Zelenski: “Nuk Kemi Marrë Asnjë Cent për Rindërtimin” – Bombardime Ruse me Dron

Një numër i madh dronësh rusë “mbuluan” qiellin në Kiev dhe është tronditëse teksa shkatërruan 42% të infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Operacioni i koordinuar rus për të shkatërruar infrastrukturën energjetike të Ukrainës vazhdon. Në 72 orët e fundit Rusia ka nisur sulme të shumta në shkallë të gjerë.

Dronët iranianë Shahed-136 (Geran-2) kundër objektivave në rajonin e Kievit janë përdorur mbi kryeqytetin ukrainas.

Sipas disa burimeve, rusët hoqën 30 dronë nga Bjellorusia për këtë sulm të veçantë.

Sulmet e vazhdueshme të Rusisë ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës kanë qenë aq metodike dhe shkatërruese saqë zyrtarët amerikanë thonë se ato po drejtohen nga ekspertë elektrikë, të cilët e dinë saktësisht se cilat objektiva do të shkaktojnë duke shkaktuar dëme maksimale në rrjetin e Ukrainës.

Mbulimi gjeografik i bombardimeve është i gjerë. Tani vlerësohet se 42% e infrastrukturës energjetike të Ukrainës është shkatërruar së bashku me 90% të instalimeve të energjisë së erës dhe 40-50% të instalimeve të energjisë diellore!

Më 27 tetor, objektet e infrastrukturës ushtarake dhe energjetike ukrainase u sulmuan përsëri nga raketat dhe dronët rusë.

Natën vonë alarm ra në rajonet Zaporozhia, Vinnitsa, Kiev, Zhitomir, Çerkassi, ​​Dnepropetrovsk, Odessa:

– Gjatë sulmit të natës, dronët kamikaze goditën objektet në nënstacionin e Kievskaja. Së paku një transformator 750/330 kV është shkatërruar;

– U godit edhe nënstacioni më i vogël Belotserkovskaja;

– Forcat e Armatosura të Federatës Ruse shkatërruan në rajonin e Kievit 1000 MVA energji elektrike nga termocentralet bërthamore Rivne dhe Khmelnitski.

– Në të njëjtën kohë, dronët rusë shkatërruan objektet energjetike dhe infrastrukturën ushtarake në qytetin Dnepropetrovsk dhe Pavlograd, rajoni i Dnepropetrovsk.

– Objektet energjetike u goditën në rajonet Khmelnitski, Volyn, Rivne, Kirovohrad, Çerkasi, Nikolaev dhe Odessa.

– Në Lutsk u shkatërrua një objekt energjetik dhe katër objekte të tjera u shkatërruan në jug.

– Kufizimet e furnizimit me energji janë vendosur në rajonet Kiev, Çernihiv, Çerkasi, Zhitomir, Sumi, Kharkiv, Poltava, Dnipropetrovsk, Zaporozhie dhe Kirovohrad.

Ndërprerje emergjente dhe afatgjata të energjisë elektrike në Kiev dhe zona të tjera!

Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të rajonit të Kievit publikoi pamjet e zjarrit që filloi pas granatimeve të një objekti energjetik gjatë natës.

Në Kiev, si dhe në një sërë rajonesh të tjera të Ukrainës (Çernihiv, Zhitomir dhe Çerkasi), janë paralajmëruar ndërprerje emergjente dhe afatgjata të energjisë, të cilat do të vazhdojnë për të paktën ditët në vijim.

Në Ukrainë, u raportua se, si rezultat i grevave të natës, disa objekte kritike të energjisë dolën jashtë funksionit.

Mungesa e energjisë elektrike në zonën metropolitane arrin në 30%.

Bazuar në këtë, NPC Ukrenergo njoftoi se oraret e mëparshme të ndërprerjeve për Kiev dhe pjesën tjetër të rajoneve do të rishikohen. Ndërprerjet e energjisë do të jenë të paplanifikuara, të zgjatura dhe do të prekin më shumë qytetarë.

Administrata e qytetit të Kievit i përshkroi kufizimet e vendosura si të ashpra, afatgjata dhe të paprecedente.

Ukraina deklaron: Rusia goditi rrjetin elektrik në zonat qendrore të vendit.

“Forcat ruse goditën rrjetin elektrik në pjesët qendrore të Ukrainës gjatë natës dhe ka të ngjarë të ketë ndërprerje të mëtejshme të energjisë”, tha operatori i rrjetit Ukrenegro.

