Takimi Historik Putin-Xi Jinping me “Valixhet Bërthamore” në Dorë: Takimi i Fundit Para Pushtimit të Tajvanit – “Përgjithmonë Vëllezër Rusë & Kinezë”!

/

Rusia dhe Kina po përgatisin sulmin përfundimtar. Çfarë ranë dakord të dy liderët.

Presidenti kinez Xi Jinping priti në Pekin homologun e tij rus Vladimir Putin në një ceremoni madhështore. Ky takim historik, plot simbolikë, është i fundit i dy liderëve përpara pushtimit kinez të Tajvanit.

Xi Jinping e mbështeti plotësisht dhe pa “parantesa” Rusinë për çështjen e Ukrainës, për çështjen e konfiskimit të aseteve, ndërsa sulmoi politikat NATO-Perëndim. Dy liderët u takuan me “valixhet bërthamore” në dorë, duke dërguar një mesazh për Perëndimin dhe NATO-n.

Këto janë çantat që udhëtojnë me liderët e fuqive bërthamore në çdo kohë dhe përmbajnë kodet dhe pajisjet e komunikimit të nevojshme për të autorizuar përdorimin e armëve bërthamore.

Çanta bërthamore e Rusisë tradicionalisht mbahet nga një oficer i marinës. E njohur si “Cheget” (e emërtuar sipas emrit malit Cheget, në vargmalet e Kaukazit), çantë që rrallë ekspozohet në sy të publikut.

Presidenti rus, i shoqëruar nga një eskortë nderi, mbërriti në Sallën e Madhe të Popullit në kryeqytetin e Republikës Popullore të Kinës. Motoçiklistë kinezë shoqëruan nga aeroporti makinën e presidentit rus dhe makinat e anëtarëve të delegacionit rus.

Aty e priste një tapet i kuq. Pritja u zhvillua në prani të një personaliteti kinez.

Takimi mes dy liderëve zgjati rreth dy orë e gjysmë dhe ishte udhëtimi i parë i liderit rus pas marrjes së detyrës.

“Xi Jinping i Kinës hap tapetin e kuq për mikun e ngushtë Putin në shfaqje të fuqishme uniteti”, vëren CNN, duke shtuar se lufta në Ukrainë i ka sjellë më afër Pekinin dhe Moskën.

“Ka kuptim që vizita e parë pas marrjes së detyrës si president duhet të jetë në Kinë dhe sigurisht që ka njëfarë simbolike. Por kjo nuk është e gjitha. Takime të tilla na lejojnë të sinkronizojmë orët tona në rrugën që kemi vendosur me Xi.

Rusët dhe kinezët janë përgjithmonë vëllezër”, tha Putin, duke kujtuar një këngë të vjetër gjatë fjalimit të tij në ceremoninë e hapjes së Vitit të Kulturës Ruso-Kineze, duke shënuar 750vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve.

Takimi vjen pas tarifave të vendosura nga SHBA për një sërë produktesh kineze, duke akuzuar Pekinin se furnizon Moskën me elementë kritikë, të rëndësishëm për makinën e saj të luftës dhe si rrjedhojë ushqen agresionin rus në Ukrainë.

Të dy krerët e shteteve nënshkruan dhe lëshuan një deklaratë të përbashkët të Republikës Popullore të Kinës dhe Federatës Ruse për thellimin e partneritetit gjithëpërfshirës të koordinimit strategjik për epokën e re në kuadër të 75-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Kinë-Rusi.

Stërvitje të përbashkëta ushtarake në Forcat Detare dhe Ajrore

Udhëheqësit rusë dhe kinezë Vladimir Putin dhe Xi Jinping nënshkruan një dokument në Pekin që u postua gjithashtu në faqen e internetit të Kremlinit, si dhe një deklaratë e përbashkët.

Ata bashkënënshkruan se janë dakord se “për një zgjidhje të qëndrueshme të krizës ukrainase, është e nevojshme të eliminohen shkaqet rrënjësore që e shkaktuan atë dhe të respektohet parimi i sigurisë së pandashme, duke marrë parasysh interesat dhe shqetësimet legjitime të të gjitha vendeve dhe etnive të përfshira”.

