Sulm Tokësor Izraelit në Rafah – Bombardime të Rënda Ajrore (video)

/

Hamasi lëshoi ​​dhjetëra raketa në zonat izraelite.

Izraeli nisi operacionin ushtarak në Rafah, ndërsa sipas Al-Aqsa TV, një rrjet televiziv afër Hamasit, automjetet e blinduara izraelite shkatërruan vendkalimin Kerem Shalom.

Operacioni sipas palestinezëve filloi pak pas orës 01:00 me orën e Gazës.

Agjencitë palestineze të lajmeve raportuan pak para orës 01:00 se forcat izraelite po përparonin në vendkalimin Kerem Shalom, duke bombarduar zonën nga ajri, me mjete të blinduara dhe me zjarr artilerie.

TV Al-Aqsa raporton se tanket izraelite qëlluan në vendkalim nga rreth 200 metra larg, duke shkatërruar terminalin që ka shërbyer si një nga tubacionet kryesore të ndihmës për Gazën që nga nëntori.

Vendkalimi ndodhet rreth 3 kilometra nga skajet lindore të Rafah në jug të Gazës.

Të paktën pesë persona vdiqën në Rafah, pas sulmeve ajrore izraelite.

Bombardimet u njoftuan në orët e para të mëngjesit nga spitali i Kuvajtit, i cili ndodhet në Rafah.

Siç njoftoi ai, “pesë martirë dhe shumë të plagosur” u dërguan në të, pas një sërë bombardimesh gjatë natës nga forcat e armatosura izraelite.

E gjithë kjo ndodh në vazhdën e pranimit nga Hamasi dhe organizatat palestineze të propozimit të armëpushimit, por një propozim të cilin Izraeli e refuzon pasi thotë se nuk i plotëson kërkesat e tij.

Sipas dëshmitarëve okularë dhe burimeve të AFP në shërbimet palestineze të sigurisë, Rafah vazhdon të jetë skena e bombardimeve intensive izraelite.

Krahu i armatosur i grupit të Xhihadit Islamik Palestinez tha në mbrëmje se hodhi raketa nga Rripi i Gazës në drejtim të Izraelit.

“Ne shënjestruam me një breshëri raketash (qytetin) Sderot, (kibuc) Nir Am dhe vendbanime të tjera në perimetrin e Gazës”, tha në një deklaratë grupi i armatosur palestinez, një zonë e Izraelit e vendosur rreth Rripit të Gazës.

Katari po dërgon një delegacion në Kajro. Ministria e Jashtme e Katarit njoftoi në orët e hershme të mëngjesit se do të dërgojë një delegacion në kryeqytetin e Egjiptit gjatë ditës për të vazhduar negociatat indirekte me synimin për të përfunduar një marrëveshje armëpushimi midis Izraelit dhe Palestinës.

Lëvizja Islamike Hamas në Rripin e Gazës.

“Delegacioni i Katarit do të shkojë në mëngjes (…) në Egjipt për të rifilluar negociatat indirekte midis dy palëve (…) me shpresën se ata do të arrijnë një marrëveshje për një armëpushim të menjëhershëm dhe të përhershëm në Rripin e Gazës, në këmbim të lirimit të të burgosurve dhe pengjeve”, thuhet në njoftimin për shtyp të lëshuar nga zëdhënësi i diplomacisë së Emirateve, Majid al-Ansari.

Previous Story

Gold Switzerland: "Dollari do të 'Shkrihet' si Një 'Kub Akulli' - Mjer SHBA!"

Next Story

Peshkaqen në Brigjet e Glyfada - Athinë, Greqi!

Latest from Info