Qindra Arkivole me Trupa Ushtarësh të NATO-s po Kthehen nga Ukraina

/

Shumica janë francezë!

Qindra arkivole që përmbajnë trupat e ushtarakëve të NATO-s thuhet se po kthehen nga Ukraina.

Javën e kaluar, Ministria ruse e Mbrojtjes raportoi sulme të shumta precize në qendrat e trajnimit të pilotëve ukrainas të UAV-ve, bazat e përkohshme të vendosjes së forcave ukrainase, formacionet ushtarake nacionaliste dhe mercenarët e huaj.

“Nga 13 prilli deri më 19 prill 2024, në përgjigje të përpjekjeve të regjimit të Kievit për të goditur objektet energjetike dhe industriale ruse, Rusia kreu 34 sulme masive me armë me rreze të gjatë dhe me precizion të lartë nga ajri dhe deti, si dhe dronët.

Sulmet prekën: objektet energjetike, operacionet e kompleksit ushtarak-industrial, infrastrukturën hekurudhore të Ukrainës, pozicionet e mbrojtjes ajrore, arsenalet dhe tanket e karburantit për ushtrinë”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Valët e sulmeve ndaj objekteve, të përdorura për të strehuar ushtarakë ukrainas dhe të huaj, erdhën pas raportimeve për vendosjen e grupit të parë të Ushtrisë Franceze pranë fronteve të Ukrainës dhe veçanërisht në qytetin e Slavjansk.

Pas një sërë sulmesh masive ruse në qytet, burime të ndryshme raportuan se ushtria franceze ishte në shënjestër.

Sipas kanaleve ushtarake perëndimore, sulmet vranë rreth 40 ushtarë dhe plagosën rreth 300 të tjerë.

Shumica e viktimave thuhet se ishin anëtarë të Legjionit të Huaj Francez.

Spitalet në qytetin e Slavjansk nuk mund të ofrojnë kujdesin e nevojshëm për kaq shumë viktima.

Kjo është arsyeja pse luftëtarët ukrainas dhe të huaj u evakuuan urgjentisht në Pavlograd.

Më 19 prill, Forcat Ajrore Ruse filluan bastisje masive në qytetin e Dnipro.

Objektivat përfshinin një hotel pranë aeroportit ushtarak lokal.

Sipas informacioneve në hotel ka qenë selia e ushtrisë ukrainase. Ndërtesa u shkatërrua plotësisht. Si rezultat i sulmit, u vranë dhe u plagosën shumë ushtarë, oficerë dhe mercenarë ukrainas.

Menjëherë pas një serie sulmesh të raportuara, një numër jashtëzakonisht i madh avionësh të huaj u vunë re në aeroportin Rzeszow në Poloni.

Vendet e NATO-s u përpoqën të evakuonin me ngut trupat e të vdekurve dhe të të plagosurve.

Më 20 prill, Flightradar24 tregoi një fluturim nga Franca duke u ulur në bazën ajrore menjëherë pasi u ngrit një MRTT britanik A330.

Avioni francez ishte nisur për në qytetin francez të Chateauroux, ku, sipas ushtarëve francezë, “aeroporti lokal është i pajisur me një hangar të madh ku çdo gjë mund të ngarkohet dhe shkarkohet, larg syve kureshtarë.

Qyteti ka gjithashtu një qendër moderne spitalore, Chateauroux-Le Blanc, e cila mund të sigurojë trajtim për të plagosurit pa rrezikuar vëmendjen e shtypit.”

Objekti ushtarak përdoret kryesisht për furnizime ushtarake në Ukrainë, por rritja e aktivitetit nga avionët e huaj menjëherë pas sulmeve precize ruse në pozicionet e “trajnerit ushtarak” të NATO-s ka ngritur shumë dyshime se ngarkesa e avionit kishte arkivolë dhe të plagosur, në vend të municioneve dhe ndihmave humanitare.

Previous Story

"Jacta alea est" për Rusinë: Kharkiv do të Jetë Objektivi i Sulmit të Ri të Madh – U Miratua nga Putini

Next Story

Fuqia e Lutjes - Lutja për Bekim në Familje

Latest from Info