Ata theksojnë gjithashtu se “është e nevojshme të ndalen veprimet që kontribuojnë në zgjatjen e armiqësive dhe duhet të parandalohet përshkallëzimi i konfliktit drejt një faze të pakontrolluar.

Ne të dy besojmë se duhet të ketë respektim të rreptë të detyrimeve ndërkombëtare në lidhje me imunitetin e shteteve dhe pronën e tyre, duke përfshirë rezervat shtetërore, dhe dënojmë iniciativat për konfiskimin e aseteve shtetërore të huaja.

Ne theksojmë të drejtën e shteteve që përjetojnë këtë sekuestro, për të marrë masa hakmarrëse në përputhje me normat ligjore ndërkombëtare”, thuhet në dokument.

“Vendet tona do të mbrojnë të drejtat dhe interesat e tyre legjitime dhe do t’i rezistojnë përpjekjeve për të kufizuar politikën e tyre të jashtme dhe potencialin ekonomik.

Vëmë re se zhvillimi i vazhdueshëm i bashkëpunimit midis dy palëve (përfshi Kinën dhe Federatën Ruse) në fushën e mbrojtjes, bazuar në besimin e ndërsjelltë strategjik, forcon efektivisht sigurinë në rajon dhe në botë.

Moska dhe Pekini do të thellojnë më tej besimin dhe bashkëpunimin e tyre në fushën ushtarake, do të zgjerojnë fushën e stërvitjeve të përbashkëta ushtarake dhe do të kryejnë rregullisht patrullime të përbashkëta detare dhe ajrore, në mënyrë që të rrisin vazhdimisht aftësitë dhe nivelin e reagimit të përbashkët ndaj sfidave dhe kërcënimeve.

Vendet tona i kushtojnë rëndësi të madhe bashkëpunimit të sigurisë dhe kundër terrorizmit dhe synojnë të tregojnë zero tolerancë ndaj tre forcave të së keqes. Ata do të forcojnë bashkëpunimin në luftën kundër krimit të organizuar ndërkombëtar, korrupsionit dhe trafikut të drogës. Rusia dhe Kina gjithashtu kanë rënë dakord të ndajnë informacionin financiar për të parandaluar pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit.

Vendet tona do të bashkëpunojnë për sigurinë ekonomike dhe energjetike, do të përpiqen për stabilitetin dhe qëndrueshmërinë e tregut global të energjisë dhe do të ruajnë zinxhirët e furnizimit në të gjithë sektorët, përfshirë naftën dhe gazin natyror”, thuhet në tekst.

Deklaratë e përbashkët Putin dhe Xi Jinping për Ukrainën dhe bashkëpunimin ushtarak

Rusia dhe Kina kundërshtojnë zgjatjen e konfliktit në Ukrainë dhe gjithashtu synojnë të thellojnë bashkëpunimin në sferën ushtarake.

Pikat kryesore të deklaratës së përbashkët të presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit kinez Xi Jinping.

► Moska dhe Pekini nuk duan që konflikti në Ukrainë të hyjë në një fazë të pakontrolluar.

► Rusia mirëpret gatishmërinë e Kinës për të ndihmuar në zgjidhjen politike të krizës në Ukrainë.

► Kina mbështet përpjekjet e Rusisë për të mbrojtur sovranitetin e saj dhe kundërshton ndërhyrjen e jashtme në punët e saj.

► Moska dhe Pekini do të mbrojnë të drejtat dhe interesat e tyre legjitime dhe do t’i rezistojnë përpjekjeve për të kufizuar politikën e tyre të jashtme dhe potencialin ekonomik.

► Rusia dhe Kina do të thellojnë bashkëpunimin e tyre në fushën ushtarake dhe do të zgjerojnë fushën e stërvitjeve të përbashkëta.

