Filipine: Lumenjtë e Llavës së Ftohtë “Përmbytën” Fshatin pas Shpërthimit të Vullkanit (video)

/

Lava udhëtoi kilometra nga maja e vullkanit.

Pamjet që vijnë nga Filipinet tregojnë lumenjtë e llavës së ftohtë që “pushtojnë” një fshat disa kilometra larg majës së vullkanit në ishullin Negros, ku aktiviteti është intensiv.

Fotot dhe videot tregojnë një rrjedhë balte gri dhe shkëmbinjsh që përfshin fshatin Biakanabato.

Shpërthimi i së hënës (3/6) dërgoi re hiri në qiell, duke çuar në evakuimin e fshatit dhe anulimin e dhjetëra fluturimeve.

Lava e ftohtë është një përzierje e ftohtë e materialit vullkanik dhe guralecave dhe mund të ketë një strukturë të lëmuar ose të ashpër. Ajo rrjedh si betoni i lëngshëm dhe mund të udhëtojë larg vullkanit, të mbledhë mbeturina dhe të zgjerohet në vëllim, thonë ekspertët.

Filipinet shtrihen përgjatë Unazës së Zjarrit të Paqësorit, një zonë e njohur për tërmetet e shpeshta dhe aktivitetin vullkanik.

Mali Kanlaon është një nga 24 vullkanet aktive të vendit. Ka gjithashtu shumë vullkane të fjetura.

Në vitin 1991, një nga shpërthimet më të mëdha vullkanike të shekullit të 20-të ndodhi në malin Pinatubo në veri të Manilës, duke rezultuar në vdekjen e qindra njerëzve.

Previous Story

Si e Parashikoi Ajnshtajni Fundin e Botës

Next Story

Nikola Jokić - Europianët që Dominojnë NBA

Latest from Info