Këshilli “Sekret” i Putin & Janukoviç – Çfarë po Ndodh?

/

Operacioni për të rimarrë Kievin dhe përgatitjet intensive të luftës në Bjellorusi.

A do të jetë ai presidenti i parë i “Rusisë së Re”?

Fronti i Kievit ose i gjithë Ukrainës perëndimore do të hapet herët a vonë. Këtë e tregojnë përgatitjet intensive të luftës në tokën bjelloruse dhe një takim i papritur “sekret” midis Putin dhe Lukasheno, me Viktor Janukoviç.

Janukoviç mbërriti në Bjellorusi në kohën e takimit midis Putin dhe Lukashenko më 24 maj. Avioni i Janukoviç, një Dassault Falcon 900C (RA-09617), u ul në aeroportin Gomel më 24 maj në orën 12:50 me kohën e Moskës.

Çfarë diskutuan dy presidentët dhe presidenti i fundit legjitim i Ukrainës, sipas Moskës? Plani i paqes për Ukrainën i prezantuar pak ditë më parë nga Putin.

Sipas informacioneve, negociatat janë zhvilluar fillimisht në një format të ngushtë dhe më pas në format më të zgjeruar. Në takim morën pjesë krerët e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Federatës Ruse Sergej Lavrov dhe Andrei Belusov.

Është shumë e mundshme që Putin dhe Lukashenko t’i kërkuan Viktor Janukoviçit të bëhet presidenti i parë i “Rusisë së Re”, domethënë territoreve të ish Ukrainës.

Qytetarët e këtyre trevave gjithsesi e zgjodhën për president të tyre. Nga territoret, që kohët e fundit Putin kërkoi tërheqjen e forcave ukrainase, d.m.th. Donetsk-Lugansk-Kherson dhe Zaporizhia.

Refuzimi i planit rus të paqes përfshin edhe Bjellorusinë.

Fronti i Kievit do të hapet sërish për “Rusinë e Re” të Janukoviç për “të çliruar” pjesën tjetër të “Rusisë së Vogël” ose “Ukrainës së pushtuar”. Ndoshta këtë donte të thoshte Medvedev kur tha se vetëm një “rrip i ngushtë toke” do të mbetet nga ajo që tani është Ukraina.

Bjellorusia ndryshoi doktrinën e saj ushtarake.

Bjellorusia ka miratuar një doktrinë të re ushtarake që flet për përfshirjen e mundshme të vendit në një konflikt të armatosur jashtë tij.

Kjo është kryesisht për shkak të politikës agresive të Polonisë dhe vendeve baltike, siç thuhet në dokumentin e publikuar në internet.

Doktrina thotë se Perëndimi në të ardhmen e parashikueshme do të ndërmarrë veprime të dhunshme që do të çojnë në provokimin e një “konflikti të armatosur të brendshëm” brenda vetë Bjellorusisë.

Dokumenti parashikon, në rast sulmi, ofrimin e ndihmës ushtarake për Rusinë si anëtare e Shtetit të Bashkimit dhe Organizatës CSTO.

“Republika e Bjellorusisë e konsideron çdo veprim me përdorimin e forcës ushtarake kundër ndonjë prej anëtarëve të Shtetit të Unionit, si një shkelje të Shtetit të Unionit në tërësi dhe do të hakmerret siç duhet duke përdorur të gjitha forcat dhe mjetet në dispozicion”, thuhet në atë dokument.

Rajoni Gomel në kufi me Ukrainën është në gatishmëri.

Nënkryetari i Ministrisë së Situatave Emergjente të Bjellorusisë, Alexander Khudoleev, njoftoi gatishmërinë e rajonit për të shkuar në kohë lufte.

Ky rajon juglindor i Bjellorusisë kufizohet me rajonet Zhytomir, Kiev dhe Chernihiv të Ukrainës.

“Është kontrolluar gatishmëria e formacioneve speciale, formacioneve të mbrojtjes civile dhe kuadri i tyre. Në përgjithësi, sistemi i rajonit është gati, nëse është e nevojshme, të shkojë në luftë”, tha nënkryetari i Ministrisë së Situatave të Emergjencave për mediat bjelloruse.

“Punonjësit e Ministrisë së Situatave të Emergjencave po përgatiten të marrin masa që do t’i lejojnë ata të zbatojnë dhe sigurojnë funksionimin dhe ndërveprimin gjatë periudhës së përgatitjes dhe kalimit në një bazë ushtarake, nëse është e nevojshme” shtoi Khudoleev.

