Rusët Po Godasin Masivisht Territore në Ukrainë

/

Rusët po godasin masivisht në të gjithë territorin ukrainas. “Ferr” në Odessa nga dronët rusë Kalibr dhe ‘drones’ iranianë.

Shpërthimi i urës së Kerçit “ndryshoi” Moskën dhe e bëri agresive, kjo goditje u bë nxitëse e ofensivën ruse.

Sot është dita e dytë e sulmeve të vazhdueshme me raketa, duke shkatërruar objektiva ukrainase në të gjithë territorin e vendit nga forcat ruse, të cilat nuk kanë reshtur sulmet që nga mëngjesi.

Lviv, Zaporizhia, Odessa, Khmelnitskji, vetë kryeqyteti i Kievit dhe zona të tjera janë objektiva të sulmit.

Odessa u godit nga 20 raketa Kalibr dhe nga dronët kamikaze iraniane, që Moska ka marrë nga Teherani dhe që kanë rezultuar veçanërisht efektiv.

Sirenat e alarmit në Odesë pushuan pas 5 orësh sulmi dhe një pjesë e madhe e qytetit tashmë nuk ka ujë dhe energji elektrike.

Në këto momente në Kiev është bllokuar qarkullimi rrugor dhe ka një trafik të dendur drejt akseve rrugore dalëse nga qyteti.

Në Lviv banorët kanë lëvizuar në ato lagje ku ende ka rrjet elektronik dhe valë të telefonisë celulare.

Bombardimi i urës së Kerçit në Krime nga shërbimet ukrainase ishte “pika referuese” e cila, e kombinuar me granatimet ukrainase, qoftë me artileri, apo raketa HIMARS në pozicionet nën kontrollin rus (ose edhe brenda territorit rus), e shtyu Moskën të vendoste të godiste pamëshirshëm ukrainasit dhe infrastrukturën, në mënyrë që ky shtet të mos mund të operojë normalisht kundër forcave të saj në frontet e Ukrainës.

Sulmet ukrainase dhe në të vërtetë perëndimore në tubacionet Nord Stream dhe urën e Krimesë ishin sulme prapa linjave të mbrojtjes dhe në objektiva civile, që do të thotë se ato tani konsiderohen “sulme terroriste” dhe do të trajtohen si të tilla nga Qeveria Ruse.

Forcat ruse tashmë po forcohen në frontet ukrainase dhe do të kalojnë në fazën tjetër, që është çlirimi i plotë i territoreve nën pushtimin ukrainas në rajonet e Donetskut, Luganskut, Zaporizhia dhe Kherson.

Rusët pas përfshirjes së tyre në territorin rus i konsiderojnë ukrainasit si pushtues në këto zona dhe do të bëjnë gjithçka për t’i nxjerrë jashtë.

Kjo do të thotë Luftë totale dhe shkatërrim total i armikut derisa ai të dorëzohet, sipas burimeve zyrtare ruse.

A do të ketë një zgjatje të fazës së re në Odessa dhe Nikolaev? Kjo do të varet nga zhvillimet ushtarake.

Rusia tani kërkon një humbje të qartë të Ukrainës, të tillë dhe me kusht që ta detyrojnë atë të pranojë një marrëveshje përfundimtare të integrimit të katër Rajoneve në Federatën Ruse.

Vetë fakti i marrjes së forcave ruse nga gjenerali Surovikin, duke pasur parasysh përvojën e tij të mëparshme në Siri dhe taktikat veçanërisht efektive kundër “xhepave” të organizatave të armatosura islamike, tregon për këtë ndryshim taktike të forcave ushtarake ruse.

Εικόνα

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Polonia "Sulmon" Norvegjinë

Next Story

Wolfgang Schäuble: "Vishni Dy Bluza, Merrni Qirinj, Shkrepse & Elektrik Dore!"

Latest from Info