Ukraina u Kthye në Epokën e Gurit – Stuhi Raketash e Goditën nga 4 Pikat e Horizontit – Ukraina në Terr

/

Ukrenergo shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Nëntë objekte u goditën.

Ukrenergo ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Ukrainë pas bombardimeve gjeografikisht të përhapura sot në objektet energjetike në të gjithë vendin. Rusia lëshoi ​​të paktën 72 raketa, duke zhytur në errësirë ​​Kievin, Kharkivin dhe qytete të tjera.

Pamjet e regjistruara në vend janë tragjike.

Qindra qytetarë presin dru për t’u ngrohur, madje përdorin edhe stolat.

Ministri i Energjisë së Ukrainës, Galushchenko, theksoi se “objektet e energjisë elektrike janë shkatërruar në lindje dhe jug të shtetit. Rusia lëshoi ​​72 raketa në Ukrainë brenda një ore. onsumi i energjisë është ulur me mbi 50%”.

Sipas ukrainasve, nënstacioni i hidrocentralit Dnepropetrovsk, stacioni CHP në Kharkiv dhe TEC Krivorozhskaya, i cili është termocentrali më i fuqishëm i karburantit të ngurtë në Europë, u goditën.

Situata në Ukrainë për momentin:

▪️ Kherson, Kharkiv, Kremenchuk, Kirovograd, Kiev dhe Cherkassi janë në errësirë.

▪️ Hekurudhat janë jashtë funksionit në rajonet Kharkiv, Kirovograd, Donetsk dhe Dnipropetrovsk.

▪️ Ndërprerje emergjente të energjisë elektrike në rajonet Odesa, Zaporozhie, Kiev, Zhitomir, Cherkasi dhe Poltava.

▪️ Ndërprerje të ngrohjes dhe furnizimit me ujë në Zaporozhie, Dnepropetrovsk dhe Kiev.

Kreu i administratës së Zaporizhia, Starukh, theksoi se “zona u godit me 15 raketa”.

Sipas informacioneve, bombarduesit strategjikë Tu-95 morën pjesë në sulm, ndërsa raketat u lëshuan nga Deti i Zi, Deti Kaspik dhe nga Veriu.

Bombarduesit Tu-95 hodhën raketa X-101 në Ukrainë nga Volgodonsk.

Më në fund, dronët kamikaze Geran 2 goditën objektivat në të gjithë vendin.

Infrastruktura energjetike e Ukrainës është çmontuar.

Sulmi i ri masiv i sotëm me raketa nga Rusia shkaktoi fatkeqësi të reja në infrastrukturën energjetike të Ukrainës, duke rezultuar që qytete të tëra, si Kievi dhe Kharkiv, të mbeten pa energji elektrike dhe ujë.

Shpërthime u raportuan në Kiev, Kharkiv, Dnipro, Vinnitsa dhe shumë zona të tjera të Ukrainës qendrore dhe lindore, ndërsa sirenat e mbrojtjes ajrore kishin rënë më herët në pjesën më të madhe të vendit.

Pasoja e këtij sulmi të ri masiv, siç pretendon një zyrtar i lartë i Presidencës së Ukrainës, është se do të pasojnë ndërprerje emergjente të energjisë në të gjithë vendin.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Kush po Financon Protestat e Klimës & me Çfarë Qëllimi?

Next Story

Kissinger - Sugjerime që Shokojnë Ukrainën & Perëndimorët

Latest from Info