Uashingtoni & Brukseli Janë të Shqetësuar për Kolapsin e Mbrojtjes Ukrainase Deri në Vjeshtë – I Bëjnë Thirrje Zelenskit për Një Zgjidhje Diplomatike

/

Kievi hoqi vijën e mbrojtjes në Zaporizhia dhe Kherson për të dërguar përforcime në Kharkiv.

Vendet perëndimore po përgatisin masa të koordinuara diplomatike për të bindur presidentin ukrainas Volodimir Zelenskin që të pajtohet me negociatat me Rusinë.

Ky zhvillim vjen në një kohë kur situata ushtarake në fushën e betejës po bëhet gjithnjë e më e vështirë për Ukrainën.
Forcat ruse duket se kanë arritur ta çojnë Ukrainën në një ngërç, duke e detyruar atë të lëvizë trupat në veri, duke hapur kështu boshllëqet në jug, që Rusia mund të shfrytëzojë për të konsoliduar kontrollin e saj mbi Donbas.

Në të njëjtën kohë, mundësia e një sulmi të ri rus ndaj Sumi po rritet.

Zgjedhja e Sumit për këtë operacion është me rëndësi strategjike për Rusinë. Zona ndodhet pranë kufirit ruso-ukrainas dhe është një pikë kritike për kontrollin e rrugëve të furnizimit dhe komunikimit.

Strategjikisht, suksesi në Sumi mund të lejojë Rusinë të ushtrojë edhe më shumë presion mbi forcat ukrainase në frontet veriore, duke ndërprerë linjat e tyre të mbrojtjes dhe duke devijuar vëmendjen dhe burimet nga pjesa tjetër e fronteve kritike.

https://x.com/i/status/1790346808947851562

Mungesa e personelit në ushtrinë ukrainase është kritike, me rreth 40% të posteve të mbetura vakante në të gjitha brigadat.

Këto mungesa, të kombinuara me një rritje të dezertimit mes ushtarëve të rinj, kanë krijuar probleme serioze për përpjekjet e Ukrainës për të përballuar agresionin rus.

Vendet perëndimore duket se e njohin nevojën për negociata, duke e shtyrë Ukrainën të kërkojë një zgjidhje paqësore.

Kjo qasje është pjesë e përpjekjes së përgjithshme për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit, i cili potencialisht do ta tërhiqte NATO-n në një konflikt shumë më të madh.

Rusia duket e vendosur të ruajë përfitimet e saj, ndërsa Perëndimi përpiqet të bindë Ukrainën të negociojë, ndoshta duke pranuar në mënyrë implicite realitetin e ri në fushën e betejës.

Previous Story

Presidenti Kinez Xi Jinping i Propozoi Serbisë t'i Bashkohet BRICS!

Next Story

Takimi Historik Putin-Xi Jinping me "Valixhet Bërthamore" në Dorë: Takimi i Fundit Para Pushtimit të Tajvanit - "Përgjithmonë Vëllezër Rusë & Kinezë"!

Latest from Info