Europa në Luftë me Rusinë: Njoftimi Zyrtar i Makron më 6 Qershor!

/

Kërkesë për të mobilizuar 900.000 rezervistë në Gjermani.

Franca zyrtarisht “do të kalojë në dispozicion brigadën Rubikon”.

6 qershori do të jetë një ditë historike për të gjithë Europën. Franca do të shpallë zyrtarisht njoftimin e parë për dërgimin e personelit ushtarak nga një shtet europian të NATOs, në territorin ukrainas.

Presidenti ukrainas, mandati ligjor i të cilit ka skaduar që nga 21 maji 2024, do të marrë pjesë në përkujtimet për 80-vjetorin e zbarkimit të aleatëve në Normandi më 6 qershor, deklaroi presidenti francez Emmanuel Makron.

Makron konfirmoi vizitën e Zelenskit në Francë javën e ardhshme dhe teksa foli me gazetarët, tha:

“Do të kem mundësinë, kur Presidenti Zelenski të vijë në Francë javën e ardhshme për ceremonitë e Ditës së Zbarkimit të Aleatëve në Normandi, ta mirëpres atë dhe më pas të diskutojmë shumë qartë se çfarë do të bëjmë për të mbështetur Ukrainën”.

Sipas mediave ndërkombëtare, Makron do të zgjedhë, jo rastësisht, 6 qershorin për të shpallur përpara liderëve të tjerë perëndimorë misionin e ushtarëve francezë në Ukrainë, të cilët do të mbajnë përgjegjësinë e trajnimit të E.D.-ve të Kievit!

Ky është njoftimi i parë i këtij lloji, nga një lider i një vendi perëndimor, si një tjetër shenjë e përshkallëzimit të luftës në Ukrainë dhe luftës Rusi – NATO.

A do të jenë francezët vetëm trajnerë? Sigurisht që jo! Është vetëm hapi i parë në rrugën e fillimit të luftës Europë – Rusi. Më pas do të shkojë Brigada Franceze në Odesa, ndërsa forcat e NATO-s do të jenë në Ukrainën perëndimore etj.

Gjermania: Po bën thirrje për mobilizimin e 900 mijë rezervistëve.

Në të njëjtën kohë, duke e ditur se lufta do të zgjerohej, kryetarja e komisionit të mbrojtjes të parlamentit gjerman, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, u bëri thirrje forcave të armatosura të vendit të aktivizonin / mobilizonin 900 mijë rezervistë.

Sipas agjencisë së lajmeve DPA:

“Presidenti rus Vladimir Putin po trajnon popullin e tij për luftë dhe po i vë kundër Perëndimit. Prandaj, ne duhet të fitojmë aftësinë për të mbrojtur veten sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Strack-Zimmermann, anëtare e Partisë Demokratike të Lirë (FDP) në bashkëqeverisëse, në komentet që ajo bëri për grupin mediatik Funke dhe botuar dje, më 1 qershor.

Previous Story

Një Frymë Larg Përdorimit të Armëve Bërthamore nga Rusia

Next Story

Pse Lufta e Tretë Botërore Nuk Mund të Shmanget! "Të Shkruarës Nuk i Shmangemi Dot!"

Latest from Info