Armenia Tërhiqet nga CSTO & i Jep Bazat Ruse Francës – Turqia Do T’i Shpallë Luftë Armenisë

/

Armenia tërhiqet nga CSTO dhe i jep bazat ruse Francës dhe Turqia do t’i shpallë luftë Jerevanit për të hyrë në Kaspik – Azinë Veriore.

Çmimi që Erdogan do të marrë për largimin nga NATO.

Kaukazi po shkon drejt një lufte të re të madhe pasi kryeministri armen Nikol Pashinian njoftoi se Armenia do të tërhiqet nga CSTO.

Pashinian dëshiron t’i japë Francës bazën e 102-të ruse në Gjumri, dy kampe dhe një bazë ajrore.

Armenia tërhiqet nga CSTO, ndërsa Turqia e vendosur të shfrytëzojë mundësinë. Sipas rusëve, Pashinian ka vendosur të tërheqë vendin e tij nga CSTO.

Kështu tha sot nga foltorja e Kuvendit: “Armenia do të largohet nga Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive kur ta gjykojë të nevojshme, por do të largohet patjetër. Cili mund të jetë hapi ynë i ardhshëm? Një dhe i vetëm, nuk do të kthehemi më në CSTO. Nuk ka rrugë tjetër për Armeninë”, tha Pashinyan.

“Tërheqja e Armenisë nga organizata do të zyrtarizohet ligjërisht para fundit të vitit, pas së cilës do të ngrihet menjëherë çështja e pranisë së bazës së 102-të ruse në Gjumri, 120km nga Jerevani. Është e qartë se ushtria jonë do të thirret të largohet.

Ndoshta forca ushtarake franceze do të hyjë në territorin e Armenisë, pikërisht në vendin e ish bazës ruse. Kjo nuk do t’i qëndrojë mirë Azerbajxhanit dhe Turqisë, për të cilët Franca është armiku nr. 1”, raportojnë mediat ruse.

Ata po kërcënojnë Pashinian duke thënë:

Pastaj, edhe përkundër marrëveshjeve të paqes të nënshkruara midis Jerevanit dhe Bakusë, Alijev dhe Erdogan do të përpiqen të ndërpresin me forcë një korridor tokësor nga Republika Autonome e Nakhchivanit në pjesën kryesore të Azerbajxhanit, duke zbatuar kështu planin strategjik të Ankarasë, hyrjen e drejtpërdrejtë të Turqisë në Deti Kaspik dhe më tej në Azinë Qendrore, në Turkmenistan dhe Kazakistan.

Është e qartë se proçese të tilla nuk janë të dobishme për Rusinë.

Së pari, ne humbasim ndikimin tonë në Kaukazin e Jugut.

Së dyti, kemi një konkurrent gjeopolitik në Republikat e Azisë Qendrore dhe kjo është Turqia, e cila tashmë ka qenë jashtëzakonisht aktive në dy dekadat e fundit.

Së treti, Franca, një anëtare e NATO-s dhe një fuqi bërthamore, po vendos praninë e saj në Kaukaz. Kjo përfshin inteligjencën ushtarake dhe ndikimin e drejtpërdrejtë në elitat politike në Jerevan. Nuk do të jetë e lehtë të largosh francezët nga atje.

Rusët tani mund ta shohin me sy të keq hyrjen e Turqisë në rajonin e Kaspikut dhe Azinë Qendrore, por duhet të themi se ky do të jetë një nga kompromiset që do të marrë Rusia për daljen e Turqisë nga NATO.

Pashinian: “CSTO është një “aleancë flluskë”. Anëtarët e saj “planifikuan luftën së bashku me Azerbajxhanin”. Në thelb kryeministri armen Nikol Pashinyan sulmoi jo vetëm CSTO-në, por në fakt Rusinë.

Kryeministri armen tha se dy vende që janë anëtare të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive janë të përfshira në përgatitjen e një lufte në Karabakh, në vitin 2020.

“Aleatët tanë nuk morën pjesë në përgatitjet për luftën 44-ditore në 2020. Unë njoh të paktën dy vende të CSTO që morën pjesë në përgatitjen e një lufte kundër nesh”, tha Nikol Pashinian.

Sipas informacioneve, dy vendet që Pashinian tregoi dhe targetoi janë Rusia dhe Bjellorusia.

Sipas Pashinian, Armenia ka vetëm një rrugë, sovranitetin, sigurinë dhe parimet paqësore me kufij të çmilitarizuar.

Rusët thonë se askund në statutin e CSTO nuk thuhet se vendet e CSTO duhet të luftojnë me shtetet e treta për territoret e diskutueshme (Nagorno Karabakh nuk njihet zyrtarisht si territor armen). Ata shtojnë se Pashinian nuk e njohu kurrë pavarësinë e Nagorno-Karabakut (Artsakh).

Marrëveshja strategjike Armeni – SHBA

Jerevani dhe Uashingtoni synojnë të rrisin nivelin e marrëdhënieve në një partneritet strategjik, siç dëshmohet nga deklarata e përbashkët e qeverive të dy vendeve pas rezultateve të takimit të dialogut strategjik të mbajtur në Armeni.

Në takim morën pjesë ministri i jashtëm armen Ararat Mirzojan dhe ndihmës sekretari amerikan i shtetit për çështjet europiane dhe euroaziatike James O’Brien.

“Gjatë takimit përfundimtar, Armenia dhe Shtetet e Bashkuara diskutuan përparimin në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe përvijuan perspektivat për thellimin e lidhjeve në vitin e ardhshëm, të cilat do të formulohen në një memorandum mirëkuptimi që do të ngrejë statusin e dialogut dypalësh në nivelin e strategjisë ortakëri”, thuhet në njoftim.

Në dokument thuhet se palët vlerësuan pozitivisht bashkëpunimin që synon mbështetjen e reformave dhe përparimit demokratik në Armeni dhe gjithashtu theksoi dëshirën e Jerevanit për bashkëpunim më të ngushtë me strukturat euroatlantike dhe vendet perëndimore.

Gjithashtu vihet re se në muajt e ardhshëm, Armenia dhe Shtetet e Bashkuara duan të identifikojnë fusha specifike për thellimin e marrëdhënieve.

Në të njëjtën kohë, Armenia po kërkon lobistë për të kontaktuar kompanitë britanike të mbrojtjes. Kështu ka raportuar Intelligence Online, e cila konsiderohet e lidhur ngushtë me shërbimet inteligjente franceze.

Synimi i Jerevanit është të krijojë lidhje të ngushta me industrinë britanike të mbrojtjes.

Ai shton se kërkesa e armenëve tashmë ka marrë përgjigje. Këshilli i Sanctuary ka caktuar një person përgjegjës për çështjen e Jerevanit. Ky është ish këshilltari i mbrojtjes, i ish kryeministrit britanik David Cameron, gjenerali Lord Dunnatt.

Previous Story

Greqia e Lashtë: Mitet Rreth Lojërave Olimpike

Next Story

Ardhtë Mbretëria Jote

Latest from Info