Tragjedi në Kongo

Tragjedi në Kongo, 11 persona u shkelën, u mbytën dhe vdiqën në koncert.

7 persona të tjerë u plagosën.

11 persona, përfshirë 2 policë, vdiqën, shumica prej tyre nga mbytja, në një stadium të mbipopulluar në Kinshasa, ku këngëtari i njohur kongolez Fali Ipupa po performonte.

Stadiumi i Dëshmorëve ka një kapacitet prej 80 mijë spektatorësh, por ishte mbipopulluar. Disa nga spektatorët u futën me forcë në vendet e zyrtarëve, raportuan gazetarët e Reuters që ishin të pranishëm në vend.

Policia tha se 11 persona vdiqën, 10 prej tyre nga mbytja. 7 të tjerë u plagosën, tha ministri i brendshëm Aselo Okito.

Më herët forcat e sigurisë kishin hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën në rrugët jashtë stadiumit, ku mijëra ishin mbledhur për koncertin.

Ipupa ka lindur në Kinshasa, por është i famshme jo vetëm në RD Kongo, por edhe në Europë dhe gjetiu.

Numri i spektatorëve brenda stadiumit e tejkaloi shumë atë që mund të mbante nën kontroll policia dhe personeli i kompanisë private të sigurisë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Rikthehet Demokracia në Itali

Next Story

Deliri i Sulltanit Mund të Rezultojë i Rrezikshëm

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është