Inteligjenca Artificiale & Privatësia e të Dhënave Personale

/

New York Times shkruan për atë se çfarë do të thotë në të vërtetë përdorimi i Inteligjencës Artificiale në telefonat celularë dhe PC, për privatësinë e të dhënave personale.

Apple, Microsoft dhe Google kanë nevojë për më shumë qasje në të dhënat tona. A duhet t’u besojmë?

Apple, Microsoft dhe Google po paralajmërojnë një epokë të re të asaj që ata e përshkruajnë si telefon të zgjuar dhe njesi kompjuterike artificialisht inteligjente. Pajisjet, thonë ata, do të automatizojnë detyrat si, redaktimi i fotove dhe urimi i një miku për ditëlindjen. Por, që këto të funksionojnë, kompanitë kanë nevojë për diçka nga ju: më shumë të dhëna personale.

Nga Brian X. Chen* / New York Times

Për shembull, kompjuteri juaj Windows do të marrë një pamje nga ekrani në mënyrë periodike. Një iPhone do të kombinojë informacionin edhe në aplikacionet e tjera që përdorni. Një telefon Android mund të dëgjojë thirrjen tuaj në kohë reale, për t’ju paralajmëruar për mashtrim.

Por a jeni të gatshëm të ndani me ata informacion personal?

Këto ndryshime do të kenë implikime të rëndësishme për privatësinë tonë.

Për të ofruar shërbimet e reja sipas kërkesës, kompanitë dhe pajisjet e tyre kanë nevojë për qasje të vazhdueshme dhe intime në të dhënat tona, më shumë se më parë. Në të kaluarën, mënyra sesi përdornim aplikacionet dhe tërhiqnim skedarët dhe fotot në telefona dhe kompjutera ishte relativisht e padepërtueshme. Inteligjenca Artificiale ka nevojë për qasje absolute në informacion, për të lidhur pikat midis asaj që bëjmë në aplikacione, faqeve të internetiit ku lundrojmë dhe komunikimeve, thonë ekspertët e sigurisë.

“A ndihem i sigurt duke i dhënë këtë informacion kësaj kompanie?” pyeti Cliff Steinhauer, drejtor në Aleancën Kombëtare të Sigurisë Kibernetike, një organizatë jofitimprurëse e fokusuar në sigurinë kibernetike.

E gjithë kjo po ndodh sepse ChatGPT i OpenAI revolucionarizoi industrinë e teknologjisë pothuajse dy vjet më parë.

Apple, Google, Microsoft dhe të tjerë që atëherë kanë riparë strategjitë e produkteve të tyre, duke investuar miliarda në shërbime të reja nën maskën e Inteligjencës Artificiale. Ata janë të bindur se ky lloj i ri i ndërfaqes kompjuterike do të bëhet i domosdoshëm.

Rreziku më i madh i mundshëm i sigurisë me këtë ndryshim vjen nga një ndryshim delikat që ndodh në mënyrën sesi funksionojnë pajisjet tona të reja, thonë ekspertët. Sepse I.A. mund të automatizojë veprime komplekse, si fshirja e objekteve të padëshiruara nga një foto,ndonjëherë që kërkojnë më shumë fuqi kompjuterike sesa mund të përballojnë telefonat tanë. Kjo do të thotë që më shumë nga të dhënat tona personale mund të duhet të zhvendosen nga telefonat tanë tek aplikacioni.

Informacioni transferohet në të ashtuquajturën ‘cloud’, një rrjet serverësh që përpunojnë kërkesat. Sapo informacioni të arrijë në ‘cloud’, ai mund të shihet nga të tjerët, duke përfshirë punonjësit e kompanisë, aktorët e këqij dhe agjencitë qeveritare. Dhe ndërsa disa nga të dhënat tona janë ruajtur gjithmonë në ‘clour’-in kompjuterik, të dhënat tona më të thella personale, intime, që dikur ishin vetëm për sytë tanë, fotot, mesazhet dhe emailet, tani mund të lidhen dhe analizohen nga një kompani në serverët e saj.

Kompanitë e teknologjisë thonë se kanë paguar shumë për të mbajtur të sigurta të dhënat e të gjithëve.

