11 Fjali “të Gjalla” nga Nikos Kazantzakis

Gjendemi në fund të një epoke historike.

Kjo botë në të cilën jetojmë gjendet në aposintezë, po shpërbëhet.

Aposintezë shpirtërore, morale, ekonomike.

Kundërmon kjo botë nga shpërbërja.

Kjo është epoka jonë!

Një epokë tjetër, siç ndodh zakonisht, lufton të lindë, sepse gjithmonë aposinteza ka qënë prologu i një sinteze.

Kjo botë është bërë katran, lindi por ende psherëtin, nuk ka potencë të qëndrojë e paepur përballë së padrejtës së mirëorganizuar.

Në të, ka dy realitete!

Mes një civilizimi që humbet dhe një tjetri që lind, pikërisht këtë periudhë kohore të ndërmjetme e emërtojmë gjithmonë, Mesjetë.

Këtë po jetojmë, nuk e shikojmë, por historianët do e shohin.

Dhe është fakt që, gjithmonë, një Mesjetë ka luftëra.

10 Comments

 1. Qenke nje portal per mbeshtetje te pakufishme te Trumpit.
  Ti vete e di mire se Trumpi nuk beri asgje per Shqiperrine dhe Shqiptaret dhe interesave Shqiptare ne Ballkan.
  Cfardo problemi qe ka Trumpi ne Amerike eshte pasoje e luftes midis Konservatoreve te Amerikes qe mbeshteten nga Russia e Putini dhe te Demokrateve. Demokratet nuk jane Majtista te dy polet politike ne Amerike jane konservatore por njera eshte me qendrore dhe konservatoret gjate perriudhes se trumpit jane bere me te djathte se me pare.Trumpi bere nje politike percarse ne Amerike dhe kjo ndikoj ne ndihmen Amerikane per Shqiperrine.
  Situata korruptive ne Shqiperri po vazhdon dhe amullia politike e Trumpit ndihmoje ne vazhdimin e korrupsinit masiv ne Shqiperri nga dy partite kryesore qe sjane gje tjeter se nje parti e vetme me synimin e vazhdimit te vjedhjeve dhe mbrojten e pasurrive te krijuar nga kjo vedhje. Politika Amerikane duhet te ishte ne nje kordinim te vazhdueshem me politike Europiane te Europes udhehequr nga Gjermania per Ballkanin por Trump solli nje shkeputje te ketij kordinimi dhe krijoj nje paqartesi dhe konfuzion te madh .
  Kjo solli nje fije jete per korrupsionin politik ne Shqiperri te vazhdoje pa u cenuar dhe ndershkuar.
  Pra per mendimin tim Trump eshte nje individ qe sdo tia dije per asnje dhe asgje vetem per interesat e tij politike dhe financiare dhe krijon nje mjegull ku ai fshihet. Ai nuk e ka idene e politikave finaciare te zhvillimit e mbrotjen e interresave te punetorve amerrikane. Ai po krijon nje lufte rracore midis popullssise emigrante te Amerrikes ku dihet mire historria e krijimit te shtetit Amerrikane. Nga ana sociale ai po lufton shtresat e varferra Amerrikane per nje mbeshtetje shendetcore falas duke mbeshtetur konglomerratet famaceutike. Mos te flasim ketu per politiken e jashteme.

 2. It’s in fact
  very difficult in this full of activity life to listen news on
  Television, therefore I just use
  internet for that purpose, and take the most up-to-date information.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Trump i Kërkon Sekretares së Shtetit të Georgia-s të Tregojë Firmat dhe Zarfat në Votën e Postës - Nuk Ka më Thjesht!

Next Story

SHBA: Masa të Ashpra për Ndalimin e Hyrjes së Anëtarëve të Partisë Komuniste Kineze në Amerikë.

Latest from Opinione