Rusët Hynë në Bakhmut me Breshëri Raketash Termobarike – Ukrainasit Braktisën Pozicionet – Mbi 400 të Vdekur

/

Rusët dogjën pozicionet e Ukrainës me një breshëri raketash termobarike dhe hynë në Bakhmut. Ukrainasit braktisën pozicionet e tyre. Mbetën mbi 400 të vdekur.

Konflikte të ashpra në katër fronte.

Pas një breshëri të tmerrshme raketash termobarike nga sistemet TOS-1A, forcat Wagner PMC morën kontrollin e fabrikës së ndarjes së mbetjeve të vendosura në kufirin jugor të rrugës Fedora Maksymenka në Bakhmut.

Me këtë përparim, trupat ruse hynë në pjesët e para të rrethit Zabakhmutka në Bakhmut.

Ushtria ukrainase u tërhoq nga kjo zonë për shkak të granatimeve nga artileria e ushtrisë ruse dhe forcat aleate të Doneckut.

Disa orë më vonë, forcat PMC Wagner hynë në zonën e zbrazët pa hasur në rezistencë.

Kjo zonë është gjithashtu “çelësi” për një sulm të ardhshëm në qytetin e Bakhmut.

Sipas informacioneve, ushtria ukrainase po lëviz përforcimet dhe të gjitha rezervat në dispozicion në qytetin e Bakhmut (Artjomovsk).

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Federatës Ruse, forcat ruse arritën të kapnin sulmet e Ukrainës në katër fronte.

Në drejtim të Kupyansk, sulmet e aviacionit të Forcave Ajrore Ruse penguan përpjekjet e sulmit të tre grupeve taktike të batalioneve nga Brigadat 14 dhe 92 të mekanizuara të Forcave të Armatosura të Ukrainës në drejtim të Berestovoe, Kolesnikovka, rajoni Kharkiv dhe Novoselovskoe, Republika Popullore e Luganskut.

Më shumë se 80 ushtarakë ukrainas u vranë, gjashtë tanke, tetë automjete të blinduara luftarake, dy automjete të blinduara dhe tre njësi artilerie vetëlëvizëse u shkatërruan.

Në drejtimin Krasnolimansky, zjarri i artilerisë dhe veprimet e njësive ruse rezultuan në përgjimin e dy tentativave të grupeve taktike të batalioneve të Forcave të Armatosura të Ukrainës. Forcat ukrainase u përpoqën të sulmonin pozicionet ruse në drejtim të vendbanimit Kolomyychikha, Republika Popullore e Luhanskut.

Si rezultat i një angazhimi të madh ushtarak, ukrainasit humbën më shumë se 100 ushtarë të vrarë dhe të plagosur, ndërsa dy tanke dhe katër automjete të blinduara luftarake u shkatërruan.

Në drejtim të Donetskut, forcat ukrainase ndërmorën kundërsulme në zonat Kurdyumovka, Avdeevka, Staromikhaylovka dhe Georgievka të Republikës Popullore të Donetskut. Ukrainasit u përpoqën pa sukses të ndalonin përparimin e trupave ruse. Sulmet ukrainase u ndalën dhe forcat e tyre u shpërndanë pas sulmeve të artilerisë dhe veprimeve vendimtare nga grupet sulmuese ruse.

Më shumë se 160 ushtarakë ukrainas u vranë ndërsa tre tanke, pesë automjete të blinduara luftarake, një kamion dhe dy automjete municioni u shkatërruan.

Në drejtim të Donetskut Jugor, trupat ruse parandaluan një sulm nga një grup taktik batalioni i Forcave të Armatosura të Ukrainës në drejtim të Stepnoye, Republika Popullore e Donetskut. Si rezultat i zjarrit të artilerisë, forcat ukrainase u kthyen në pozicionet e tyre origjinale.

Më shumë se 65 ushtarë dhe mercenarë ukrainas u vranë, ndërsa dy automjete luftarake të këmbësorisë, pesë automjete të blinduara dhe tre automjete u shkatërruan.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Suedia Dërgon Ndihmën më të Madhe Ushtarake Deri më Tani në Ukrainë

Next Story

Sipas Amerikës, Çfarë do të Ndodhë në Dimër në Ukrainë?

Latest from Info