Tani për tani, është e rëndësishme të kuptojmë se çfarë do të ndodhë me informacionin tonë kur të përdorim mjetet e IA, kështu që morëm më shumë njohuri nga kompanitë në lidhje me praktikat e tyre të të dhënave dhe intervistat me ekspertët e sigurisë. Planifikojmë të presim për të parë nëse teknologjitë funksionojnë mjaft mirë përpara se të vendosim nëse ia vlen të ndajmë të dhënat tona me to.

Inteligjenca e Apple

Apple kohët e fundit njoftoi Apple Intelligence, një grup shërbimesh të inteligjencës artificiale dhe hyrjen e saj të parë të madhe në ndërkalljen e I.A.

Këto shërbime të IA do të ndërtohen në iPhone, iPad dhe Mac më të shpejta, duke filluar nga kjo vjeshtë. Përdoruesit do të jenë në gjendje t’i përdorin ato për të hequr automatikisht objektet e padëshiruara nga fotot, për të krijuar përmbledhje të artikujve në web dhe për të shkruar përgjigje në mesazhe me tekst dhe email. Apple po rinovon gjithashtu asistentin e saj zanor, Siri, për ta bërë atë më bisedues dhe për t’i dhënë akses në të dhënat në të gjitha aplikacionet.

Gjatë konferencës së Apple këtë muaj, kur prezantoi Apple Intelligence, nënkryetari i lartë i kompanisë për inxhinierinë e software-it, Craig Federighi, tregoi publikisht sesi mund të funksiononte e gjithë kjo: Federighi paraqiti një e-mail nga një koleg që i kërkonte të shtynte një takim, por arsyeja e vërtetë supozohet se ai do të shihte një shfaqje atë natë ku luante vajza e tij. Telefoni i tij më pas nxori kalendarin e tij, një dokument që detajon projektin dhe një aplikacion harte për të parashikuar nëse do të vonohej, si dhe nëse do të pranonte një takim më vonë.

Apple tha se po përpiqet të përpunojë pjesë të mëdha të të dhënave të saj të IA direkt në telefonat dhe kompjuterët e saj, gjë që do të parandalojë të tjerët, përfshirë Apple, nga aksesi i informacionit. Megjithatë, për punët që duhet të përcillen te serverët, Apple tha se ka zhvilluar masa mbrojtëse, duke përfshirë enkriptimin e të dhënave dhe fshirjen e tyre menjëherë.

Apple gjithashtu ka ndërmarrë hapa për të parandaluar punonjësit e saj të aksesojnë të dhënat, tha kompania. Apple tha gjithashtu se do të lejojë studiuesit e sigurisë të auditojnë teknologjinë e saj për t’u siguruar që ajo i përmbush premtimet e saj.

Angazhimi i Apple për heqjen e të dhënave të përdoruesve nga serverët e saj e veçon atë nga kompanitë e tjera që ruajnë të dhëna. Por Apple ka qenë i paqartë se cilat kërkesa të reja Siri mund të dërgohen në serverët e kompanisë, tha Matthew Green, një studiues sigurie dhe profesor i asociuar i shkencave kompjuterike në Universitetin Johns Hopkins, i cili u informua nga Apple për teknologjinë e re. Çdo gjë që largohet nga pajisja juaj është në thelb më pak e sigurt, tha ai.

Apple tha se kur të lëshohet Apple Intelligence, përdoruesit do të jenë në gjendje të shohin një raport të kërkesave që lënë pajisjen të përpunohet në cloud.

Inteligjenca artificiale e Microsoft në laptopë

Microsoft sjell I.A. në laptopin e modës së vjetër. Javën e kaluar, ajo filloi dërgimin e kompjuterëve Windows të quajtur Copilot+ PC, të cilët fillojnë nga 1000 dollarë në SHBA. Kompjuterët përmbajnë një lloj të ri çipi dhe pajisje të tjera që Microsoft thotë se do t’i mbajnë të dhënat private dhe të sigurta. Kompjuterët mund të krijojnë imazhe dhe të rishkruajnë dokumente, midis funksioneve të tjera të reja të mbështetura nga Inteligjenca Artificiale.