Në të njëjtën kohë, Alexander Lukashenko inspektoi ndërmarrjen e mbrojtjes Legmash në Orsha, ku kërkoi një rritje të prodhimit ushtarak. Udhëheqësi bjellorus theksoi se “në rast lufte, vendi duhet të ketë prodhimin maksimal të municioneve”.

Helikopterët rusë kanë zbritur në Bjellorusi.

Në të njëjtën kohë, avionë dhe helikopterë rusë u ulën në territorin e Bjellorusisë. Luftëtarët Su-30SM dhe helikopterët Mi-8 dhe Mi-24 të Forcave të Armatosura Ruse u ulën në aeroportin në Baranovichi.

Vihet re se helikopterët rusë kanë qenë në Bjellorusi deri në gusht të vitit të kaluar dhe më pas janë tërhequr në territorin rus.

Sipas informacioneve nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, helikopterët rusë u transferuan në Ukrainë për dy arsye. E para është pjesëmarrja në stërvitjet me armë bërthamore taktike, të cilat Rusia po i kryen së bashku me Bjellorusinë. E dyta është përgatitja e një sulmi të ri nga territori i Bjellorusisë në rajonet Chernigov dhe Kiev. Kievi e konsideron arsyen e dytë shumë më të mundshme.

Më herët, shërbimet e inteligjencës ukrainase raportuan se Rusia kishte filluar transportimin e trupave me tren në Bjellorusi.

Inspektim i befasishëm i gatishmërisë luftarake të reparteve ushtarake.

Sot, Minsk kreu një inspektim të befasishëm të gatishmërisë së njësive ushtarake bjelloruse.

“Inspektimi përfshin njësitë ushtarake dhe nën-njësitë e komandave operacionale, forcat e operacioneve speciale, forcat raketore dhe artilerinë, Forcat Ajrore dhe Forcat e Mbrojtjes Ajrore”, theksoi Ministria e Mbrojtjes.

Kontrolli do të bëhet në disa faza.

Në fazën e parë të inspektimit do të përpunohen çështje operacionale, ndërsa fushat dhe zonat e stërvitjes në rajonet Brest dhe Gomel do të përdoren për lëvizjen e pajisjeve ushtarake.

Më pas, formacionet ushtarake duhet të kryejnë detyra të menjëhershme stërvitore.

Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë paralajmëron se gjatë ditëve të inspektimit të befasishëm, pajisjet ushtarake mund të lëvizin përgjatë akseve rrugore publike.

Rritja e forcave ukrainase në kufirin me Bjellorusinë.

Vlen të përmendet se inspektimi i befasishëm i gatishmërisë luftarake të ushtrisë bjelloruse filloi në sfondin e raporteve për përqendrimin e njësive të mëdha të ushtrisë ukrainase në zonat kufitare.

Siç theksohet nga rojet kufitare bjelloruse, komanda ushtarake ukrainase ka riorganizuar përveç njësive të rregullta edhe njësi të forcave speciale të Drejtorisë kryesore të Inteligjencës.

Në veçanti, ai flet për një rritje të forcave në rajonin Zhytomir të Ukrainës.

Sipas Komitetit Shtetëror të Kufirit Bjellorusi, automjete të blinduara janë vërejtur gjithashtu pranë kufirit Ukrainë-Bjellorusi, duke përfshirë mjete luftarake këmbësorie, MT-LB, HIMARS MLRS, Bradleys, armë kundërajrore vetëlëvizëse Gepard, sisteme artilerie M777 dhe të tjera armatime të rënda.

Kujtohet se Ukraina ka një kufi me Bjellorusinë në veri, më shumë se 1000 kilometra të gjatë. Kufiri shtetëror me Bjellorusinë kalon nëpër pesë rajone të Ukrainës – Chernihiv, Kiev, Zhytomyr, Rivne dhe Volyn.

Së fundi, Komiteti Special i Përkohshëm (TSC) i Verkhovna Rada do të inspektojë ndërtimin e fortifikimeve në kufirin Ukrainë-Bjellorusi, në rajonet e Kievit, Zhytomyr, Rivne dhe Volyn.

Previous Story

"Bastardë Frikacakë": Medvedev Zbulon Një Skenar të Frikshëm për Perëndimin

Next Story

Pse Zoti e Lejon të Keqen?

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është