Çfarë Fluturoi Mbi Greqi Pak Minuta Përpara Sulmit në Krime?

/

Rusët në “vlim”!

Përfshirja e Perëndimit në sulmin ukrainas në Krime është e madhe.

Sulmi i së dielës në Krime nuk ishte vetëm më i madhi në gadishull që nga fillimi i luftës në vitin 2022, por edhe ai në të cilin duket se ka pasur përfshirjen më të drejtpërdrejtë perëndimore.

Moska fajësoi drejtpërdrejt SHBA-të për sulmin me raketa amerikane ATACMS, që la 5 të vdekur dhe 125 të plagosur.

Ajo që rusët i dhanë bazë të veçantë ishte… fluturimi misterioz i një UAV spiun amerikan që fluturonte deri pak minuta para sulmit në Sevastopol!

Arsyeja për një dron zbulues RQ-4B Global Hawk që qarkulloi vetëm disa kilometra larg brigjeve të Krimesë, në mes të Detit të Zi!

Ajo që shkakton edhe më shumë shqetësim është se droni në fjalë, i cili mund të ketë luajtur rol në sulmin e përgjakshëm, ka kaluar në hapësirën ajrore të 4 vendeve të NATO-s:

  1. Italia
  2. Greqia
  3. Bullgaria
  4. Turqia

Vlerësohet se nga ora 11:55 deri në 12:03 (me orën lokale) avioni ka qëndruar afërsisht në një pikë, ndërsa nga ora 12:05 ka nisur lëvizjen drejt Turqisë.

Dhjetë minuta më vonë ndodhi sulmi mbi Sevastopol.

Duhet theksuar se “rruga” e shenjuar në hartë bëhet mjaft shpesh nga UAV-ë konstruktivë të SHBA-ve.

Imazhi nga Flightradar është ilustrues:

Previous Story

Cilës Pyetje i Përgjigjet Ungjilli?

Next Story

Plani për të Vrarë Zelenskin & Zyrtarë të Tjerë

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është