Emergjencë: Rusia Lëshoi N​jë Raketë me Kokë Bërthamore Virtuale, Kundër Ukrainës!

/

Rusia lëshoi ​​një raketë me kokë bërthamore virtuale kundër Ukrainës! Ky është përdorimi i parë i Kh-55 nga arsenali bërthamor!

Sulm i simuluar bërthamor kundër Ukrainës.

Pak orë më parë, zyrtarët e NATO-s dhe Ukrainës u gjendën përpara një zbulimi të tmerrshëm, teksa gjetën rrënojat e një rakete ruse që mbante një kokë bërthamore virtuale (imitues i njësisë luftarake bërthamore).

Rusia, gjatë bombardimeve në shkallë të gjerë dje në mëngjes, vazhdoi të simulonte një sulm bërthamor kundër Ukrainës. Në fakt, Rusia e lëshoi ​​raketën thjesht pa kokën bërthamore.

Është përdorimi i parë i arsenalit bërthamor të Rusisë, si një simulim.

Sipas informacioneve të para, herët në mëngjesin e djeshëm Forcat e Armatosura të Ukrainës rrëzuan dy raketa lundrimi. Njëri prej tyre ishte modeli Kh-55 (përcaktimi rus X-55) i zhvilluar për të mbajtur një ngarkesë bërthamore.

Sidoqoftë, kjo raketë e veçantë nuk përmbante asnjë kokë lufte. Në vend të kësaj, ai përmbante një simulator të njësisë luftarake bërthamore.

Tronditja është thjesht e madhe si në Ukrainë ashtu edhe në vendet fqinje të NATO-s.

Nuk përdorën raketën Kh-555. Ky zbulim befasues ngre disa pyetje interesante.

Fakti i parë është se Federata Ruse nuk përdori raketat balistike konvencionale Kh-555, por Kh-55 e cila është gjithashtu e armatosur me kokë bërthamore.

Rusia ka përdorur raketat Kh-555 për të goditur objektivat në Ukrainë në të kaluarën, këto janë raketa balistike të ngarkuara me eksplozivë jo bërthamorë, domethënë armë konvencionale.

Ndërkohë, raketa Kh-55 është modeli origjinal i projektuar posaçërisht për të mbajtur koka bërthamore.

Ukrainasit arrijnë në përfundimin se ose kjo raketë me një kokë bërthamore bedel është përdorur thjesht si një mashtrim, që synon të miglojë sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës, ose rusët simuluan një sulm bërthamor.

Është fakt i padiskutueshëm që ushtria ruse përdori një raketë Kh-55 (emërtimi rus X-55) nga “arsenali i saj bërthamor”.

Rusia: Ne diskutuam çështjen bërthamore me SHBA-në, në Turqi.

Drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA (CIA) William Burns dhe inspektori kryesor i Presidentit Vladimir Putin, diskutuan çështje “të ndjeshme” gjatë takimit të tyre këtë javë në Turqi.

Burns tërhoqi vëmendjen e Sergei Naryskin, kreu i shërbimit të inteligjencës së jashtme të Rusisë SVR, për pasojat e përdorimit të mundshëm të armëve bërthamore dhe rreziqet për stabilitetin strategjik, sipas palës amerikane.

“Kontakti (midis Burns dhe Naryskin) u iniciua nga pala amerikane”, tha Ryabkov për RTV1. “Çështjet e diskutuara atje ishin të një natyre të ndjeshme. Dialogu vazhdon, por nuk është i natyrës sistematike”.

Shihni imazhet e mbetjes së raketës.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Blinken: "Rusia Mban Përgjegjësinë Përfundimtare për Raketën në Poloni" - Pas Sulmit të Zelenski Amerika Ndryshoi Trajektore

Next Story

Kryeqyteti i Katarit & Arkitektura Avantgarde

Latest from Info