Moska Lëshoi U​rdhra Arresti “të Vdekur a të Gjallë” për V. Zelenski, P. Poroshenko & 5 Zyrtarë të Tjerë Ukrainas!

/

Rusia tani e trajton udhëheqjen e Kievit si “bandë kriminale”.

Moska ka lëshuar një urdhra arrestimi me një seri akuzash për presidentit ukrainas V. Zelenski dhe gjashtë zyrtarëve të tjerë ukrainas, përfshirë edhe ish presidentin ukrainas Petro Poroshenko, i cili përmbysi qeverinë legjitime të vendit në vitin 2014.

Në mënyrë më të detajuar, Ministria e Brendshme ruse vendosi në listën e të kërkuarve V. Zelenski dhe Petro Poroshenko, bazuar në dispozitat për krimet e luftës dhe bashkëfajësinë morale në sulmet terroriste brenda territorit rus. Prokuroria ruse lëshoi ​​urdhër arresti përkatësisht, madje justifikon vdekjen e tij nëse refuzon të dalë në gjyq!

Përveç presidentit aktual dhe ish presidentit të Ukrainës, personat e tjerë në kërkim janë:
-Ish Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Litvinenko;
-Ish kreu i SBU Nalivaichenko;
-Ish ministri i Drejtësisë i Ukrainës Petrenko;
-Ish kreu i Bankës Kombëtare të Ukrainës Kubiv;
-Ish ministri i Financave i Ukrainës Shlapak (për financimin e forcave nacionaliste në Donbas).
Prokuroria dhe urdhër-arresti ndërkombëtar kanë të bëjnë me sulmet terroriste në Crocus Hall, vrasjen e vajzës së A. Dugin dhe sulme të tjera terroriste të ndodhura brenda Rusisë, por edhe në rajonet e Rusisë së Re (Donbass) që nga viti 2014 për të cilat është P. Poroshenko është përgjegjës, në bazë të urdhër-arrestit.

Kjo tani do të thotë se qeveria ruse nuk do të vijë në asnjë konsultim apo bisedime paqeje me qeverinë aktuale në Kiev, mandati i së cilës përfundon zyrtarisht më 20 maj dhe mund të formojë një qeveri të Ukrainës në mërgim me të cilën do të diskutojë tani kushtet për paqen.

Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë ishin planifikuar për 31 mars 2024, por u ndaluan nga V. Zelenski.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka deklaruar tashmë se “Rusia nuk do ta njohë presidentin ukrainas Volodimir Zelenski si udhëheqës legjitim të Ukrainës pasi mandati i tij presidencial të përfundojë më 21 maj”.

Sipas urdhrit të arrestit të lëshuar nga autoritetet e Moskës, të shtatë të lartpërmendurit jo vetëm që mund të vihen para drejtësisë, por edhe të shfarosen nëse zbulohet se kanë reaguar.

Domethënë, si persona të shpallur në kërkim, ata tani mund të shfarosen në çdo moment nga forcat ruse që kanë marrë tashmë legalizimin e duhur.

Është një hap “pa kthim” për Moskën, e cila me siguri priste momentin kur do të kishte rifituar iniciativën e plotë të lëvizjeve në front.

Previous Story

Jeta & Vdekja e Shënjtorit Gjergj

Next Story

Zbulimi i Madh në Jerusalem që Konfirmon Rrëfimet Kryesore të Dhiatës së Vjetër!

Latest from Info