Zelenski Kërcënon BE me Valën Migratore – Ukrainasit po Braktisin Vendin

Zelenski bën thirrje për sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore nga BE për të parandaluar rritjen e flukseve të migracionit.

Ai bëri gjithashtu thirrje për sanksione shtesë ndaj Rusisë.

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski informoi sot liderët e Bashkimit Evropian se rusët tani kanë vënë në shënjestër rrjetin elektrik të vendit të tij, duke theksuar se “Rusia po shkakton një valë të re emigrantësh ukrainas drejt vendeve të BE”.

Në mesazhin e tij drejtuar Këshillit Europian, Zelenski tha se sulmet ruse ndaj objekteve energjetike në Ukrainë “kanë për qëllim të shkaktojnë sa më shumë probleme me energjinë elektrike dhe ngrohjen këtë vjeshtë dhe dimër, për të detyruar sa më shumë ukrainas që të jetë e mundur të kërkojnë strehim në vendet tuaja”.

Sipas Zelenskit, masat e kursimit të energjisë po zbatohen në të gjithë Ukrainën pas një sulmi rus me raketa dhe dron që shkatërroi rreth një të tretën e termocentraleve të vendit brenda një jave.

Në përgjigje të këtyre sulmeve, Volodymyr Zelensky u bëri thirrje liderëve të BE-së që të forcojnë më tej Ukrainën me sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore dhe të vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë për të kufizuar aftësinë e saj për të financuar fushatën e saj të luftës.

Ai theksoi gjithashtu se propozimi i Kievit për të vendosur një forcë vëzhguese ndërkombëtare në kufirin Ukrainë-Bjellorusi të bëhet në kohë dhe sa më shpejt, teksa kërcënimi i një sulmi rus nga toka bjelloruse rritet.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Harta e Grushteve të Shtetit që Ka Organizuar SHBA

Next Story

Kush Janë Iluminati & Sa prej Tyre janë Grupi Bilderberg?

Latest from Info