Tërmeti Gjerman – Çfarë do të Thotë Kolapsi i SPD për Europën në 14% – Partia e Dytë AfD me 16.3%

/

Aleanca konservatore CDU/CSU ishte në rrugën e duhur për një fitore të rehatshme me 29.5%, me AfD të dytë me 16.5% dhe SPD me 14%, sipas një sondazhi nga transmetuesi publik ARD.

Social-Demokratët e kancelarit gjerman Olaf Scholz pësuan rezultatin e tyre më të keq ndonjëherë në zgjedhjet e Parlamentit Europian të dielën, 9 qershor 2024, duke rënë në vendin e tretë pas Alternativës së ekstremit të djathtë për Gjermaninë.

Aleanca konservatore CDU/CSU ishte në rrugën e një fitoreje të rehatshme me 29.5%, me AfD-në e dytë me 16.5% dhe SPD-në me 14%, sipas një sondazhi nga transmetuesi publik ARD.

Dy partitë e tjera në koalicionin qeverisës të Scholz, të Gjelbërit dhe Liberal Demokratët, morën respektivisht 12% dhe 5%.

Sondazhi në Gjermani është ndër rezultatet e para nga zgjedhjet europiane, të cilat filluan të enjten (6/6) dhe kulmojnë të dielën (9/6) dhe do të përcaktojnë përbërjen e Parlamentit Europian.

Rezultati do të përcaktojë se cilët liderë kanë fuqinë më të madhe për të konkurruar për postet kryesore të BE-së, duke përfshirë presidentët e Komisionit Europian dhe Këshillit Europian.

Shfaqja e dobët për koalicionin e Scholz-it nënvizon vështirësinë në rritje me të cilën përballet qeveria gjermane në drejtimin e politikës europiane.

Mbështetja për koalicionin qeverisës të Scholz-it në Berlin ka rënë në nivele rekord në muajt e fundit, me mbështetjen e kombinuar të tre partive aktualisht rreth 35%, nga mbi 50% në zgjedhjet e 2021.

Sondazhet e ‘exit poll’ në Gjermani treguan rezultate shumë të dobëta për partitë e koalicionit qeverisës të Gjermanisë dhe një rritje të fortë për Alternativën për Gjermaninë e ekstremit të djathtë në votimin e 6/9 të së dielës për Parlamentin Europian, ndërsa opozita kryesore konservatore do të mbetej fuqia më e fortë politike e vendit në Parlamentin gjerman.

Në veçanti, sipas rezultateve:

Për të 6-in vit radhazi, CDU në Gjermani ruan epërsinë në zgjedhjet europiane të 9 qershorit, duke shënuar sipas exit poll të dytë një përqindje që arrin në 23.4%, që megjithatë është një kolaps historik në bazë të rezultateve.

Në vendin e dytë, me një rekord prej 16.3%, partia e ekstremit të djathtë AfD (NI) pritet të arrijë një rezultat historik për partinë gjermane.

GPpbAvbWoAARrua.jpg

Përmbysjet

Megjithatë, në nivel të BE-së, partitë e qendrës majtas dhe djathtas do ta kenë të vështirë të ruajnë dominimin e tyre.

BE-ja përballet me sfida, duke përfshirë mënyrën sesi të ruajë qëndrueshmërinë fiskale duke investuar në një të ardhme më të gjelbër, duke rritur konkurrencën e prodhimit europian dhe duke rritur aftësitë e mbrojtjes, në mes të perspektivës së kthimit të Donald Trump në presidencën e SHBA-së, e cila mund të ndikojë në gjithçka, që nga tregtia, te politika mjedisore.

Στιγμιότυπο_οθόνης_2024-06-09_194322.png
Previous Story

Belgjikë: Kryeministri Jep Dorëheqjen Pas Humbjes në Zgjedhje - Me Lot në Sy Njoftimi i Tij (video)

Next Story

Fraza Brilante e Ajnshtajnit, por që Nuk e Ka Thënë Kurrë!

Latest from Info