EMERGJENCË: Diplomatët e Kinës, Turqisë, Kazakistanit etj., po Largohen me Ngut nga Ukraina – Diçka “e Madhe” po Vjen

/

Rusia mobilizoi 600.000 personel për të sulmuar Kievin, Kharkivin dhe Odesën.

Ka nisur tërheqja e diplomatëve kinezë dhe kazakë nga Kievi, Kharkiv dhe Odessa, në funksion të sulmit përfundimtar rus.

Diplomatët turq, taxhikë dhe uzbekë po ndjekin të njëjtën rrugë të largimit të nxituar për arsye sigurie. Vetëm personeli i sigurisë do të mbetet në ambasadat dhe konsullatat e tyre.

Katër ditë më parë kemi zbuluar urdhrin e tërheqjes dhe theksuam se teksa Pekini jep udhëzime të tilla, do të thotë se ka informacion absolutisht të saktë për “çfarë do të ndodhë”.

Në drejtim të Donetskut Jugor, rusët nisën një sulm të fortë nga rajoni Ugledar, duke pushtuar Novomikhajlovka.

Ky është një zhvillim i rëndësishëm pasi rusët më pas mund të kërcënojnë Konstantinovkën.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se kapja e Novomikhailovka do t’u sigurojë trupave ruse qasje në një hapësirë ​​më të gjerë operacionale në drejtim të Ugledar.

Forcat e armatosura ruse të Moskës goditën gjithashtu objektiva në pjesën e pasme të Ukrainës. Disa nga zonat e shënjestruara ishin ajo e lumit Dnieper dhe pranë qytetit të Kirovohrad në Ukrainën qendrore.

Një total prej 200.000 trupash ruse janë mbledhur dhe po përgatiten për të sulmuar Kharkivin, ndërsa vlerësohet se operacionet për të kapur Odessa dhe për të rrethuar Kievin do të kërkojnë 600.000 personel për operacionet tokësore dhe 200.000 të tjerë do të marrin pjesë në Marinën dhe Forcat Ajrore.

Rusia ka rritur në heshtje forcat e saj të armatosura në 1.5 milion personel, ndërsa 130.000 bjellorusë të tjerë janë regjistruar në heshtje.

Janë formuar gjithsej 16 brigada të blinduara me tanke T-90M të sapondërtuar dhe T-72B3 të përmirësuara, si dhe T-80 dhe TOMA BMP-3 të reja dhe do të jenë maja e shtizës së sulmit. Dhe mbi të gjitha, ajo ka krijuar 5.000 grupe të operatorëve të dronëve FPV, që do të jenë avantazhi i lëvizjes sulmuese.

Për fortifikimet e llogoreve të Ukrainës, është vendosur të përdoret në masë Forca Ajrore me bomba ndezëse të drejtuara deri në 1500 ‘paund’ dhe kjo pavarësisht nga përdorimi i artilerisë.

Kryetari i Bashkisë së Kharkivit, Igor Terekhov, “u ankua” në portalin ukrainas të lajmeve LIGA.net se furnizimi me energji i rajonit është ndalur. “Pothuajse e gjithë infrastruktura jetike energjetike tashmë është shkatërruar dhe infrastruktura private e energjisë është shkatërruar gjithashtu” argumentoi ai.

Sipas Terekhov, arsyeja është avancimi i ushtrisë ruse, por edhe përdorimi i llojeve të reja të municioneve nga rusët që kanë shkatërruar gjithçka.

Previous Story

Kur "Lojërat e Luftës" Çojnë në Krizë Ushqimore

Next Story

Kush Është Mëshqerra e Kuqe?

Latest from Info