U Nënshkrua Pakti i Mbrojtjes së Ndërsjelltë nga Rusia & Korea e Veriut

/

Putin e tha dhe e bëri, nënshkroi paktin e mbrojtjes së ndërsjelltë mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Rusia ngarkon Penianin me ICBM bërthamore.

Objektivi janë bazat amerikane në Korenë e Jugut, Japoni dhe Guam.

Rusia dhe Koreja e Veriut nënshkruan një pakt të mbrojtjes së ndihmës reciproke, fakt që ndryshon situatën në Azi dhe në Ukrainë.

Rusia dhe Koreja e Veriut tani janë të detyruara të ndihmojnë njëra-tjetrën në rast të një sulmi nga SHBA ose nga një vend i tretë, duke prishur planet operacionale të Koresë së Jugut. Nuk është ende e qartë nëse Peniani do të dërgojë menjëherë trupa të Koresë së Veriut në Ukrainë. Ky opsion është në tryezë dhe në varësi të radhës së ngjarjeve do të aktivizohet.

Përveç kësaj, dhe kjo është gjëja më e rëndësishme që ka të bëjë drejtpërdrejt me Qipron për shkak të bazës britanike në Akrotiri, Rusia do ta pajisë Korenë e Veriut me raketa moderne, me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi, ndërsa do të japë teknologji bërthamore. Objektivi janë bazat amerikane në Korenë e Jugut, Japoni dhe Guam.

Putin po vë në praktikë atë që tha para pak javë: “Armiku i armikut tim është miku im. Unë do u jap raketa armiqve tuaj”.

Putin dhe Kim Jong nënshkruajnë marrëveshjen për ndihmën e ndërsjellë në rast sulmi nga një vend tjetër.

Vladimir Putin dhe Kim Jong Un nënshkruan një pakt të mbrojtës dje në Penian, duke sqaruar, sipas TASS, se marrëveshja parashikon “ndihmë reciproke në rast të një akti agresioni kundër ndonjë prej dy palëve të paktit”.

Udhëheqësi rus komentoi nënshkrimin e traktatit të ri, duke deklaruar se ai parashikon ndihmë në rast të një sulmi kundër një prej vendeve të traktatit. Sipas ekspertëve, në thelb bëhet fjalë për një aleancë ushtarake mbrojtëse të dy shteteve, të cilat do të jenë të detyruara t’i vijnë në ndihmë njëri-tjetrit në rast sulmi.

Pra, në rast të një sulmi të NATO-s ndaj Rusisë, Koreja e Veriut do të ofrojë ndihmë ushtarake te Rusia. Prandaj, Rusia do i ndihmojmë koreanët e veriut në rast të një sulmi ndaj Koresë së Veriut nga Koreja e Jugut dhe nga Shtetet e Bashkuara.

Marrëveshja është e natyrës mbrojtëse dhe paqësore, shtoi presidenti rus, sipas së cilës Koreja e Veriut ka të drejtën e vetëmbrojtjes. Në këtë kontekst, Putin shtoi se të dy vendet qëndrojnë kundër shteteve që vendosin sanksione të motivuara politikisht.

Sipas TASS, marrëveshja do të zëvendësojë traktatet e nënshkruara në vitet 1961 dhe 2000-2001 me këshilltarin e presidentit rus Yuri Ushakov duke shpjeguar se “marrëveshja e re u arrit për shkak të zhvillimeve të shpejta në situatën gjeopolitike në botë dhe në rajon”.

Më herët, Kim Jong Un e kishte siguruar Rusinë për “mbështetjen e plotë” dhe “solidaritetin” e tij në konfliktin e saj me Ukrainën.

Koreja e Veriut “shpreh mbështetjen dhe solidaritetin e saj të plotë me qeverinë, ushtrinë dhe popullin e Rusisë në kryerjen e operacionit special ushtarak në Ukrainë për të mbrojtur sovranitetin, interesat e sigurisë dhe integritetin territorial të vendit të tyre”, tha Kim.

Marrëveshja gjithëpërfshirëse e Partneritetit Strategjik kundër SHBA-së, NATO-s dhe AUKUS-it.

Udhëheqësit e Rusisë dhe Koresë së Veriut, Vladimir Putin dhe Kim Jong Un, nënshkruan Marrëveshjen Gjithëpërfshirëse të Partneritetit Strategjik në Penian. Sipas presidentit rus, ajo do të jetë baza e marrëdhënieve mes dy vendeve për shumë vite.

Në kuadrin e nënshkrimit të një marrëveshjeje me Penianin, Putin tërhoqi vëmendjen ndaj deklaratave të Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera të NATO-s për furnizimin e Ukrainës me sisteme armësh dhe avionësh me preçizion të lartë për sulme ndaj Rusisë.

“Dëshiroj të tërheq vëmendjen tuaj ndaj deklaratave të Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera të NATO-s në lidhje me furnizimin e sistemeve të armëve me preçizion të gjatë veprimi, avionëve F-16, armëve dhe pajisjeve të tjera të teknologjisë së lartë për të goditur tokën ruse.

Në fakt, këto nuk janë më vetëm deklarata, kjo tashmë po ndodh. Dhe e gjithë kjo është një shkelje flagrante e kufizimeve të ndërmarra nga vendet perëndimore në kuadër të detyrimeve të ndryshme ndërkombëtare. Në këtë drejtim, Federata Ruse nuk përjashton zhvillimin e bashkëpunimit ushtarak-teknik me DPRK-në në përputhje me dokumentin e nënshkruar sot”, tha kreu i Kremlinit.

Marrëveshja e mbrojtjes është sigurisht e drejtuar kundër NATO-s dhe aleancës AUKUS.

Raketat ruse në Korenë e Veriut.

Sipas raportimeve, raketat e Koresë së Veriut, duke përfshirë raketat MLRS me rreze të gjatë veprimi, ekuivalente me HIMARS, do t’i dorëzohen Rusisë.

Bëhet fjalë për raketa të drejtuara KN-25 me rreze të gjatë 600mm me një rreze veprimi prej gati 400km.

Në këmbim, Rusia do të dorëzojë teknologjitë hapësinore (satelitore) që do të lejojnë raketat bërthamore të Koresë së Veriut të godasin bazat ushtarake amerikane dhe madje edhe tokën amerikane nëse është e nevojshme.

Dhe jo vetëm kaq, por rusët po flasin për një bazë ruse ICBM në Korenë e Veriut.

“Regjimi i sanksioneve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së kundër Koresë së Veriut, i vendosur nga Shtetet e Bashkuara duhet të rishikohet”, tha presidenti rus Vladimir Putin pas bisedimeve me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Së fundi, analistët francezë tashmë po flasin për transferimin “e këshilltarëve ushtarakë të Koresë së Veriut” në Ukrainë.

Previous Story

"Gumëzhin" SHBA: Plan Sekret për Zëvendësimin e Mundshëm të Biden?

Next Story

NATO po Përgatitet të Pushtojë Rusinë me Një Forcë prej 500 Mijë Vetësh Deri në Shtator 2024!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është