“Pajisjet në rrjetin e madh të sistemit energjetik të Ukrainës në rajonet qendrore u dëmtuan”, tha Ukrenegro në një deklaratë të postuar në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Shikoni video nga Zaporizhia

Zelenski: “Më shumë se një e treta e sektorit energjetik të vendit është shkatërruar!”

Presidenti ukrainas Volodimir Zelensky është ankuar se raketat ruse dhe dronët e prodhuar nga Irani kanë shkatërruar më shumë se një të tretën e sektorit energjetik të vendit.

Zelensky shtoi gjithashtu se Ukraina deri më tani nuk ka marrë “asnjë cent” nga 17 miliardë dollarët e caktuar për rindërtimin e saj.

“Rusia po shkatërron gjithçka për ta bërë më të vështirë për ne kalimin e dimrit”, tha presidenti ukrainas.

Ukrainë: U shkatërrua 90% e infrastrukturës së energjisë së erës.

Ukrainës i është shkatërruar 90% e infrastrukturës së energjisë së erës që prej fillimit të luftës”, deklaroi Ministri ukrainas i Energjisë Herman Halushenko.

Tani më Ukrania është tërësisht e varur nga karburantet fosile dhe energjia bërthamore.

40-50% e energjisë diellore është shkatërruar gjithashtu si rezultat i bombardimeve ruse, këtë deklaroi Ministri i Energjisë.

Ministri ukrainas nuk specifikoi kapacitetin e objekteve, por tha se Ukraina ka zgjeruar ndjeshëm infrastrukturën e saj për prodhimin e energjisë nga burimet e rinovueshme.

Kjo për shkak se shumica e instalimeve të energjisë “së gjelbër” ndodheshin në jug. Në të njëjtën kohë, pjesa e tyre në bilancin total të energjisë kapnin 10-11% të prodhimit total të energjisë.

Më shumë se 100 mijë qytetarë kanë mbetur pa energji elektrike në Volin.

Në rajonin e Volin, për shkak të dëmtimeve të objekteve energjetike në Kovel dhe Lutsk, më shumë se 100 mijë qytetarë mbetën pa energji elektrike dhe disa zona mbetën edhe pa ujë. Puna e restaurimit do të zgjasë disa ditë, tha kreu i komandës ushtarake rajonale të Volin, Juri Poguljaiko.

Në mëngjes, kryetari i bashkisë së qytetit të Lutsk, Igor Polishchuk, raportoi se infrastruktura energjetike e qytetit u godit gjatë një sulmi ajror, një pjesë e qytetit mbeti pa energji elektrike. Qytetarëve iu kërkua të rezervonin ujë.

Ai vuri në dukje se ndërmarrjet po kryejnë punë riparimi ndërsa po punojnë gjithashtu për të siguruar furnizim të synuar me ujë për banorët. Ekipet e riparimit të Volinoblenergo kanë nisur punën në zonat e prekura, po përdoren gjeneratorë dhe burime të tjera energjie.

Ukrenergo: Shkalla e dëmtimit është më e lartë se në 10 deri 12 tetor.

Kompania Kombëtare e Energjisë e Ukrainës (NEC) Ukrenergo ka njoftuar se objektet kritike të infrastrukturës janë goditur. Shkalla e dëmtimit të sistemit energjetik është e krahasueshme apo edhe më e madhe sesa ishte në ditët e para të bastisjeve në 10 deri 12 tetor.

Ekipet e riparimit të NPC “Ukrenergo” do të nisin restaurimin sapo ekipet e shpëtimit të Shërbimit të Emergjencave Shtetërore të eliminojnë zjarret e shkaktuara nga goditjet me raketa.

Specialistët e Ukrenergo po marrin të gjitha masat për të rikthyer sa më shpejt energjinë elektrike në zonat që kanë mbetur pa energji elektrike.

“Gjithashtu sot, janë të detyruar të vendosim kufizime në furnizimin me energji në rajonet Kiev, Çernihiv, Çerkasi, Zhitomir, Sumi, Kharkiv, Poltava, Dnipropetrovsk, Zaporizhia dhe Kirovohrad”, raportoi Ukrenergo.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Australia Dha Lejë të Spërkatin Popullsinë nga Ajri me Baktere

Next Story

Putin: "Ka Ardhur Koha për Lindjen!"

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është