Moska Sulmohet me Dronë – Putin: “Ata na Sfidojnë me Plan që Ne të Përgjigjemi, Tani do të Shkatërrojmë Qendrat Vendimmarrëse të Kievit”

/

Presidenti rus tha: “Goditëm selinë e inteligjencës ushtarake të Ukrainës”.

Presidenti rus Vladimir Putin e përshkroi sulmin me dron në mëngjes herët në Moskë si një akt terrorizmi dhe foli për një “plan” që synon të provokojë reagimin e Rusisë.

“Përpjekjet për të provokuar një reagim nga Rusia dhe për t’u përgjigjur janë shqetësuese, qytetarët ukrainas duhet ta kuptojnë këtë. Ishte një provokim”, theksoi Putin dhe shtoi:

“Tashmë kemi folur për mundësitë e goditjes së qendrave vendimmarrëse. Sigurisht që kësaj kategorie i përket edhe shtabi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës që u godit dy-tre ditë më parë.

S përgjigje, regjimi i Kievit zgjodhi rrugën e ngacmimit të Rusisë, frikësimit të qytetarëve rusë dhe sulmit të ndërtesave civile rezidenciale. Kjo është, natyrisht, një shenjë e qartë e aktivitetit terrorist.

Në përgjithësi është e qartë se çfarë duhet bërë për të vulosur mbrojtjen ajrore të kryeqytetit dhe ne do ta bëjmë. Por unë nuk jam aq i shqetësuar për këtë sa për përpjekjet për të provokuar një përgjigje nga Rusia. Është padyshim projektuar. Ata na sfidojnë të përgjigjemi me veprime të ngjashme. Do të shohim se çfarë do të bëjmë me të”.

Më pas presidenti rus sulmoi Perëndimin dhe NATO-n. “Toka e quajtur Ukrainë ishte e kontrolluar që në fillim (pas rënies së BRSS) nga njerëz të udhëhequr nga Perëndimi. Dhe ata krijuan një frymë antiruse në këtë territor”.

“Ne nuk e nisëm luftën e vitit 2014, ishte regjimi i Kievit që filloi luftën në Donbas. Dhe ne nuk i përdorim këto mjete, të cilat i përdorin biznesmenët e mëdhenj ukrainas. Një tjetër konfirmim i kësaj është sulmi ndaj objekteve civile në Moskë këtë mëngjes”, shtoi Putin.

“Forcat e armatosura ruse u detyruan të përgjigjen, Rusia u detyrua t’i përgjigjet luftës së nisur nga regjimi ukrainas në Donbas, duke nisur një operacion special ushtarak. Ne po godasim territorin e Ukrainës, por me armë precize me rreze të gjatë, pikërisht në objektet e infrastrukturës ushtarake ose depot e municioneve”, vazhdoi Putin.

“Ukrainasit kanë ndjekur gradualisht një rrugë tjetër, atë të anëtarësimit në NATO, një organizatë që është armiqësore ndaj Rusisë dhe është krijuar vetëm për të luftuar Bashkimin Sovjetik dhe Rusinë. Ata kanë deklaruar se duan të anëtarësohen në NATO dhe vendet perëndimore u përgjigjën se dyert e NATO-s janë të hapura për Ukrainën”, shtoi presidenti rus.

Të gjitha tregojnë që situata po agravon dhe territoret e luftës po shtrihen tashmë edhe në territorin rus.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Kosovë: Ushtarët e NATO-s të Plagosur Pas Përleshjeve me Serbët – Ushtria Serbe Vendoset në Kufi

Next Story

Kina: “Kosova Është Territor Serb Nën Okupimin e NATO-s”!

Latest from Info