Polonia Ndërton Gardh me Tela në Kufirin me Kaliningradin e Rusisë

/

Polakët ndërtojnë gardh me tela me gjemba në kufirin me Kaliningradin e Rusisë, për të parandaluar emigracionin e paligjshëm, njoftoi sot Ministri polak i Mbrojtjes, mes shqetësimeve se emigrantët e paligjshëm mund të vijnë prej andej.

Ndërtimi i gardhit të përkohshëm 2.5 metra i lartë dhe 3 metra i gjerë do të fillojë menjëherë, tha Marius Blaszczak në një konferencë për shtyp.

Me rritjen e tensioneve në luftën e Ukrainës, ministri përmendi shqetësimet e sigurisë dhe iu referua krizës që shpërtheu vjeshtën e kaluar kur mijëra emigrantë të paligjshëm nga Afrika dhe Lindja e Mesme u përpoqën të kalonin kufirin e Bjellorusisë për në Poloni, ku disa prej tyre humbën jetën.

Blaszczak tha se gardhi i Kaliningradit do të ishte i ngjashëm me atë të ngritur nga Polonia përgjatë kufirit me Bjellorusinë vitin e kaluar.

Enklava, ku Rusia ka një prani të konsiderueshme ushtarake, ndodhet në bregun baltik midis Polonisë dhe Lituanisë dhe ndahet nga Bjellorusia nga një korridor kufitar.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Belgjikë: Shuhen Dritat në Bashkitë e Belgjikës nga 00:00 - 05:00

Next Story

Krijimi i "Atdheut Hebre" në Palestinë

Latest from Info