Dame Angela Lansbury Ndërroi Jetë në Moshën 96 Vjeç

Dame Angela Lansbury, e cila luajti në dramën televizive hit “Murder, She Wrote”, ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

Familja e saj tha se aktorja vdiq e qetë, në gjumë, në shtëpinë e saj në Los Angeles, herët të martën, vetëm pesë ditë para ditëlindjes së saj.

Ylli i lindur në Londër fitoi pesë çmime “Tony” për performancat e saj në Broadway, u nominua për tre Oscar dhe në vitin 2013 mori një çmim nderi Oscar për arritjet e saj të jetës në film.

Në ekranin e madh, ajo ishte e njohur për rolet e saj në “Bedknobs” dhe “Broomstick” (1971), “The Manchurian Candidate” (1962), “Anastasia” (1997) dhe “Beauty and the Beast” i vitit 1991, ku ajo ishte zëri i zonjës Potts.

Në rolin e saj më të njohur, Lansbury luajti Jessica Fletcher, rolin e një shkrimtareje dhe një dinakeje amatore, në “Murder, She Wrote” që filloi në 1984. Shfaqja performoi mirë në vlerësime deri në vitin e saj të 11të.

Sjellja e saj e pjekur i shtyu producentët t’i jepnin asaj një rol shumë më të vjetër se mosha e saj aktuale. Në vitin 1948, kur ajo ishte 23 vjeç, flokët e Lansbury-t ishin të lyera me gri, kështu që ajo mundi të luante një botuese gazete dyzetvjeçare me një jen për Spencer Tracy në State of the Union.

Fitoi çmimet “Tony” për “Mame” (1966), “Dear World” (1969), “Gypsy” (1975) dhe “Sweeney Todd” (1979).

Në vitin 2009 mori çmimin e pestë “Tony” për aktoren më të mirë të paraqitur në një ringjallje të “Blithe Spirit” të Noel Coward dhe në 2015 fitoi çmimin “Olivier” për rolin. Më pas në qershor të këtij viti ajo u nderua me një arritje jetësore “Tony”.

Fitoi nominime për çmimin Oscar si aktore dytësore për dy nga tre filmat e saj të parë, “Gaslight” (1945) dhe “The Picture of Dorian Grey” (1946), si dhe u nominua përsëri në të njëjtën kategori në vitin 1962 për “The Manchurian Candidate” me portretizimin e një komunisteje agjente.

Ajo mban rekordin për më shumë nominime për “Golden Globe” (15 herë) dhe fitoi për aktoren më të mirë në një seri dramatike televizive (4 herë) dhe më së shumti nominime “Emmy” për aktoren kryesore në një seri dramatike (12 herë).

Në një intervistë në vitin 2008, Lansbury tha se ajo ende e mirëpriste skenarin e duhur, por nuk donte të luante “old, decrepit women” (gratë e vjetra mjerane).

Ajo tha: “Unë dua që gratë e moshës sime të përfaqësohen ashtu siç janë, sepse janë anëtare vitale dhe produktive e shoqërisë. Jam e habitur nga sasia e gjërave që kam arritur të paketoj në vitet që kam qenë në biznes. Dhe jam ende këtu.”

Familja e saj tha në një deklaratë se aktorja përveç tre fëmijëve të saj, Anthony, Deirdre dhe David, ajo ka lënë pas edhe tre nipër, Peter, Katherine dhe Ian, plus pesë stërnipër dhe vëllain e saj, producentin Edgar Lansbury.

E lindur në vitin 1925, ajo ishte një nga yjet e fundit të mbijetuar të Epokës së Artë të Kinemasë së Hollivudit.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Rusi: Facebook & Instagram, Organizata Terroriste, me Vendim Gjykate!

Next Story

Shkrimtarë Parashikues, apo "Pena" të Atyre që Drejtojnë Botën - Antikrishti Shkruan "Apokalipset" e tij?

Latest from Info