Putin: “Ka Ardhur Koha për Lindjen!”

/

Presidenti Putin: “Ka ardhur koha për Lindjen! Perëndimi bëhet i dëbuari global. Prezanton dhjetëra gjini dhe parada krenarie!”

Në intervistën më të rëndësishme të 20 viteve të fundit, Presidenti rus V. Putin, diskuton rritjen e Lindjes dhe Azisë, si dhe shpërbërjen e Perëndimit për shkak të politikave të miratuara nga qeveritë. Vulosi gjithashtu aleancën strategjike me Iranin.

Është karakteristikë se intervista ka zgjatur afro 4 orë duke e mbyllur me fjalët: “Suksesi është i garantuar”.

Në fillim, presidenti rus mbajti një fjalim kryesor (42 minuta) dhe më pas kreu i shtetit rus iu përgjigj pyetjeve të anëtarëve të klubit për gati tre orë.

Bie në sy referimi i veçantë i V. Putin për gjeneralin iranian K. Soleimani dhe mënyrën sesi u vra nga amerikanët “edhe pse ishte përfaqësues i qeverisë iraniane në Bagdad”.

Putin: “Ata nuk kanë kufij. Ata nuk kanë turp për asgjë. Soleimanin mund ta gjykoni si të doni, por ai është zyrtar i një shteti tjetër. E vranë në territorin e një vendi të tretë dhe thanë “po ne e vramë”. Çfarë dreqin është kjo? Ku jetojmë?”

Me këtë referencë të veçantë, V. Putin vulos aleancën tashmë strategjike me Iranin.

Putin: “Ka ardhur koha për Lindjen dhe Azinë.

* Perëndimorët kanë iluzionin se në botë ekziston vetëm qytetërim perëndimor. Ata e kanë të vështirë të përshtaten me realitetin e ri, por do të jenë të detyruar. Shumica e popullsisë së botës është në Lindje.

* Ka dy Perëndime, Perëndimi tradicional, kryesisht i vlerave të krishtera, me të cilin kemi shumë të përbashkëta, madje rrënjë të lashta dhe Perëndimi kozmopolit, i cili funksionon si mjet i elitave liberale.

* Perëndimi, duke humbur epërsinë e tij, kthehet në pakicë, por të drejtat e tij duhet të garantohen pa kushte.

* Duke humbur dominimin e tij global, Perëndimi po kthehet në një shoqëri botërore shumëllojëshe. Trende të reja, parada homoseksuale, dhjetëra raca të reja të huajsh janë imponuar në shoqëritë perëndimore. E drejta e tyre. Por ata nuk kanë të drejtë të duan t’ua imponojnë të njëjtën gjë vendeve të tjera. Nëse kultura perëndimore dëshiron të prezantojë dhjetëra gjini dhe parada të krenarisë, le ta bëjnë. Por nuk kanë të drejtë të kërkojnë që të tjerët të ndjekin hapat e tyre.

* Dinjiteti njerëzor është themeli mbi të cilin duhet të ndërtojmë të ardhmen tonë. Vlerat tradicionale nuk janë një grup fiks pretendimesh, në çdo rast ato janë unike për çdo komb dhe nuk duhet të imponohen, por të respektohen.

* Ideologjia neoliberale (dmth internacionaliste) i ka kaluar kufijtë. Neoliberalët kanë filluar të deklarojnë se një shoqëri e hapur ka armiq dhe se liria e tyre duhet të kufizohet, ose të shkatërrohet, rrëmbehet.

* Ne shohim se në vendet perëndimore po ndodhin proçese komplekse demografike, politike dhe sociale (përfshirë ‘The Great Reset’). Kjo është çështje e tyre e brendshme. Rusia nuk ndërhyn në këto çështje dhe nuk do të ndërhyjë. Ndryshe nga Perëndimi, ne nuk po pushtojmë oborrin e dikujt tjetër.

* Sulmi blic ekonomik perëndimor kundër Rusisë ka dështuar.”

Sulm i rëndë kundër Perëndimit

Presidenti rus V. Putin nisi një seri triade kundër Perëndimit nga Forumi Valdai.

Siç pretendoi ai, SHBA dhe NATO po bëjnë gjithçka për të përshkallëzuar operacionet ushtarake në Ukrainë.

Putin: “Perëndimorët luajnë një lojë të rrezikshme, të ndyrë dhe të përgjakshme.

Ata po nxisin luftën në Ukrainë, po dërgojnë politikanë në Tajvan, duke destabilizuar tregjet globale të ushqimit dhe energjisë.

Për këtë të fundit, nuk kam asnjë dyshim.

