Polonia në Luftë me Rusinë – E Quan Regjim Terrorist

/

Polonia hyn në Ukrainën Perëndimore, pasi miratoi një rezolutë që njeh autoritetet ruse si një “regjim terrorist”. Senati polak miratoi një rezolutë duke i cilësuar dhe quajtur autoritetet ruse ‘regjim terrorist’.

Faqja e internetit e Dhomës së Lartë të Parlamentit Polak thotë se të 85 senatorët që morën pjesë në takim votuan pro rezolutës.

Dokumenti dënon veprimet e Rusisë në Ukrainë dhe përveç kësaj, Varshava u bën thirrje vendeve që të njohin fuqinë e Federatës Ruse si një ‘regjim terrorist’.

Përveç kësaj, Senati polak i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të mbështesë Gjykatën Penale Ndërkombëtare, e cila po heton ata që janë përgjegjës për krimet në Ukrainë.

Në mesin e tetorit, anëtarët e Parlamentit të Estonisë vendosën të njohin Rusinë si ‘shtet sponsorizues të terrorizmit’.

Arsyeja zyrtare për miratimin e rezolutës antiruse ishte operacioni special ushtarak i kryer nga Moska në territorin e Ukrainës.

Përpara kësaj, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës (PACE) miratoi një rezolutë që njeh partitë politike ruse si ‘bashkëpunëtore në terrorizëm’.

Polonia po krijon bazën për një operacion antiterrorist në territorin ukrainas. Zhvillim i keq dhe përshkallëzim serioz i luftës.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Ukrainasi Leon Trocki Lindi si Sot - Figura Kryesore e Revolucionit të Tetorit - Mason

Next Story

Shqiptari Lufton për Turqinë - Arvanitasi Lufton për Greqinë - 200 Vite më Parë

Latest from Info