Irani Mbyll Hapësirën Ajrore të Teheranit

/

Irani mbyll hapësirën ajrore të Teheranit, duke parashikuar sulmin ajror izraelit të koordinuar nga SHBA.

Forcat e armatosura janë vënë në gatishmëri të lartë. Ministria e Jashtme e Iranit ka paralajmëruar shtetet e Gjirit që strehojnë bazat ajrore amerikane.

Irani pezulloi të gjithë aktivitetin e aviacionit në hapësirën ajrore të Teheranit pak kohë më parë, të paktën për sonte.

Burime nga Teherani thonë se kjo është bërë për arsye “të sigurisë kombëtare”, pra sepse presin një sulm të mundshëm nga Izraeli dhe SHBA sonte.

Luftëtarët F-35 të dy aleatëve shpesh “fshihen” në fluturimet e avionëve civilë dhe ngatërrojnë sistemet e mbrojtjes ajrore, siç është konfirmuar deri tani nga bastisjet në Siri.

Synimi i iranianëve, në fazën e parë, është që “të pastojnë” hapësirën e tyre ajrore nga të gjitha llojet e pikave politike në radarin e mbrojtjes ajrore në përpjekje për të lokalizuar “paketat” e luftëtarëve izraelitë.

Teherani konsideron se informacioni i 24 orëve të fundit nga SHBA dhe Izraeli për një “sulm të kërcënuar iranian ndaj Izraelit” si hakmarrje për bombardimin e ambasadës iraniane në Damask dhe vdekjen e 5-7 ushtarakëve të lartë iranianë, synohet thjesht në krijimin e “klimës” së duhur që Izraeli të ndërmarrë veprime ushtarake kundër Iranit.

Gjithashtu, forcat e armatosura të vendit dhe veçanërisht grupet kundërajrore janë vënë në gatishmëri të lartë, ndërsa avionët luftarakë të Forcave Ajrore iraniane po lëvizin drejt zonave të shpërndarjes.

NOTAM-i iranian është si më poshtë:

Në të njëjtën kohë, Irani paralajmëroi shtetet fqinje që strehojnë bazat ajrore amerikane se një sulm i SHBA nga toka e tyre mund të nënkuptojë fillimin e një lufte të madhe rajonale.

Në Izraelin, shumë delegacione diplomatike po largohen nga Tel Avivi për arsye sigurie, pasi nuk përjashtohet një përgjigje iraniane me një goditje masive raketore.

Previous Story

Ky Është Plani 'B' i Perëndimit në Rast se Ukraina Humbet Luftën!

Next Story

“Kundërmesazh” për Putinin nga Zelenski në Tokë Greke

Latest from Info