Për ta përdorur atë, mund të shkruani fraza të rastësishme si “po mendoj për një video-telefonatë që pata me Joe së fundmi kur ai mbante një filxhan kafeje me logon “I Love New York” mbi të”. Kompjuteri më pas do të marrë regjistrimin e videotelefonatës që përmban këto detaje.

Për ta arritur këtë, Recall merr pamje nga ekrani çdo pesë sekonda të asaj që përdoruesi po bën në kompjuter dhe i përpilon ato imazhe në një bazë të dhënash të kërkueshme. Fotot e çastit ruhen dhe analizohen drejtpërdrejt në kompjuter, kështu që të dhënat nuk kontrollohen nga Microsoft ose përdoren për të përmirësuar IA, tha kompania.

Megjithatë, studiuesit e sigurisë paralajmërojnë për rreziqe të mundshme, duke shpjeguar se të dhënat mund të zbulojnë lehtësisht gjithçka që keni shtypur ose parë ndonjëherë nëse komprometohen. Si përgjigje, Microsoft, i cili kishte synuar të lëshonte Recall javën e kaluar, e shtyu lëshimin e tij, për një kohë të pacaktuar.

Kompjuterët janë të pajisur me sistemin e ri operativ Windows 11 të Microsoft. Ka shumë shtresa sigurie, tha David Weston, një ekzekutiv i kompanisë që mbikëqyr sigurinë.

I.A. e Google

Google muajin e kaluar gjithashtu njoftoi një seri shërbimesh I.A.

Një nga zbulimet më të mëdha të kompanisë është një detektor i ri mashtrimi për thirrjet telefonike duke përdorur Inteligjencën Artificiale. Mjeti dëgjon telefonatat në kohë reale dhe nëse telefonuesi tingëllon si një mashtrues i mundshëm (për shembull, nëse telefonuesi kërkon një PIN të bankës), kompania njofton. Google tha që njerëzit duhet të aktivizojnë detektorin e mashtrimit, i cili funksionon tërësisht nga telefoni. Kjo do të thotë që Google nuk do t’i dëgjojë thirrjet.

Google njoftoi një veçori tjetër, Ask Photos, që kërkon që informacioni të dërgohet në serverët e kompanisë. Përdoruesit mund të bëjnë pyetje të tilla si: “kur mësoi vajza ime të notonte?” – që imazhet e para të fëmijës të dalin në ekran.

Google tha se punonjësit e saj, në raste të rralla, mund të rishikonin bisedat dhe të dhënat e fotografive në “Ask Photos” për të adresuar abuzimin ose dëmtimin dhe se informacioni mund të përdoret gjithashtu për të përmirësuar aplikacionin Photos. Për ta thënë ndryshe, pyetja juaj dhe fotografia e fëmijës tuaj duke notuar mund të përdoren për të ndihmuar prindërit e tjerë të gjejnë imazhe të fëmijëve të tyre duke notuar.

Google tha se “new cloud” është e bllokuar me teknologji sigurie si kriptimi dhe protokollet, për të kufizuar aksesin e punonjësve në të dhëna.

“Qasja jonë ndaj privatësisë zbatohet gjithashtu për I.A.-në tonë, pavarësisht nëse ato mundësohen në pajisje ose në cloud”, tha Suzanne Frey, drejtuesja e Google që mbikëqyr besimin dhe privatësinë. Por Green, studiuesi i sigurisë, tha se qasja e Google ndaj privatësisë kur bëhet fjalë për I.A. është relativisht e dyshimtë.

“Nuk më pëlqen ideja që fotot e mia shumë personale dhe kërkimet e mia shumë personale të shkojnë në një ‘cloud’ që nuk është nën kontrollin tim”, tha ai.

  • Brian X. Chen është artikullshkruesi kryesor i teknologjisë së konsumatorit për “The Times”. Ai shqyrton produktet dhe shkruan Tech Fix, një kolonë për ndikimin social të teknologjisë që përdorim.
Previous Story

Përmbysje Raportesh Obama - Biden /Zbulimi i Tucker që i Vë “Zjarrin” Shtëpisë së Bardhë!

Next Story

Dora Bakogianni me Një Deklaratë që Tronditi Greqinë: "Nuk Duhej të Përfshiheshim në Luftën e Ukrainës"!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është