Pekini Sërish në Lockdown

/

Zona më e madhe e Pekinit u bën thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi ndërsa rastet e Covid rriten.

Banorët ecin pranë punëtorëve të parandalimit të pandemisë me kostume mbrojtëse në një kompleks banimi të mbyllur, ndërsa shpërthimet e koronavirusit vazhdojnë në Pekin.

Zona më e populluar e Pekinit u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi të hënën dhe të martën, duke shtyrë një kërkesë nga fundjava, pasi numri i rasteve me Covid-19 u rrit, me shumë biznese të mbyllura dhe shkollat që i zhvendosën mësimet online.

Në nivel kombëtar, numrat e rasteve të reja u mbajtën në nivele të qëndrueshme.

Kina po përpiqet të lehtësojë ndikimin e masave kufizuese që po zvarritin ekonominë dhe po frustrojnë banorët, por vazhdon me karantinime dhe ndalime të tjera, duke marrë angazhimin e saj për zero raste me Covid.

Zyrtarët e qytetit të Pekinit u kërkuan banorëve të zonës Chaoyang, me afro 3.5 milion banorë, si dhe ambasadave dhe kullave të zyrave, të qëndrojnë në shtëpi.

“Numri i rasteve të zbuluara jashtë karantinës po rritet me shpejtësi për momentin dhe ka rreziqe të fshehta të transmetimit nga shumë vende”, tha në një konferencë për Media-n Liu Xiaofeng, zëvendësdrejtor i Qendrës së Pekinit për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

“Presioni ndaj Pekinit është rritur edhe më shumë”, tha ai.

Shumë banorë të Pekinit morën ushqime gjatë fundjavës, mes disa shërbime të shpërndarjes, furnizime që arrinin në familje me shumë vonesa.

Prindërve në shkollat ​​ndërkombëtare në zonën Chaojang iu tha se mësimet do të bëheshin online për gjithë javën.

Parukieri dhe biznese të tjera u mbyllën tërësisht.

Kina raportoi 24.435 raste të reja, pak më pak nga 24,473 një ditë më parë, por afër niveleve të larta të muajit prill, kur Shangai, qyteti më i madh i Kinës, kaloi në lockdown total për dy muaj.

Ndërsa shifrat zyrtare të infeksioneve janë të ulëta sipas standardeve globale, Kina përpiqet me tendencën dhe politikën për të zhdukur çdo zinxhir infeksioni, duke e bërë atë edhe më të largët si objektiv, gati tre vjet pas pandemisë.

Ekspertët paralajmërojnë se rihapja e plotë kërkon një përpjekje masive për të rritur shkallën e vaksinimit.

Gazeta zyrtare e Partisë Komuniste në pushtet, paralajmëroi se pandemia mund të zgjerohet për shkak të mutacioneve dhe faktorëve sezonalë.

“Situata e kontrollit të pandemisë është e rëndë. Ne duhet të ruajmë besimin se do të fitojmë, do të kapërcejmë me vendosmëri çështje të tilla”, thuhet në një editorial të gazetës së partisë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Ukraina Evakuon Qytetet Kherson & Nikolaev

Next Story

Satan SS-18 Mod 5 - Një i Tillë Mund të Eliminojë Francën ose Teksasin

Latest from Info