NATO & SHBA Drejt Ukrainës, Kundër Rusisë të Armatosur Deri “në Dhëmbë”! (video e Biden)

/

“Siguroni hapësirën ajrore që të hyjnë forcat e NATO-s dhe godisni objektivat 300km thellë brenda Rusisë.”

Deklaratat e Biden dhe Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s!

Plani i NATO-s për dislokimin e forcave është në fuqi të plotë!

NATO-ja i ka dhënë Ukrainës lejen për të lëvizur sistemet e saj të mbrojtjes ajrore Patriot dhe SAMP/T pranë kufirit rus për të sjellë fushat ajrore dhe avionët luftarakë rusë në rreze. Qëllimi është largimi i Forcave Ajrore Ruse nga Ukraina, ose të paktën zvogëlimi i efektivitetit të tyre.

Kjo është pjesa e parë e planit të NATO-s.

Disa orë më parë Biden zbuloi pa dashje se SHBA dhe NATO i kanë dhënë leje Ukrainës për të goditur objektiva shumë thellë në brendësi të Rusisë. Biden tha në një intervistë se Kievi nuk do të godasë Moskën apo Kremlinin.

Kjo është pjesa e dytë e planit të NATO-s.

Aeroportet, bazat ruse në Belgorod – Kursk – Briansk duhet të jenë brenda rrezes së sistemeve balistike që NATO i dha Ukrainës.

Këto dy shifra së bashku me dërgimin në Kiev të F-16, Mirage 2000-5, Eurofighter dhe dy AWACS, tregojnë se NATO po përgatitet të hyjë në Ukrainë edhe me forca tokësore.

Lëvizja e Patriotit dhe SAMP/T pranë kufirit rus

Ukraina mund të rrëzojë aeroplanë në hapësirën ajrore ruse duke përdorur sistemet Patriot të ofruara nga Gjermania, tha shefi i Bundeswehr-it, gjenerali Christian Freudig.

“Është shumë e mundur që sistemet Patriot që tani janë transferuar në rajonin e Kharkiv-it të operojnë edhe mbi hapësirën ajrore ruse. Ato janë të shkëlqyera për të luftuar avionët rusë, të cilët mund të hedhin bomba të frikshme rrëshqitëse”, tha gjenerali gjerman.

Gjenerali shtoi se: “përgjegjësia për përdorimin e sistemeve i takon ekskluzivisht ushtrisë ukrainase”.

E njëjta gjë pritet të bëhet edhe me sistemet e tjera të mbrojtjes ajrore SAMP/T, IRIS-T, etj.

Biden: Ukraina nuk do të dëmtojë Moskën apo Kremlinin!

Armët që SHBA-të i kanë lejuar Ukrainës të përdorë në tokën ruse, nuk do të përdoren për të dëmtuar Moskën apo Kremlinin, tha Joe Biden në një fragment të një interviste të publikuar sot nga rrjeti amerikan ABC.

Presidenti i SHBA javën e kaluar dha dritën jeshile, me kushte, për përdorimin e armëve amerikane nga Kievi kundër objektivave në Rusi, të vendosura pranë rajonit të Kharkiv (Ukraina veri-lindore).

I pyetur nëse e di nëse këto armë janë përdorur tashmë nga Kievi, Joe Biden nuk u përgjigj drejtpërdrejt, por ai siguroi se SHBA nuk lejon që ato të përdoren “për një goditje në një distancë prej 300 kilometrash brenda territorit rus as në Moskë, as në Kremlin”.

“Ato duhet të përdoren pranë kufirit, në rast të sulmeve kundër objektivave ukrainase nga Rusia”, vuri në dukje ai.

Fraza e Biden për sulmet në një distancë prej 300km zbulon planifikimin e NATO-s për bombardimin e objektivave në një thellësi dhe rreze shumë të madhe në brendësi të Rusisë. Kievi do të raportojë me planifikim, se Moska po bombardon, ose po transporton armë, ose po krijon baza të furnizimit ushtarak në një thellësi prej 150km apo 250km nga kufiri me Ukrainën, për të nisur kështu sulmet me ATACMS dhe armë të tjera.

Kështu deklaroi zyrtarisht pak kohë më parë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg.

Prandaj, konflikti i drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe NATO-s është “i mbyllur” dhe i kalkuluar.

Drita jeshile zyrtarisht nga NATO: “Godisni objektivat brenda Rusisë”.

E drejta ndërkombëtare i jep Ukrainës të drejtën të sulmojë objektiva legjitime ushtarake brenda Rusisë për të mbrojtur sovranitetin e saj, tha të premten Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili po viziton Suedinë, një anëtare e re e Aleancës së Atlantikut të Veriut.

“Ukraina ka të drejtën e vetëmbrojtjes”, tha Stoltenberg në një konferencë për shtyp që mbajti me kryeministrin suedez Ulf Kristerson, në një bazë ushtarake pranë Stokholmit.

“E drejta për vetëmbrojtje përfshin gjithashtu të drejtën për të goditur objektivat legjitime, ushtarake në territorin e palës sulmuese, agresorit, në këtë rast Rusisë”, tha ai.

“Kjo është një luftë agresioni e nisur nga Rusia kundër një vendi fqinj paqësor, demokratik, Ukrainës, i cili nuk ishte në asnjë mënyrë një kërcënim për Rusinë”, tha Stoltenberg.

“Nuk ka dyshim se Ukraina ka të drejtë të godasë objektivat në tokën ruse”, përsëriti ai.

Marrëveshja e re NATO – Ukrainë

Së fundi, NATO planifikon të nënshkruajë një marrëveshje tjetër të mbrojtjes, me Kievin. Sipas Bloomberg, bashkëpunimi në fushën e shkëmbimit të informacionit dhe teknologjive të mbrojtjes do të zgjerohet.

Dokumenti përkatës mund të nënshkruhet në korrik të këtij viti, ndoshta në Samitin e NATO-s në Uashington.

Thelbi i saj, sipas ndihmësit të Stoltenberg, David van Wiel, është se Kievi do të marrë informacion më të gjerë në lidhje me aftësitë e Federatës Ruse, duke përfshirë projektin rus të luftës elektronike dhe furnizimin me dronë.

Previous Story

A po i Bën Muzika & Interneti Agresivë Adoleshentët?

Next Story

BE: Ukraina & Moldavia Plotësojnë të Gjitha Kriteret për të Nisur Negociatat e Anëtarësimit

Latest from Info