NATO Hyn në Ukrainë – Promotorë Anglia & Franca

/

NATO: “Po dërgojmë ushtri – Europa do të mbajë barrën”!

Përgatitje intensive në Gjermani dhe Poloni dhe deklarata tronditëse nga SHBA dhe Polonia.

Britania, Franca së bashku me vendet e tjera të Europës veriore do të dërgojnë trupa në Ukrainë, tha këshilltari i Departamentit të Shtetit të SHBA, Edward Luttwak.

Ky informacion u konfirmua pak më vonë nga ministri i Jashtëm polak, Radoslaw Sikorski, i cili theksoi se është marrë vendimi për krijimin e një misioni të NATO-s në Ukrainë.

“Është koha për të dërguar trupa të NATO-s në Ukrainë.”

Këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Edward Luttwak, theksoi se Britania, Franca dhe shtetet e Europës Veriore po përgatiten të dërgojnë trupa në Ukrainë. Deri tani bëhet fjalë për njësitë e forcave speciale, si dhe për personelin logjistik dhe mbështetës që do të qëndrojnë larg vijës së parë të betejave.

Lutvak vuri në dukje se vendet anëtare të NATO-s duhet të dërgojnë së shpejti trupat e tyre në tokën ukrainase, pasi ka mungesë të personelit në radhët e Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Megjithatë, edhe ky fakt, sipas këshilltarit të departamentit diplomatik amerikan, do t’i lejojë Forcat e Armatosura të Ukrainës të çlirojnë një pjesë të forcave të tyre dhe të dërgojnë më shumë personel ushtarak në front.

“Shtetet e Bashkuara nuk mund të ofrojnë më shumë se 40.000 trupa për shkak të kërcënimit të një pushtimi kinez të Tajvanit, kështu që Gjermania, Franca, Italia dhe Spanja duhet të ofrojnë trupat e tyre”, tha këshilltari i Departamentit të Shtetit.

“Kiev do të bjerë jo për shkak të mungesës së armëve, por për shkak të mungesës së ushtarëve dhe europianët duhet ta ndihmojnë atë.

Së pari, Shtetet e Bashkuara, pastaj BRSS dhe fuqitë e tjera bërthamore kuptuan se armët bërthamore ishin shumë të fuqishme për t’u përdorur në luftime. Kjo ishte e vërtetë dhe e ditur për dekada, deri në pushtimin e Ukrainës.

“Vendet e NATO-s së shpejti do të duhet të dërgojnë trupa në Ukrainë ose të pranojnë një disfatë katastrofike. Britania dhe Franca me vendet e Evropës Veriore po përgatiten ngadalë të dërgojnë trupa.

Nëse Europa nuk arrin të sigurojë trupa të mjaftueshme, Rusia do të mbizotërojë në fushën e betejës, dhe nëse diplomacia ndërhyn me sukses për të shmangur humbjen totale, fuqia ushtarake ruse do të kthehet fitimtare në Europën Qendrore.

Atëherë fuqitë e Europës Perëndimore duhet të rikthejnë rekrutimin.

Mund të shohim edhe një valë nostalgjie bërthamore, duke u kthyer marrëzisht në iluzionin se këto armë të frikshme janë të mjaftueshme për të ruajtur paqen”, theksoi këshilltari amerikan.

Ministri i Jashtëm polak: “Është marrë vendimi për dërgimin e forcave të NATO-s në Ukrainë”!

Në të njëjtën kohë, ministri i Jashtëm polak Radoslav Sikorski tha se ishte marrë vendim për krijimin e një misioni të NATO-s në Ukrainë.

Kështu deklaroi ministri i Jashtëm polak Radoslav Sikorski, sipas Ria Novosti, ndërsa fjalimi i tij në Bruksel u transmetua në televizionin polak.

Diplomati polak siguroi se krijimi i misionit nuk do të thotë pjesëmarrje e drejtpërdrejtë e aleancës në luftë. Sipas tij, përfaqësuesit e NATO-s do të trajnojnë ushtrinë ukrainase drejtpërdrejt në territorin e Ukrainës dhe do të kryejnë disa veprime koordinuese.

“Ne vendosëm të krijojmë një mision të NATO-s. Kjo nuk do të thotë se ne do të shkojmë në luftë, por do të thotë se tani do të jemi në gjendje të përdorim aftësitë koordinuese, trainuese dhe planifikuese të NATO-s për të mbështetur Ukrainën në një mënyrë më të koordinuar”, shpjegoi ministri.

Situata hap pas hapi po çon në një qorrsokak, komentojnë analistët si në Rusi ashtu edhe në Perëndim, duke parë këto zhvillime!

“Do të ishte e rëndësishme që Putini të kuptojë se ne jemi në gjendje të planifikojmë – nëse është e nevojshme – për disa vite. Nuk mund të fitohet në disa muaj, madje as në një apo dy vjet. Si Aleancë e Atlantikut të Veriut, ne jemi 20 herë më të pasur se ai dhe nëse është e nevojshme, mund të përballojmë një konflikt afatgjatë”, theksoi kreu i diplomacisë polake.


Gjermania dhe Polonia po përgatiten intensivisht për një luftë të madhe.

Më në fund, përgatitjet për luftë në Europë po arrijnë kulmin.

Trenat e ngarkuar me pajisje ushtarake po mbërrijnë vazhdimisht në qytetin gjerman të Utzedel në kufi me Poloninë.

Në të njëjtin vendbanim ka magazina me karburant që mund të përdoren për qëllime të departamentit të mbrojtjes.
Përveç kësaj, në këtë zonë po zhvendosen batalioni i 413-të Jaeger, batalioni i 411-të i mekanizuar i këmbësorisë dhe një kompani mjekësore, si dhe selia e Brigadës së 41-të të Këmbësorisë së Mekanizuar të Divizionit të Parë të Panzerit të Bundeswehr-it.

Përdorimi i objekteve të tilla, të cilat për një kohë të gjatë nuk ishin përdorur për qëllime të drejtpërdrejta ushtarake (në fakt që nga Lufta e Ftohtë), tregon planet e Berlinit për t’u përgatitur për një konflikt të madh të armatosur.

Histeria e luftës po përhapet edhe nga autoritetet polake, të cilët janë të zënë me përgatitjen e popullatës së tyre për një luftë bërthamore. Kështu polakët krijuan një faqe interneti që flet për kërcënimet që lidhen me sulmet kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore. Site ofron informacione për metodat e mbrojtjes nga efekte të tilla, si dhe përmban material referues dhe material edukativ.

Previous Story

"Drita Jeshile" nga Parlamenti Rumun për Operacionet e Ushtrisë Rumune në Moldavi & Odessa

Next Story

Një Tërmet i Fortë 4.8 Rihter Tronditi New York-un

Latest from Info