“Kundërmesazh” për Putinin nga Zelenski në Tokë Greke

/

“Kundër-mesazh” për Putinin nga Zelenski në tokën greke: “Më jep armë të fitoj nëse nuk dëshiron Luftën Botërore! Sapo të kemi armë, do të thyejmë shtyllën kurrizore të Putinit”.

Zelenski ka dashur t’i “përgjigjet” presidentit rus në formë “kundërmesazhi”, i cili megjithatë vë në qendër të vëmendjes edhe Greqinë, duke kërkuar armë që konflikti ruso-ukrainas të mos kthehet në luftë botërore!

Presidenti rus njoftoi “pasojat tragjike” që do të kishte përfshirja e çdo vendi dhe në fakt ky mesazh u transmetua edhe në greqisht.

Sot, megjithatë, Ukraina donte të përgjigjej duke thënë se për të fituar mbi Putinin, ajo ka nevojë për unitet dhe armë nga Perëndimi, këtë tha Volodimir Zelenski duke folur në Forumin Delphi.

Presidenti Zelensky shprehu mirënjohjen e tij për “ushtarët tanë heronj që po mbrojnë vendin tonë” dhe theksoi: “Ta bësh vetëm është e vështirë, është e vështirë të përballesh i vetëm me sfidat e sulmit të paprovokuar të Rusisë”.

“Është shumë e vështirë të përballesh me armikun dhe të rimarrë zonat. Ne kemi nevojë për unitet dhe armë nga Perëndimi. Pa mbështetje me sistemet e armëve, Ukraina do të humbasë territorin. Nëse humbasim një rajon pas tjetrit, do të humbasim edhe vendin”, shtoi presidenti ukrainas.

“Sapo të kemi armë dhe hapa konkretë politikë nga partnerët tanë, do të thyejmë shtyllën kurrizore të Putinit”, tha ai dhe vazhdoi duke thënë: “Nëse askush nuk dëshiron që Putini ta tërheqë planetin në Luftën e Tretë Botërore, ne duhet ta fitojmë atë”, duke theksuar: “Vladimir Putin duhet të humbasë”. Në të njëjtën kohë, z.Zelenski iu referua vizitave të Kiriakos Mitsotakis dhe Katerina Sakellaropoulou në Ukrainë.

“Në lindje kemi stabilizim dhe suksese. Tani situata është e stabilizuar, nëse kemi armë dhe mbështetje politike nga aleatët tanë do ta shtypim Putinin”, madje tha ai dhe theksoi: “Nuk ka asnjë arsye për të pasur marrëdhënie me Rusinë tani. Mendoj se është problem i madh sesi i informojnë qytetarët e tyre. Puna është se rusët urrejnë gjithçka jashtë kufijve të tyre. Duhet t’i izolojmë derisa të jenë gati të punojnë me demokracitë”.

Kujtojmë se Ministria e Mbrojtjes ka nxituar mbrëmë vonë të mohojë një raport të gazetës amerikane Newsweek se “në forcat e NATO-s që do të sulmojnë Rusinë do të marrin pjesë gjithsej 32 luftëtarë grekë”, ndërkohë që duhet theksuar, megjithatë, se Kryediplomati i Bashkimit Europian, Josep Borel, në një fjalim në Bruksel, përshkroi luftën me Rusinë si “të pashmangshme”.

Previous Story

Irani Mbyll Hapësirën Ajrore të Teheranit

Next Story

Macron Dërgon në Odessa Regjimentin Napoleonik që Pushtoi Rusinë në 1812!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është