Zjarret e Mëdha në Izraelin Verior Pas Sulmeve të Hezbollahut (video)

/

Shërbimet e urgjencës izraelite thonë se gjërat kanë dalë jashtë kontrollit.

Izraeli verior digjet pas sulmeve të Hezbollahut.

Hezbollahu i Libanit tha të hënën se kishte nisur një skuadron dronësh në selinë e formacionit Galile të ushtrisë izraelite në një përshkallëzim të dhunës ndërkufitare midis dy rivalëve.

Ndërsa Hezbollahu kishte gjuajtur më parë me drone drejt Izraelit gjatë përplasjeve që filluan në tetor, ishte hera e parë që grupi i mbështetur nga Irani njoftoi se po rrëzonte një skuadrilje të tijën.

Hezbollahu tha gjithashtu se kishte lëshuar dhjetëra raketa Katyusha në objektivat izraelitë në lartësitë e pushtuara të Golanit.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan disa herë në veri të Izraelit, duke i bërë banorët të vrapojnë për t’u mbrojtur. Ushtria izraelite tha se kapi një dron nga Libani që mbante eksploziv dhe të paktën dy të tjerë u rrëzuan në Izraelin verior.

Hezbollahu sulmoi qytetin Kiryat Shmona në veri të vendit.

Zjarret e mëdha po shpërthejnë në të gjithë vendin, ndërsa Izraeli po përgatitet të kërkojë ndihmë nga vendet e rajonit për t’i shuar ato.

Shërbimet izraelite të urgjencës thonë se gjërat kanë dalë jashtë kontrollit.

Mediat izraelite raportojnë se shtëpi po shkatërrohen në qytetin Kiryat Shmona.

Kanali 12 televiziv i Izraelit raporton gjithashtu se zjarret shpërthyen në jug të Golanit të pushtuar sirian, pasi ranë “dy objekte ajrore” të nisura nga Siria.

Mesa duket kjo është një formë tjetër lufte kundër Izraelit, për të shkaktuar dëme në natyrë dhe civilë.

Previous Story

Rrëfimi i Anthony Fauci për Covid-19

Next Story

Apokalipsi - Dita e Zotit

Latest from Info