Maqedonia e Veriut: Fitore e Qartë për Kandidatin e Opozitës VMRO-DPMNE në Raundin e Parë të Zgjedhjeve

/

Me 92% të votave të numëruara, Gordana Silianovska mbledh 40%, ndërsa Stevo Pendarovski vetëm 20% të votave.

Më 8 maj raundi i dytë.

Kandidatja e partisë së djathtë opozitare VMRO-DPMNE, Gordana Silianovska, fitoi qartësisht në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, duke fituar me dyfishin e përqindjes së kundërshtarit të saj kryesor, kandidatit të Partisë Socialdemokrate (SDSM) në pushtet dhe presidentit në largim të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Sipas rezultateve të shpallura nga Komisioni Kombëtar i Zgjedhjeve të vendit, me 92% të votave të numëruara, Gordana Silianovska mbledh 40%, ndërsa Stevo Pendarovski vetëm 20% të votave.

I treti vjen kandidati i partisë shqiptare në pushtet BDI dhe Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani (13.6%) dhe i katërti kandidati i koalicionit të katër partive opozitare shqiptare Arben Taravari (9.6%).

Në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale morën pjesë shtatë kandidatë. Në mënyrë që presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut të zgjidhet në raundin e parë, duhet të sigurohet më shumë se 50% e të gjithë elektoratit në vend, gjë që u konsiderua krejtësisht e pamundur që në fillim. Prandaj, do të zhvillohet një raund i dytë, mes dy fituesve të parë.

Raundi i dytë, ku do të marrin pjesë 70-vjeçarja Gordana Silianovska dhe 60-vjeçari Stevo Pendarovski, do të zhvillohet pas dy javësh, më 8 maj 2024 – në të njëjtën kohë me zgjedhjet parlamentare.

Gordana Silianovska në deklaratat e saj mbrëmë vonë foli për një “rezultat të shkëlqyeshëm”.

“Jam krenare për qytetarët, jo vetëm për ata që më votuan, por edhe për të tjerët, jam veçanërisht krenare për anëtarët e VMRO-DPMNE-së dhe për mbështetjen e tyre”, theksoi znj. Silianovska.

Previous Story

Politico Zbulon: SHBA Dërgoi Fshehurazi Raketa ATACMS me Rreze të Gjatë Veprimi në Ukrainë

Next Story

9 Kafshë që na Mësojnë Gjëra të Mençura & të Dobishme për Jetën

Latest from Info