Oklahoma: Gjenden Vezë “Aliene” në Një Rezervuar – Çfarë Pretendojnë Shkencëtarët

/

Pritet të shumohen.

Trupa misterioz sferikë të ngjashëm me pelte, që të kujtojnë vezët “aliene”, janë gjetur në një rezervuar në Oklahoma, duke nxitur thashetheme dhe pyetje.

Departamenti i Kafshëve të Egra të Oklahomas publikoi zbulimin e çuditshëm dhe konfirmoi se “vezët” do të shfaqen “në numër të madh” në muajt e ardhshëm. Megjithatë, publiku i gjerë u duk i tmerruar, pasi nuk mund të dallonte mikroorganizmin që i jep mes prezencës së tij mjedisit.

Në fund të fundit, ekspertët gjithashtu argumentuan se bishtajat e zbuluara së fundmi janë një përfitim i madh për rajonin dhe një pjesë kyçe e ruajtjes së “ujit cilësor dhe të pastër”, raporton Metro.

Agjencia e kafshëve të egra postoi: “Çfarë është kjo? Nëse jeni në shëtitje me varkë, mund të vini re këto topa të çuditshëm si pelte që varen nga degët e pemëve të zhytura.

Këta janë Bryozoans dhe ka të ngjarë të shfaqen në numër të madh këtë verë. Mos u shqetesoni! Këta mikroorganizma janë endemikë dhe nuk paraqesin rrezik për ju ose kafshët e egra. Në fakt, ato janë tregues i cilësisë së mirë mjedisore dhe ujit të pastër”.

Bota, megjithatë, nuk ishte e bindur nga pamja e tyre fizike dhe në vend të kësaj shumë kërkuan shpjegime joreale. Një vendas, Ken Crandell, shkroi: “Kam jetuar pothuajse pranë ujit për më shumë se 60 vite. Por kur fillova t’i shikoja këto gjallesa në Liqenin Wister verën e kaluar, mendova se alienët kishin zbritur”.

Bryozoans, këto gjallesa kanë ekzistuar për miliona vite dhe mendohet se kanë evoluar nga krimbat e lashtë detarë. Disa menduan se ato ishin të dëmshme për mjedisin, por në fakt po rezultojnë të jenë gjallesa të dobishme kur bëhet fjalë për pastrimin e ujit.

Previous Story

Legjitimiteti i Zelenskit Skadon më 20 Maj

Next Story

Tërmet i Fortë me Magnitudë 5.7 Ballë të Shkallës Rihter në Peloponez

Latest from Info