Tragjedi në Indi

/

Shembet urë e varur në Indi.

Autoritetet vlerësojnë se 500 njerëz, përfshirë gra dhe fëmijë, morën pjesë në festën fetare në urën e varur.

Më shumë se 130 njerëz u shpëtuan.

Të paktën 120 njerëz vdiqën në Indi kur një urë e varur për këmbësorë që lidh brigjet e një lumi u shemb të dielën në shtetin perëndimor të Gujarat, tha një zyrtar i policisë.

“Kemi identifikuar 120 trupa deri më tani. Numri ka të ngjarë të vazhdojë të rritet ndërsa operacionet e kërkimit vazhdojnë”, tha P. Decavadiya, shefi i policisë në qytetin Morbi, ku ndodhi fatkeqësia.

Autoritetet vlerësojnë se 500 njerëz, duke përfshirë gra dhe fëmijë, po merrnin pjesë në festimet fetare mbi dhe përreth urës kur kabllot e saj u dorëzuan kur binte nata.

Ura mbi lumin Machu, e cila kalon nëpër Morbi, rreth 200 kilometra në perëndim të Ahmedabad, qyteti më i madh në shtetin e Gujarat, u ndërtua gjatë periudhës koloniale britanike. Sapo ishte rihapur për publikun pas muajsh mirëmbajtjeje.

“Njerëzit ranë mbi njëri-tjetrin kur ura u këput. Ata ishin mbledhur për ceremonitë e festës së Divalit (“e dritës”). Mes viktimave ka shumë gra dhe fëmijë”, tha një dëshmitar okular për një media indiane.

Polumbarët dhe ushtaria

Ura e varur, 233 metra e gjatë, është ndërtuar në vitin 1880, me materiale të sjella në Gujarat nga Anglia, shënojnë mediat indiane. Ajo u rihap për publikun të mërkurën e kaluar, pas shtatë muajsh punë mirëmbajtjeje, pa një certifikatë sigurie të lëshuar nga autoritetet, sipas raporteve të NDTV.

Operacioni i shpëtimit përfshin polumbarë, varka dhe dhjetëra ushtarë.

Kryeministri Federal Narendra Modi, i cili ndodhet në Gujarat, bëri thirrje për “mobilizim urgjent të ekipeve të shpëtimit” dhe ndihmë për të gjitha viktimat, thanë shërbimet e tij në Twitter.

Aksidentet në plakjen dhe infrastrukturën e mirëmbajtur keq janë të zakonshme në Indi, veçanërisht në ura.

Në vitin 2016, shembja e një ure këmbësore të ngritur mbi një rrugë të ngarkuar në qytetin e Kalkutës (lindje) mori jetën e të paktën 26 personave.

Në vitin 2011, të paktën 32 njerëz vdiqën kur ura mbi të cilën ndodheshin u shemb gjatë një festivali fetar në Indinë verilindore, rreth 30 kilometra nga qyteti i Darjeeling.

Më pak se një javë më vonë, rreth 30 njerëz të tjerë vdiqën nga shembja e një ure për këmbësorë që lidh dy brigjet e një lumi në shtetin e Arunachal Pradesh (verilindje).

Në vitin 2006, të paktën 34 njerëz u vranë kur një urë e ndërtuar 150 vjet më parë u shemb në një tren ekspres pasagjerësh në një stacion në shtetin Bihar (lindje).

Update 08:56

Shkoi në 141 persona numri i të vdekurve.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Nanoteknologjia Brenda Vaksinave Covid

Next Story

Kiev: Shpërthime të Njëpasnjëshme

Latest from Info