Rikthehet Demokracia në Itali

//

Giorgia Meloni rikthen Demokracinë në Itali, duke iu dhënë fund ndalimeve “të stilit kinez” për Covid-19. Pa maska ​​në spitale!

Kthimi në punë për punonjësit e kujdesit shëndetësor të pavaksinuar.

Kryeministrja e re e Italisë, Giorgia Meloni, hoqi të gjitha politikat antidemokratike “të stilit kinez” të paraardhësit të saj, Mario Draghi, në lidhje me menaxhimin dhe drejtësinë e pandemisë, duke hequr të gjitha kufizimet që kishin shkaktuar “mbytje” në vend.

Në fakt, ajo do të heqë detyrimin për të mbajtur maska ​​edhe në spitale, ndërkohë që tashmë ka bërë të ditur se punonjësit e shëndetësisë që nuk kanë dashur të vaksinohen do të forcojnë dhe mbështesin plotësisht sistemin shëndetësor (nuk do t’i gjuajë askush), teksa kthehen në pozicionet e tyre normalisht.

Qeveria e re ka njoftuar planet për të pezulluar vaksinimet e detyrueshme të koronavirusit për punonjësit e shëndetësisë dhe për të ngrirë gjobat e vendosura më parë për ata që shkelnin rregullat.

Qeveria Meloni do të vonojë gjithashtu zbatimin e disa reformave në drejtësi të miratuara nën Draghi, të cilat janë thelbësore për disbursimin e fondeve të rimëkëmbjes së Bashkimit Europian në Itali.

Kjo përfshin një rregull që lejon njerëzit e burgosur për krime të rënda dhe të lidhura me mafien të kenë akses në paraburgim alternativ, një reformë që Draghi tha se synonte të lehtësonte barrën mbi burgjet e mbipopulluara të Italisë.

Kabineti është planifikuar të mblidhet në orën 12 të së hënës dhe do të prezantojë ndryshime dhe disa prej reformave.

Ndërkohë që qeveria e re mbetet e përkushtuar ndaj reformave dhe afateve të nevojshme për të marrë këstin e radhës të ndihmës së Bashkimit Europian, ndryshimet tregojnë prioritetet e qeverisë së re, e cila gjatë fushatës zgjedhore la aleatët dhe investitorët e huaj të hamendësonin sesa e fortë do të ishte përplasja me ta.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Irak: Shpërthim në një Stadium në Bagdad

Next Story

Tragjedi në Kongo

Latest from Info