3.000 Ukrainas Humbën Jetën Dje Gjatë Kundërsulmit Rus – Pas Fitores Hipotetike të Ukrainës

Një ditë pas tërheqjes së madhe ruse në Kupiansk dhe Izium, rusët trefishuan forcat e tyre në vijën e re të mbrojtjes dhe të gjithë presin se si do të jenë zhvillimet në fushat e betejës në Ukrainën Lindore. Tani kanë ardhur mjaft raporte nga Izium dhe Kupiansk për të nxjerrë përfundimet e mëposhtme:

Ukrainasit dislokuan një numër shumë të madh forcash ushtarake për të depërtuar linjat e mbrojtjes ruse në një zonë ku prania ruse ishte e dobët dhe forcat ruse duket të ishin të pamjaftueshme.

Është karakteristike se Forcat Ajrore Ruse dhe Artileria Ruse u shkaktuan humbje të mëdha forcave të Kievit, pasi humbjet e tyre llogariten në 3000 njerëz. Por Kievi është indiferent ndaj numrit të madh të njerëzve që derdhën gjakun në fushën e betejës.

Në Perëndim donin me çdo kusht t’i paraqisnin një fitore popujve të Europës për t’i bindur se ia vlen që të “vdesin” nga uria, apo edhe nga të ftohtit e dimrit.

Sa për rusët, për shkak se ata e gjetën veten duke luftuar në këtë zonë në një raport 1 me 10, ndaj ukrainasve, vendosën (dhe me të drejtë) të tërhiqnin shpejt forcat e tyre, në mënyrë që ushtarët rusë të mos humbnin pa arsye. Por kjo kishte gjithashtu një efekt anësor serioz, pasi ukrainasit do të shpërthenin mbi popullsinë rusishtfolëse që ushtria ruse është e përkushtuar t’i mbrojë.

Kjo shpjegon edhe valën masive të djeshme të refugjatëve ukrainas me origjinë ruse, të cilët po përpiqeshin të arratisen në tokat ruse për t’i shpëtuar spastrimit etnik ukrainas. Forcat ukrainase kontrollonin dje banorët shtëpi më shtëpi për të parë nëse kishin telefonata me origjinë ruse në celularët e tyre. Ka raporte gjithashtu se ekzekutimet e ukrainasve me origjinë ruse kanë filluar dhe bëhen nga grupet gjakatare ukrainase të neonazi.

Përsa i përket Moskës, ajo ka vendosur të dërgojë përforcime shumë të mëdha në linjat e reja të kontaktit, ndërsa shumë besojnë se forcat ruse do të tentojnë diçka shumë mbresëlënëse në ditët në vijim.

Po del në pah skenari që rusët i kanë lejuar ukrainasit të avancojnë për t’i detyruar ata të paraqesin përqendrime të mëdha rezervash në zonat ku nuk do të mund të mbulohen nga artileria ruse dhe forcat ajrore ruse.

Në këtë moment forca të mëdha ruse po shkojnë drejt kufirit rus dhe po përgatiten të hyjnë në rajonin Kharkiv dhe rajonin Donbask. Do të jetë hera e parë që nga fillimi i luftës, që Moska do të angazhojë forca të reja ushtarake shtesë.

Pyetja është pse Rusia nuk e bëri këtë që në fillim dhe këmbëngul që të vazhdojë luftën me 150.000 burra kundër një force të armatosur që aktualisht punëson një milion e gjysmë burra?

Përgjigjet janë disa: taktikë lufte dhe kryesorja është se kjo është shenjë që lufta do të vazhdojë gjatë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Analizë: Amerika në Luftë për Hegjemoni & Rusia për anti-Globalizëm!

Next Story

Çeçenët Përkrah Ukrainës (video)

Latest from Info