Tërmet i Fortë me Magnitudë 5.7 Ballë të Shkallës Rihter në Peloponez

/

Tërmeti është ndjerë edhe në Attikë dhe Kretë.

Një tërmet i fortë me magnitudë 5.7 ballë në Filiatra të Peloponezis ka ndodhur mëngjesin e së premtes, me një kohëzgjatje prej një minutë.

Më herët sistemi kompjuterik automatik i Institutit Gjeodinamik foli për dy tërmete me magnitudë 5.7 Rihter, por për shkak të një gabimi të sistemit, më në fund tërmeti ishte një.

Sipas Institutit Gjeodinamik, në orën 9:11 ka ndodhur tërmeti i parë 5.7 Rihter me thellësi fokale 21.5 km, ndërsa epiqendra është 25 km në lindje të Strofades.

“Është herët për të thënë nëse ky është tërmeti kryesor”, tha Gerasimos Papadopoulos për ERT TV.

“Këta janë dy tërmete, jashtë Filiatra. Asnjëri prej tyre nuk ngjall shqetësim sepse janë regjistruar në një zonë detare me një thellësi të madhe fokale”, tha më herët Efthymios Lekkas.

“Tërmeti nuk ngjall shqetësim”, tha sizmologu Akis Tselentis.

Previous Story

Oklahoma: Gjenden Vezë "Aliene" në Një Rezervuar - Çfarë Pretendojnë Shkencëtarët

Next Story

Bombardime Masive në të Gjithë Ukrainën – Rusët Shkatërrojnë Infrastrukturën Energjetike të Vendit

Latest from Info