Scholz i Tha Biden: “Pa 60 Miliardë Dollarët Tuaj, Kievi Nuk e Ka të Gjatë” – Mbrojtja Ajrore e Ukrainës po Mbaron

/

Nga marsi pra, forcat ajrore ruse do të kenë “qiej të lirë” në Ukrainë.

Olaf Scholz dhe Joe Biden ranë dakord gjatë takimit të tyre në Zyrën Ovale ditën e premte për nevojën për të përshpejtuar mbështetjen për Ukrainën dhe për të dhënë 60 miliardë dollarë, teksa u rezulton se ushtria ukrainase ka armë kundërajrore deri në mars dhe më pas forca ajrore ruse e padëmtuar, do të jetë në sulme të shfrenuara.

Gjatë deklaratave në kuadër të takimit, presidenti amerikan e cilësoi mosmiratimin e ndihmës për Ukrainën si “neglizhencë kriminale”, ndërsa kancelari gjerman tha se ishte i bindur se “Kongresi do të marrë vendimin për të ofruar mbështetjen e nevojshme, pasi pa mbështetjen e SHBA-së dhe shteteve europiane, Ukraina nuk ka asnjë shpresë”.

Bisedimet e dy liderëve erdhën në një “kohë të përshtatshme” ndërsa demokratët zhvillojnë një “fushatë” tjetër për të miratuar një projektligj pro-Ukrainë, prej 60 miliardë dollarë ndihmë financiare.

Në të njëjtën kohë ‘New York Times’ thekson se ushtria ukrainase mund të përballet deri në mars 2024, pasi rezervat e mbrojtjes ajrore mbarojnë dhe më pas rusët do të bombardojnë lirshëm.

Forcat ruse kanë ushtruar rregullisht presion mbi ombrellën e kufizuar të mbrojtjes ajrore të Ukrainës përmes sulmeve me raketa dhe dron që përfshijnë armë iraniane dhe koreano-veriore, me sistemet ruse kundër zonave të pasme të Ukrainës, në një përpjekje për të detyruar forcat ukrainase që të përdorin raketa të mbrojtjes ajrore, si dhe të tërhiqen për të rregulluar sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës nga vija e frontit.

Forcat ruse nuk kanë kryer ende operacione të qëndrueshme ajrore në shkallë të gjerë në mbështetje të sulmeve tokësore ruse në Ukrainë dhe një intensifikimi i operacioneve ajrore ruse në shkallë të gjerë do të përbënte një kërcënim real për Ukrainën.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Fundi i Gjermanisë Si Një Fuqi e Madhe Industriale

Next Story

Ioannis Kapodistrias - Fizionomia e Një Personaliteti të Politikës & Diplomacisë në Europë

Latest from Info