Sulm Masiv me Raketa Amerikane & Britanike Kundër Huthi në Jemen – Irani & Iraku në Gatishmëri Lufte

/

Lufta po zgjerohet dhe gjithçka tani është “e hapur”.

Anijet sipërfaqësore detare amerikane dhe britanike, nëndetëset dhe avionët nisën një sulm masiv raketor kundër Jemenit ditët e fundit, duke goditur objektivat e rebelëve shiitë Huthi, të cilët kontrollojnë pjesën më të madhe të vendit (kryeqyteti Sanaa është ende zyrtarisht i kontrolluar nga një qeveri sunite pro-saudite pa asnjë pushtet të vërtetë, gjithsesi), duke shkaktuar krizën më të madhe në Lindjen e Mesme që nga pushtimi i Irakut nga SHBA në vitin 2003.

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se “forcat e armatosura të Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë, me mbështetjen e Australisë, Bahreinit, Kanadasë dhe Holandës, kryen sulme në Jemen kundër objekteve të rebelëve Huthi”.

Rezultati ishte se Irani, i cili mbështet Huthit, shpalli një gatishmëri të përgjithshme për forcat e tij të armatosura dhe i vuri ato në gatishmëri të lartë, veçanërisht pozicionet e lëshimit të raketave balistike (Irani ka një arsenal prej rreth 2,000 raketash balistike, disa prej të cilave mund të godasin objektivat edhe në Europën Jugore), ndërsa Iraku kërkoi tërheqjen e menjëhershme të të gjitha forcave perëndimore nga territori i tij.

Iraku është pothuajse plotësisht i kontrolluar nga shiitët dhe tani është një aleat i Iranit, në një nga dështimet më klasike të SHBA-së në skakirën botërore, teksa zhvilluan një luftë të përgjakshme dhe jashtëzakonisht të kushtueshme vetëm për të… “zëvendësuar” armikun (S. Husein dhe regjimit sunit) me një armik shumë më të keq për ta (qeverinë shiite pro-iraniane dhe milicitë shiite)!

Në Jemen, objektivat u goditën në Sanaa, porti strategjik i rëndësishëm i Al Hudaydah, Saada dhe Taiz.

Në Al Hudaydah u goditën bazat e radarëve që kontrollojnë lundrimin në jug të Detit të Kuq dhe vlerësohet se në këtë mënyrë nuk do të mund të synojnë më anijet e interesave izraelite që janë “pretenduar” nga Huthi për shkak të sulmeve izraelite në Gaza.

“Këto sulme ishin në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj sulmeve të paprecedentë të Huthi-ve kundër anijeve ndërkombëtare në Detin e Kuq – duke përfshirë përdorimin e raketave balistike kundër anijeve, përdorim për herë të parë në histori”, tha Biden, sipas një njoftimi për shtyptë Shtëpisë së Bardhë.

“Këto sulme rrezikuan personelin e SHBA (përfshirë ushtrinë), punëtorët e marinës tregtare dhe partnerët tanë, tregtinë ndërkombëtare dhe kërcënuan lirinë e lundrimit”, vuri në dukje presidenti amerikan.

Komanda Qendrore e forcave të armatosura amerikane kishte njoftuar se kishte filluar një “sulm kompleks nga Huthit me 18 dronë, dy raketa lundrimi dhe një raketë balistike, sulm kundër anijeve luftarake tregtare dhe aleate, të cilat u rrëzuan nga F-18 USS Dwight D .Eisenhower, si dhe nga shkatërruesit amerikanë të klasit Arleigh Burke USS Gravely, USS Laboon dhe USS Mason si dhe nga HMS Diamond të Mbretërisë së Bashkuar.”

Kryeministri britanik R. Sunak tha si dhe Biden se: “Britania dhe aleatët e saj nisën sulme të synuara kundër rebelëve Huthi në Jemen. Forcat Ajrore Britanike, që operojnë së bashku me SHBA-në, me mbështetjen e Holandës, Kanadasë dhe Bahreinit, nisën “sulme të synuara” kundër instalimeve ushtarake “të rebelëve Huthi në Jemen”.

Të paktën tre shpërthime u dëgjuan në orët e para të mëngjesit në kryeqytetin e Jemenit, Sanaa, ndërsa të paktën 12 objektiva Huthi u goditën në shtetin e Gadishullit Arabik.

Sulmet u kryen nga avionë luftarakë me raketa JDAM dhe nga anije sipërfaqësore dhe nëndetëse me raketa lundrimi Tomahawk.

Një zyrtar i lartë i lëvizjes rebele Huthi konfirmoi se ka pasur sulme me raketa kundër qyteteve në vendin e Gadishullit Arabik në orët e hershme të mëngjesit.

Abdel Qadir al-Mortada, një zyrtar Huthi – raportoi përmes X (ish-Twitter) se “forcat amerikane, sioniste dhe britanike filluan bastisje në kryeqytetin Sanaa si dhe në provincat Hodaydan, Saada dhe Dhamar në orët e para të mëngjesit. Sulmet e SHBA-së dhe Britanisë kundër rebelëve Huthi në Jemen kanë shënjestruar infrastrukturën, si radarët dhe objektet e përdorura për lëshimin e dronëve dhe raketave”.

Zyrtarët amerikanë thanë se “nëse do e gjykojnë të nevojshme, do të vazhdojnë me sulme të mëtejshme”.

“Vendi ynë po përballet me një sulm masiv nga anijet, nëndetëset dhe avionët amerikanë dhe britanikë”, citohet të ketë thënë zëvendësministri i Jashtëm i Huthi, Hussein al-Ezzi, mes mediave rebele shiite.

“SHBA dhe Britania duhet të përgatiten të paguajnë shtrenjtë dhe të vuajnë pasoja të rënda për këtë sulm”, shpjegoi ai.

Çfarë do të thotë e gjithë kjo:

Kriza në Lindjen e Mesme që filloi me sulmin e Hamasit në qytetet e Izraelit jugor tani po përhapet në Gadishullin Arabik dhe kërcënon të tërheqë edhe Iranin dhe Irakun në këtë luftë.

“Skenari i rastit më të mirë” për një zbutje shihet të jetë ai që sulmet të jenë efektive dhe lundrimi në Detin e Kuq të rikthehet, pasi aftësia e Huthi për të nisur sulmet do të jetë neutralizuar.

Skenar në dukje shumë i vështirë.

Përkundrazi, ekziston rreziku i përfshirjes së Iranit.

Mund të ndodhë që Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe të përpiqen të shmangin përplasjen, pikërisht për të mos provokuar Iranin në përfshirje të drejtpërdrejtë (por nga ana tjetër, SHBA e quajti Bahreinin pa dhënë shpjegime, i cili është një “satelit” i Arabisë Saudite, si pjesëmarrës dhe anëtar në sulm), por gjithçka mbetet e hapur tani më.

Të mos harrojmë sekuestrimin e djeshëm të cisternës greke nga iranianët, që po transportonte naftë në SHBA…

Jemi në prag të përshkallëzimit të luftës në një prej zonave më të ncehta të globit.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Serbët e Bosnjës nuk u Tërhoqën: Paradë Ushtarake për të Përkujtuar Përvjetorin & për të Kërkuar Pavarësinë

Next Story

SHBA Njoftoi Pezullimin e Ndihmave për Ukrainën: “Dhamë Ato që Kishim, Nuk Kemi më Fonde”

Latest from Info