Kjo është për shkak të një sërë gabimesh sistematike të kryera nga autoritetet perëndimore.

Perëndimi dëshiron të dominojë botën, dëshiron të përcaktojë fatet e botës.

Për këtë ai luan një lojë të rrezikshme, të pistë dhe të përgjakshme.

Ai vë në pikëpyetje sovranitetin e popujve dhe kombeve, identitetin dhe veçantinë e tyre dhe nuk interesohet për interesat e shteteve të tjera.

Nuk është rastësi që Perëndimi thotë se kultura e tij duhet të njihet si universale.

Kështu sillen.

Dhe insistojnë përmes politikës së tyre që të gjithë t’i pranojnë këto vlera pa kushte.

Perëndimi është verbuar nga kolonializmi.

I mbështetur nga Perëndimi, regjimi i Kievit hodhi poshtë publikisht marrëveshjet e Minskut. Zgjerimi i NATO-s ishte i papranueshëm për Rusinë, të gjitha përpjekjet tona për të përcjellë këtë ide u injoruan.

Grushti i shtetit i organizuar atje çoi në operacionin special ushtarak të Rusisë në Ukrainë. Dhe për fat të keq, pas arrogancës së tyre, shumë vende evropiane nuk e vërejnë se ata vetë tashmë janë bërë vasalë, shpesh pa të drejtë vote.”

Dominimi i Perëndimit ka marrë fund

Duke iu referuar Ukrainës, ai theksoi se zhvillimet që nga fillimi i operacionit ushtarak sinjalizojnë ndryshime në rendin ekzistues botëror, duke shtuar se dominimi i Perëndimit ka marrë fund.

Ai madje shtoi se tani e tutje zëri i Azisë në çështjet botërore do të jetë më i fortë.

Presidenti rus theksoi se ai është vazhdimisht i ndërgjegjshëm për humbjet e ushtarëve rusë në fushën e betejës, por theksoi se Moska nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të nisë “operacionin special ushtarak”.

Duke iu referuar armëve bërthamore, ai theksoi se rreziku i përdorimit të armëve bërthamore do të ekzistojë gjithmonë për aq kohë sa ato ekzistojnë.

“Ukraina është zhvilluar historikisht si një shtet artificial”, tha presidenti rus.

Putin, i pyetur nëse ajo që po ndodh midis Rusisë dhe Ukrainës mund të konsiderohet një luftë civile, tha: “Pjesërisht, po. Populli rus dhe ukrainas janë të bashkuar, ky është një fakt historik. Ukraina është një shtet artificial”.

Dy zgjedhjet

Sipas presidentit rus, njerëzimi ka dy opsione, ose të vazhdojë “të akumulojë të gjitha problemet që me siguri do të na pushtojnë të gjithëve”, ose që kombet të punojnë së bashku “për të gjetur zgjidhje”.

Putin pohoi se Rusia nuk është armike e Perëndimit, por theksoi se nuk do të tolerojë diktat dhe urdhëra prej tij.

Putin: “Elitat perëndimore nuk kanë të drejtë t’u imponojnë rrugën e tyre të tjerëve, askush nuk mund t’u diktojë njerëzve tanë sesi duhet ta ndërtojmë shoqërinë tonë.

Perëndimorët janë indiferentë ndaj ligjeve dhe rregullave, duke i konsideruar njerëzit e tjerë si të klasit të dytë. Ata përdorin sanksione ekonomike dhe “revolucione me ngjyra” (grushte shteti) kundër kundërshtarëve të tyre, pasi nuk mund të konkurrojnë drejt me fuqinë ekonomike dhe politike në rritje të Lindjes dhe të Azisë.

SHBA diskreditoi sistemin financiar ndërkombëtar duke përdorur dollarin amerikan si armë dhe vlerësoi se lëvizjet e vendeve të tjera për të reduktuar varësinë e tyre nga dollari do të përshpejtoheshin.

Megjithatë, perëndimorët janë hipokritë.

Ata shesin bizneset e tyre për një dollar në administratat e tyre dhe i pëshpëritin në vesh, nuk do të vonojmë, do të kthehemi së shpejti.

Zhvillimet e fundit janë “ndryshime tektonike në rendin botëror”, tha ai dhe shtoi se “ne po përballemi me një nga dekadat më të rrezikshme dhe të paparashikueshme që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Zelenski: "Nuk Kemi Marrë Asnjë Cent për Rindërtimin" - Bombardime Ruse me Dron

Next Story

Anekdota e Presidentit Putin

Latest from Info

Shën Andoni i Madh

Asketi i krishterë i Egjiptit dhe themeluesi i jetës murgërore / asketike në Lindje. Kujtohet dhe