sipas kreut të Ministrisë së Jashtme, Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë çdo të drejtë të godasin objektivat ushtarake, pavarësisht vendndodhjes së tyre.

“Përgjigja e shkurtër është po. Dhe ky pozicion nuk është i ri. Kjo është pjesë e ndihmës. Kur e diskutuam këtë me Komisionin e Punëve të Jashtme në parlamentin danez, e bëmë të qartë që në fillim se një sulm i mundshëm ndaj instalimeve ushtarake në territorin e agresorit është pjesë e vetëmbrojtjes”, tha kreu i Ministrisë së Jashtme daneze për gazetarët.

Kreu i qeverisë së Danimarkës, Mette Frederiksen, ndan të njëjtën pikëpamje.

“Ukraina ka dritën jeshile për të goditur thellë Rusinë duke përdorur armë nga Danimarka, Kievi mund të përdorë ato që kemi dërguar, edhe përtej kufijve të tij, pra kundër objektivave në Rusi, nëse kjo është në përputhje me ligjin ndërkombëtar”, tha Frederiksen për kanalin televiziv lokal TV 2 Nyheder.

Sulmet e Ukrainës po zgjerohen gjeografikisht.

Tashmë, përdorimi i dronëve “kamikaze” nga GUR dhe SBU po zgjerohet gjeografikisht, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes.

Këtë herë, sipas departamentit ushtarak rus, dronët ukrainas u përpoqën të sulmonin rajonet Vladimir dhe Yaroslavl, pranë Moskës.

Raporti i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse thotë se tre drone ukrainas u rrëzuan mbi tokën ruse, në rajonin e Yaroslavl dhe një tjetër në qiell mbi rajonin e Vladimir.

Guvernatori i Yaroslavl, Mikhail Evraev tha:

Sulmi ukrainas me UAV u zmbraps në Yaroslavl. Tre dronë u shkatërruan. Nuk pati dëme apo viktima në vendin ku ata ranë.

Previous Story

Qytetërimi Perëndimor Afektohet & Dashurohet me Errësirën & Nihilizmin!

Next Story

Stoltenberg: "Kina Duhet të Paguajë Çmimin për Mbështetjen e Saj Ndaj Rusisë - Duhet të Vendosen Masa!"

Latest from Info