Plani për të Vrarë Zelenskin & Zyrtarë të Tjerë

/

Urdhër për spastrime në radhët e Gardës së Shtetit.

Disa do të ekzekutonin Kirill Budanov.

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka urdhëruar kreun e ri të Gardës Shtetërore të Ukrainës që të pastrojë radhët e Gardës nga shpifësit, një muaj pasi zyrtarët e Gardës u gjetën përgjegjës për atentatin ndaj presidentit dhe zyrtarëve të lartë ukrainas.

Shërbimi i sigurisë SBU njoftoi muajin e kaluar se kishte arrestuar dy burra, kolonë të Gardës së Shtetit, me akuzën se punonin me Rusinë për të planifikuar vrasjen e Zelenskit dhe zyrtarësh të tjerë të lartë të vendit.

Sipas SBU, grupi synonte gjithashtu të vriste kreun e tij, Vasil Maliuk, si dhe Kirill Budanov, kreun e shërbimit të inteligjencës ushtarake.

Sipas SBU, dy oficerët “bartën informacion konfidencial” në Rusi dhe synonin të rekrutonin anëtarë të shërbimit të sigurisë për të marrë peng Zelenskin dhe për ta vrarë atë.

Përgjegjësia e Gardës së Shtetit është siguria e personazheve publike.

Duke paraqitur sot kolonelin Oleksij Morozov si kreun e ri të Gardës së Shtetit, Zelenski theksoi se detyra e tij kryesore është të sigurojë se vetëm ata që e shohin të ardhmen e tyre të lidhur me Ukrainën, t’i bashkohen Gardës.

“Dhe, sigurisht, Garda duhet të heqë qafe këdo që nuk është aleat me Ukrainën, ose diskrediton Gardën e Shtetit” tha ai në Telegram.

Zelenski shkarkoi paraardhësin e Morozov, Sergei Rudd, me dekret në maj, dy ditë pasi SBU arrestoi zyrtarë të agjencisë që punonin për Shërbimin Federal të Sigurisë të Rusisë, të cilët po nxirrnin informacione të klasifikuara.

Moska nuk ka komentuar mbi njoftimet e SBU, por në radhër e Gardës dhe Shërbimit Inteligjent të Ukrainës asgjë nuk është si më parë.

Previous Story

Çfarë Fluturoi Mbi Greqi Pak Minuta Përpara Sulmit në Krime?

Next Story

Rusët Flasin për Një Atentat Ndaj Viktor Orban

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është