Raketat Ruse Fluturuan 50 Metra mbi Kiev – Spitali i Kievit u Godit nga Raketë Amerikane Patriot

/

Taktika të reja ruse, raketat ruse të lundrimit, fluturuan 50 metra mbi Kiev!

U shkatërrua selia e Mbrojtjes Ajrore të Ukrainës.

Rusët thonë se spitali i Kievit u godit nga raketa amerikane Patriot, e lëshuar nga ukrainasit.

Një taktikë e re u ndoq nga rusët gjatë sulmit të madh raketor të djeshëm kundër Kievit si dhe qyteteve të tjera të Ukrainës, siç zbuloi ish përfaqësuesi i Forcave Ajrore të Ukrainës, koloneli Yuriy Ikhnat.

Ikhnat vuri në dukje se në disa raste, forcat e mbrojtjes ajrore ukrainase duhej të përpiqeshin të kapnin raketa lundrimi që fluturonin në një lartësi deri në 50 metra mbi tokë!

Sulmet ruse konsiderohen nga Moska të jenë plotësisht të suksesshme pasi u godit selia e Mbrojtjes Ajrore të Ukrainës në Kiev.

Duke qenë se ka qenë mëngjesi i së hënës, konsiderohet e sigurtë se në atë moment ka pasur një takim të shumë oficerëve të lartë ukrainas.

Forcat ruse nisin sulme me raketa në lartësi kaq të ulëta me ndihmën e dronëve, të cilët i drejtojnë drejt objektivave, duke e bërë të vështirë shkatërrimin e tyre dhe duke rritur rrezikun e pasojave të rrëzimit të tyre.

Në një analizë të shkurtër të sulmit gjatë natës, Ikhnat tha se rusët goditën qytetet e Ukrainës duke përdorur 44 raketa të llojeve të ndryshme.

Mbrojtja ajrore arriti të rrëzojë 33 prej tyre.

Në lidhje me rrafshimin e spitalit më të madh të fëmijëve në Kiev, rusët u përgjigjën se raketa që e shkatërroi ishte ukrainase dhe vinte nga një sistem kundërajror.

Ata citojnë si provë një video përkatëse që tregon se raketa zbret drejt spitalit dhe argumentojnë se karakteristikat teknike të saj tregojnë se nuk është raketë ruse, por amerikane.

Konkretisht, raketa duket të jetë një Patriot amerikan dhe jo një rus Kh.

Previous Story

Qëndrimet e Erdogan në Raport me NATO-n & SHBA-të për Ukrainën & Izraelin, Largojnë Ramën nga Pushteti

Next Story

Gold Switzerland: “Nuk e Dimë se me Çfarë Armësh do të Bëhet L3B, por Lufta e 4-t Botërore do të Bëhet me Gurë & Drurë”!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është