► Federata Ruse dhe Republika Popullore e Kinës kundërshtojnë përpjekjet e vendeve individuale për të përdorur hapësirën e jashtme për qëllime të konfliktit të armatosur.

► Rusia dhe Kina besojnë se zgjidhja politike e krizës ukrainase është rruga e duhur dhe qëndrimi i Kinës për këtë çështje mbetet i pandryshuar.

Simbolizmi i vizitës së Putinit në Kinë

Presidenti rus Vladimir Putin mbërriti në Pekin për vizitën e tij të parë jashtë vendit pas rizgjedhjes së tij.

Para fillimit të bisedimeve ruso-kineze, u mbajt një ceremoni për takimin zyrtar të Presidentit të Rusisë me Presidentin e Republikës Popullore të Kinës, Xi Jinping.

Kreu i shërbimit për shtyp të Kremlinit foli për temat e negociatave midis Putinit dhe Xi Jinping:

“Ukraina do të diskutohet patjetër. Në përgjithësi, ne mirëpresim çdo iniciativë paqësore dhe Moska, natyrisht, është gjithashtu e impresionuar nga vizioni i palës kineze për perspektivat e mundshme, një terren i mundshëm për fillimin e disa përpjekjeve për zgjidhjen e situatës”.

Ky është udhëtimi i parë i V. Putin që nga marrja e detyrës. Në marrëdhëniet ndërkombëtare, kjo ka shumë rëndësi, pasi pothuajse gjithmonë, udhëheqësit shkojnë te partneri i tyre strategjik për të përshkruar prioritetet.

Meqë ra fjala, vjeshtën e kaluar Xi Jinping bëri pikërisht të njëjtën gjë, të cilën ai vetë e vuri në dukje:

“Jam shumë i lumtur që vizitoj Rusinë, veçanërisht menjëherë pas rizgjedhjes sime të radhës si President i Republikës Popullore të Kinës. Zgjodha Rusinë si vendin e parë të vizitës sime jashtë vendit”.

Kjo është një vizitë shtetërore në nivelin më të lartë. Kjo është e mundur vetëm një herë gjatë gjithë mandatit aktual dhe V. Putin bëri menjëherë lëvizjen e tij.

Nëse amerikanët rezultojnë të vërtetë, ky është takimi i fundit mes dy liderëve para pushtimit kinez të Tajvanit.

Çështja Bolshoi Ussurisky është zgjidhur

Vladimir Putin dhe Xi Jinping ranë dakord për zhvillimin e përbashkët të ishullit Bolshoi Ussuriski. Zona e diskutuar më parë, tani ka një shans për t’u bërë një simbol i miqësisë midis dy shteteve.

Ishulli Bolshoi Ussuriski ndodhet afër Khabarovsk. Ajo është e ndarë midis Rusisë dhe Kinës. Dikur Pekini pretendonte sovranitet të plotë mbi këtë territor.

Bolshoi Ussurisk, së bashku me ishullin fqinj të Tarabarova dhe ishujt e vegjël përreth tyre, u vunë nën kontrollin sovjetik në vitet 1920 dhe 1930. Që nga viti 1964, DPRK filloi të kundërshtojë pronësinë e kësaj zone. Por marrëveshja e nënshkruar sot tregon se mosmarrëveshja territoriale është zgjidhur.

Pekini pret të marrë fitime serioze nga investimet në këtë territor, duke kompensuar kështu koncesionet territoriale.
90% e tregtisë Rusi-Kinë tani kryhet në rubla dhe juanë.

“Dedollarizimi nuk është vetëm i realizueshëm, por një imperativ strategjik. Ajo kursen para dhe mbron sovranitetin.
90% e tregtisë tani kryhet në monedha kombëtare, rubla dhe yuan.”

Previous Story

Uashingtoni & Brukseli Janë të Shqetësuar për Kolapsin e Mbrojtjes Ukrainase Deri në Vjeshtë - I Bëjnë Thirrje Zelenskit për Një Zgjidhje Diplomatike

Next Story

Ezekieli 33:12-18 - Drejtësia & Pabesia

Latest from Info