SHBA për Bombardimet e Turqisë Ndaj Kurdëve në Siri: “Turqit Kanë Çdo Arsye për të Mbrojtur Veten!”

/

Deklaratë pak orë pas njoftimeve të reja të Erdoganit për pushtimin e Sirisë.

Turqia përballet me një “kërcënim terrorist” në kufirin e saj jugor dhe ka çdo të drejtë të mbrohet, tha të martën drejtori i Komunikimeve Strategjike të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, duke komentuar operacionet e Ankarasë në Siri dhe Irak.

Dhe kjo deklaratë vjen menjëherë pas njoftimeve të Rexhep Tajip Erdogan për një operacion të ri tokësor turk në veri të Sirisë dhe mund të themi se është një mbështetje e dytë për qeverinë turke pas “dritës jeshile” për përdorimin e zonës të kontrolluar nga SHBA, duke i dhënë hapësirën ajrore Turqisë për të përdorur F-16.

Mesa duket qeveria amerikane kërkon të investojë sërish në Turqi dhe të mos e çojë atë në ndonjë “dalje nga NATO” dhe kështu i jep “hapësirë ​​manovrimi”.

Duke vlerësuar zhvillimet në kufirin e Turqisë me Sirinë, Kirby tha: “Turqia vazhdon të vuajë nga kërcënimi terrorist, veçanërisht në kufirin e saj jugor. Sigurisht, ata kanë çdo të drejtë të mbrojnë veten dhe qytetarët e tyre”.

Presidenti turk prej muajsh ka rikthyer në plan të parë kërcënimin e një pushtimi të ri të territorit sirian, me synimin e deklaruar, për krijimin e një zone sigurie 30 kilometra të gjerë në jug të kufirit turko-sirian.

Një tregues shtesë i një pushtimi të afërt tokësor është fakti se, pas sulmeve ajrore, Turqia po lëshon zjarr me artileri të rëndë nga kufiri drejt territorit sirian.

Njësitë e Mbrojtjes së Popullit janë forca qendrore e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja kundër xhihadistëve të Shtetit Islamik në Siri dhe si rrjedhim një aleat i vlefshëm i Uashingtonit, deri më sot të paktën, i cili ka paralajmëruar vazhdimisht Ankaranë që të mos nisë një operacion të ri në Siri.

Por për herë të parë, avionët turq fluturuan nëpër hapësirën ajrore të kontrolluar nga Rusia dhe SHBA-ja për të sulmuar milicinë kurde YPG (Njësitë e Mbrojtjes së Popullit) në Siri dhe Ankaraja po mbledh aleatët e saj sirianë për një zgjerim të mundshëm të këtij operacioni.

Edhe pse në aleanvë me Iranin, Turqia po merr aprovimin e SHBA-ve. Kjo është shenjë që na bind se “Perandoria” Amerikane është në degradim dhe po jeton ndoshta kohët e saj të fundit.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Meloni: "Ishujt e Egjeut i Përkasin Sovranitetit Grek!"

Next Story

Ukraina Evakuon Qytetet Kherson & Nikolaev

Latest from Info